شهرخبر

تلاش غربی‌ها برای تبدیل بلاروس به "اوکراینی دیگر"


تلاش غربی‌ها برای تبدیل بلاروس به "اوکراینی دیگر"

به عقیده وزیر خارجه بلاروس، هدف اصلی کشورهای غربی در اعمال فشارها بر مقامات مینسک، روسیه است که به قدرتی جهانی تبدیل شده و برای رسیدن به این هدف، آنها سعی دارند بلاروس را به "اوکراین دیگری" تبدیل کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر مکی" وزیر امور خارجه بلاروس معتقد است که برخی کشورهای غربی سعی دارند این جمهوری را به "اوکراین دیگری"  تبدیل کنند و سپس قصد دارند این تجربه را در خصوص روسیه به اجرا درآورند.

وزیر خارجه بلاروس امروز (دوشنبه) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» تأکید کرد: «من فکر می‌کنم هدف کسانی که علیه بلاروس دست به اقدامات خصمانه می‌زنند، آن است تا این کشور را به اوکراینی دیگر تبدیل کنند. به همین دلیل هرچه می‌گذرد، اظهارات ضدبلاروسی داغ‌تر می‌شود. برای اینکه در واقع در حال حاضر هم هدف غربی‌ها در وهله نخست بلاروس نیست، بلکه روسیه است. برای اینکه روسیه امروزه در مقابل چشمان کشورهای غربی به یک قدرت توانمند جهانی تبدیل شده و غربی‌ها را نگران کرده است.»

ولادیمیر مکی همچنین اعلام کرد که بلاروس قصد ندارد از اصل چندجانبه گرایی در سیاست خارجی خود صرف‌نظر کند. وی گفت: «ما علاقه‌مند هستیم تا سیاست خارجی متوازنی را در رابطه با همه کشورهایی که خواستار همکاری با ما هستند، به اجرا درآوریم و معتقدیم که سیاست خارجی تنها در یک جهت گیری، کارآمد نخواهد بود.»

روسیه اتهامات کشورهای اروپایی علیه بلاروس را بی‌اساس می‌داند

"ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به اتهامات لیتوانی و اتحادیه اروپا به دولت بلاروس درباره اینکه گویا مینسک از روی عمد سیل مهاجرین را به سمت مرزهای کشورهای اروپای شرقی سوق می‌دهد، تأکید کرد که شنیدن "ناله‌هایی" از سوی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره تهدید سیل مهاجرت از بلاروس به اروپا، مضحک و کاملاً بی پایه و ‌اساس است.

زاخارووا گفت: «چنین اظهاراتی که اخیراً از سوی برخی کشورهای اروپایی شنیده می‌شود، کاملاً مضحک و گویای تلاش آنها برای ایجاد یک ائتلاف و برخوردی صلیبی با کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقاست که منشاء مشکل مهاجرت برای قاره اروپا بشمار می‌روند.»

روز یکشنبه وزارت امور خارجه لیتوانی سرپرست موقت نمایندگی دیپلماتیک بلاروس در این کشور را احضار کرده و به بهانه اقدامات دائم غیردوستانه مقامات مینسک، یادداشتی مبنی بر لزوم کاهش دیپلمات‌های بلاروسی در لیتوانی را به وی ابلاغ کرد.

علاوه بر این، دولت لیتوانی اعلام کرده که قصد دارد در مرز این جمهوری با بلاروس دیوار بسازد تا مانع از سیل مهاجرت غیرقانونی به این کشور شود. ارتش این کشور نیز برای تقویت کنترل خطوط مرزی لیتوانی و بلاروس بسیج شده‌ است.

در این رابطه اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده که برای کمک به دولت لیتوانی، قصد دارد چندین فروند بالگرد در اختیار ارتش این کشور قرار دهد تا در کنترل مناطق مرزی به نیروهای مرزبانی آن کمک کنند.

پیش از این دولت لهستان نیز از قصد خود برای ایجاد به اصطلاح "دیوار شرقی" خبر داد که نقش اصلی در آن را تقویت و مدرنیزه سازی یک پایگاه نظامی نیروی هوایی قدیمی این کشور در مرزهای شرقی این کشور ایفا خواهد کرد.

انتهای پیام/