شهرخبر

ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، تشریح آخرین اقدامات مربوط به طرح نورپردازی ارگ بم صورت گرفت.

فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان توضیح داد: برای فاز نخست نورپردازی 2 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته و مقرر شده است نیمی از این مبلغ از طریق معین های اقتصادی استان تامین شود که بزودی انجام می گیرد. وی اظهارداشت: بحث امنیت اولویت اول ما در موضوع نورپردازی بود که با نصب دوربین ها پایش تصویری ارگ قدیم بم در حال انجام است. فعالی افزود: با تهیه طرح نورپردازی پیش بینی و منابع آن بحث نورپردازی امسال انجام خواهد شد.

آخرین خبرها از مرمت ارگ بم

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان درباره وضعیت مرمت ارگ بم گفت: مرمت و بازسازی کلاه فرنگی ارگ به اتمام رسیده و در سطح شهرستان طی 2 سال گذشته اقدامات بسیار خوبی انجام شده است. وی اظهار داشت: براساس آمار ارائه شده توسط کارشناسان حدود 80 درصد از بناهای ارگ قدیم بم از لحاظ اصولی مرمت و بازسازی شده است. به گفته فعالی، در ارگ قدیم بم با 12 کارگاه فعال و حدود 120 پرسنل مرمتهای بسیار خوبی صورت گرفته است.

امسال 3 میلیارد تومان اختصاص یافت

وی درخصوص تخصیص منابع برای مرمت نیز اظهار داشت: هر سال منابعی به ارگ قدیم بم اختصاص خواهد یافت و امسال نیز مبلغ 3 میلیارد تومان نیز اختصاص یافته است.

کرونا و گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان درباره تاثیر کرونا بر گردشگری نیز گفت: همه گیری ویروس کرونا در 2 سال گذشته بیشترین آسیب را به صنعت گردشگری وارد کرده است و فعالان این بخش مانند حمل و نقل، هتل ها و خانه های بومگردی در مرحله اول این آسیب دیدگی قرار دارند. فعالی اظهار امیدواری کرد با پایان یافتن کرونا شرایطی مهیا شود تا تورهای مختلفی از ارگ قدیم بم بازدید بعمل آورند.

اقامت گردشگران در بناها

به گفته وی بخشی از بناهای تاریخی با کاربری مناسب از طریق صندوق حفظ احیا مرمت خواهند شد و بحث اقامت گردشگران نیز در این بناها پیش بینی شده است. مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: زمانیکه یک بنای با ارزش تاریخی ثبت جهانی می شود، ارزش و اعتباری برای منطقه بوجود می آورد. بطور مثال، ارزش و اعتباری که تخت جمشید به فارس و اعتباری که شهرستان بم بوجود آورد را نمیتوان نادیده گرفت و باید خدمات و تسهیلات ویژه ای برای این منطقه در نظر گرفت.

تشریح آخرین اقدامات مربوط به طرح نورپردازی ارگ بم