شهرخبر
ورود پول حقیقی به بازار سهام؛

رشد قیمت سهام 70 درصد شرکت‌های بورسی

کدخبر: 425437
اقتصاد نیوز : اقتصادنیوز: امروز20 تیر 1400 شاخص کل و شاخص هم وزن صعود کردند و 70 درصد نمادهای بازار قرمزپوش شدند.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات دومین روز هفته شاخص کل بورس 14 هزار و 538 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 285 هزار واحد رسید.

بورس

سبزپوشی تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس صعودی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد رشد کرد و در ر قم یک میلیون و 275 هزار واحد ایستاد. در پایان معاملات 10 هزار واحد دیگر بالا آمد و در مجموع نسبت به دیروز 14 هزار و 538 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 285 هزار واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز روندی مشابه شاخص کل داشت و در نهایت با صعود 5 هزار و 119 واحدی در سطح 397 هزار و 606 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابوس 191 واحد رشد کرد و در سطح 18 هزار و 618 واحد قرار گرفت.

بورس

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «کگل» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «شستا»، «وسهمدا» و «وسرضوی» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و شستا و ومدیر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، گدنا و فتوسا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

همچنین امروز قیمت سهام تمام نمادهای بانکی گروه «بانک‌ها و موسسات اعتباری» مانند وپارس، وسینا، وپست، وبملت، وتجارت، وملل، ونوین، وپاسار، وبصادر و وخاور افزایش یافت و یکپارچه سبزپوش شد.

 دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 332 نماد رشد قیمت داشتند که 244 نماد بورسی و 88 نماد فرابورسی بودند. همچنین 132 نماد کاهش قیمت داشتند که 84 نماد بورسی و 48 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 70 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 28 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

در روز یکشنبه پس از یک روز وقفه بار دیگر ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 121 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 19 میلیارد تومان بود. پس از فملی، ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) و فولاژ (فولاد آلیاژی ایران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه 93 درصد افزایش یافت و در رقم 437 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 2 درصد افزایش یافت و 638 میلیارد تومان شد. 

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 91 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای کاما (شرکت باما) و ذوب (ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 60 میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

 افزایش نقدشوندگی بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 18 هزار و 618 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 21 درصد افزایش یافته است. 

 همچنین ارزش معاملات خرد با رشد 13 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 374 میلیارد تومان رسید.

 شستا و کرمان صدرنشین بورس امروز

در معاملات امروز شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 278 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فملی و وتجارت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز کرمان (سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان) با تعداد 700 میلیون و 156 هزار و 387 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. وتجارت و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس