به گزارش برنا، به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، دریادار حسین خانزادی صبح چهارشنبه با حضور در استان سیستان و بلوچستان با بازدید از قسمت‌های مختلف ساختمان مرکز هماهنگی‌های همکاری بین المللی امنیت دریایی، از افتتاح این مرکز اطلاعاتی و عملیاتی با حضور مقامات لشکری و کشوری در آینده نزدیک در چابهار خبر داد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: پایش محیط امنیتی اقیانوس هند، افزایش آگاهی‌های محیطی از طریق به اشتراک گذاشتن داده‌های هواشناسی و اقیانوس‌شناسی محلی و منطقه‌ای  یکی از اهداف افتتاح این مرکز است.

دریادار خانزادی  اضافه کرد: ایجاد هماهنگی برای اقدام امنیت آفرین در دریاهای آزاد و هدایت رزمایش های مرکب دریایی در منطقه چابهار و اقیانوس هند از دیگر فعالیت‌های این مرکز اطلاعاتی و عملیاتی خواهد بود.

وی، ایجاد محیط امن دریانوردی و مبارزه با ایجاد کانون‌های ناامنی در منطقه شمال اقیانوس هند را از دیگر فعالیت‌های این مرکز عنوان کرد و گفت:  ایجاد یک شبکه کنترل فرماندهی و هوشمند در این مرکز به مقامات لشکری و کشوری کمک می‌کند تا بتواند در سوانح و بلاهای طبیعی بهترین تصمیم‌گیری را بگیرند.

ریاست این مرکز بر عهده فرمانده نیروی دریایی ارتش خواهد بود و مسوولانی از سایر ارگان ‌ها اعم از سازمان بنادر و کشتیرانی، شیلات، نفتکش، دریابانی، نیروی انتظامی و نیروی دریایی سپاه اعضای مرکز هماهنگی همکاری‌های بین‌المللی امنیت دریایی را تشکیل خواهند داد.