شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#قاچاق کالا#قاچاق کالا و ارز

مجتمع‌های لوکس تهران پوشاک مرغوب ایرانی را با برند خارجی می‌فروشند/ سرنوشت ماینرهای قاچاق چه شد؟


مجتمع‌های لوکس تهران پوشاک مرغوب ایرانی را با برند خارجی می‌فروشند/ سرنوشت ماینرهای قاچاق چه شد؟

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در بسیاری از لوکس‌ترین مجتمع‌های تهران فروشنده‌ها کالا و پوشاک ایرانی را با برند خارجی می‌فروشند.

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم، علی مؤیدی در نشست خبری امروز خود اظهار کرد: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با یک جایگاه فراقوه‌ای و فرادستگاهی تأسیس شده و 26 دستگاه عضو آن هستند که با ایجاد قوانین و مقررات و ضوابط به تأسی از فرمان مقام معظم رهبری، توانسته است در دوران جنگ اقتصادی در سه سال اخیر دیوار محکمی برای مهار قاچاق کالاهای اساسی ما به دیگر کشورها ایجاد کند و با اقدامات پیشگیرانه و نیز اقدامات مقابله‌ای توفیقات بزرگی را حاصل کند.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه کاهش قاچاق سوخت در پی اقدامات این ستاد را از توفیقات چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: در گذشته سوخت ما یارانه‌ای بود و سازوکار چندانی در امر نظارت بر فرآیند تولید تا مصرف سوخت وجود نداشت که با تلاش ستاد و وزارت نفت و دستگاه‌های مختلف، این فرآیند در چرخه سامانه‌ای قرار گرفته و الان کمتر شاهد نشت سوخت هستیم و در دو الی سه سال اخیر 14 میلیارد لیتر سوخت صرفه‌جویی شده است.

صرفه‌جویی 6 میلیارد دلاری دولت از محل رجیستری تلفن‌های همراه

وی سپس با اشاره به رجیستری کردن تلفن همراه گفت: در سال 12 میلیون دستگاه چرخش بازار تلفن همراه بود که تا قبل از رجیستری شدن، 90 درصد تلفن‌های همراه قاچاق می‌شد؛ اما با رجیستری شاهد هستیم حتی امکان فعال کردن یک تلفن که قاچاق باشد ممکن نیست که همین امر 6 میلیارد دلار صرفه‌جویی برای دولت به همراه داشته است.

مؤیدی تأکید کرد: در بحث ممانعت از قاچاق لوازم خارنگی و پوشاک و موبایل‌واره‌هایی که باید رجیستری شوند، با همکاری دستگاه‌ها و نیز دستورات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری توفیقات خوبی حاصل شده است. همچنین ضربات محکمی به قاچاقچیان باندی و مافیایی زده‌ایم و در این باره 164 پرونده مهم در سطح ملی تشکیل شده است.

لوازم خانگی خارجی از محل معافیت‌های مرزنشینان وارد کشور می‌شود

مؤیدی در ادامه درباره موجود بودن لوازم خانگی خارجی در بازار در حالیکه واردات آن ممنوع است، گفت: لوازم خانگی خارجی تا سال 97 ورود داشت که در آن سال قانون منع ورود لوازم خانگی ابلاغ شد و الان هم تولیدات لوازم خانگی در داخل کشور حدود 60 درصد نیاز جامعه را تأمین می‌کند. باقی نیازها باید از مبادی دیگر تأمین شود؛ از جمله معافیت‌هایی که برای مرزنشین‌ها و تجارت مرزنشینی در نظر گرفته شده است. این مجوز داده شده تا نیازهای مادی و معیشتی آنها تأمین شود و بخش کوچکی از کالاهای خارجی که در بازار وجود دارد ناشی از همین معافیت‌هاست.

اعطای 6 میلیارد دلار معافیت به مرزنشینان برای واردات کالاهای خارجی

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 6 میلیارد دلار معافیت به مرزنشین‌ها داده می‌شود و اگر یک و خورده‌ای میلیارد دلار آن لوازم خارجی باشد خیلی رقم زیادی نیست.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: تا وضعیت تجارت مرزنشینان ساماندهی نشود این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت. در این باره طرح ساماندهی بازارچه‌های مرزی و تجارت مرزنشین‌ها را داریم که اگر در دولت تصویب شود دیگر پدیده‌هایی مانند کولبری و ته‌لنجی نخواهیم داشت و در آن حقوق دولت و مرزنشین و تاجر تأمین خواهد شد.

سرنوشت ماینرهای قاچاق چه شد؟

در ادامه خبرنگار تسنیم از سرنوشت ماینرهایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده و سازمان تعزیرات حکومتی آنها را ضبط کرده است، سؤال کرد که در ابتدا شایسته، معاون حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: به طور کلی در نظام حقوقی قاعده‌ و آیین‌نامه‌ای برای استفاده از رمزارز و تولید رمزارز نداشتیم؛ بنابراین هیئت وزیران فارغ از اینکه دستگاه قاچاق باشند یا نه، مصوبه‌ای ابلاغ کرد و  مجوزهای لازم از حوزه برق و صمت و استاندارد و ... را مشخص کرد. بعد از ابلاغ، این نکته اساسی مطرح شد که آیا ما ماینر وارداتی داریم یا همه قاچاق است؟ بررسی شد که در ذیل گروه‌های کالایی گمرک مانند رایانه تعدادی از ماینرها به کشور وارد شده و در حال استفاده و موجود است.

وی افزود: مجموعه کشفیات ماینرها نسبت به قاچاق را بررسی کردیم و مصوبه تکمیلی از هیئت وزیران گرفته شد نسبت به پرونده‌هایی که قبل از مصوبه اول هیئت وزیران تشکیل شده بود. مصوب شد آنچه تحت نظر گمرک وارد شده احصا شوند و از طریق خوداظهاری در سامانه وزارت صمت و پرداخت عوارض و حقوق دولتی و مالیات از مجازات قاچاق هم تبرئه شدند.

شایسته تأکید کرد: تأکید می‌کنم که زمان این آیین‌نامه هم گذشته است و هیچ پرونده‌ای درباره ماینرها نداریم که شامل این مصوبه باشد. مجوز هیئت وزیران را داریم؛ شخصی که ماینر را وارد کند و مجوزها را بگیرد از شمول قاچاق خارج می‌شود. الان بیش از 60 هزار ماینر قاچاق داریم که باید تعیین وضعیت شود.

در ادامه مؤیدی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ستاد اولین دستگاهی بود که درباره ساماندهی ماینرها گام برداشت تا آیین‌نامه‌ای داشته باشد تا تجارت سالم انجام شود.

وی تأکید کرد: هر چه تلاش کنیم در عرصه‌های مختلف بخواهند کالایی را تجارت کنند به سمت تجارت رسمی بیاوریم دستاوردهایی برای ما به دنبال دارد و هر چه به سمت سختگیری‌ها و ایجاد موانع برویم به سمت قاچاق می‌روند و مشکلات خاصی به دنبال دارد.

ارز دیگر امکان قاچاق شدن را ندارد

مؤیدی درباره قاچاق ارز هم اظهار کرد: در بحث ارز بیشترین تمرکز را در بحث پیشگیری داریم و در این باره توفیقات خوبی حاصل شده است. این ارزها قبلآً به اشکال مختلف و عموماً از طریق اعمال نفوذ در اختیار بازرگانان و تاجاران و افراد قرار می‌گرفت و امروز این قضیه ساماندهی شده است و سامانه‌هایی تعریف شده و تاجران باید نیاز خود را در سامانه اعلام و ثبت سفارش کنند تا پس از تأیید دستگاه‌های مربوطه ارز را دریافت کنند.

وی افزود: در این بخش توفیقات چشمگیری داشتیم و امروز چرخه ارز در کشور فرآیند روشن و شفاف و حساب و کتاب‌داری است که افراد نمی‌توانند به راحتی مثل گذشته سوء استفاده کنند. در گذشته هم کشفیاتی داشتیم که افرادی محکوم و حتی چند تن اعدام شدند.

سازمان اموال تملیکی باید حمایت شود

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آتش‌سوزی شب گذشته انبارهای سازمان اموال تملیکی که محل نگهداری کشفیات این ستاد است، خواستار توجه به این سازمان برای توسعه اعتبار، بودجه، آموزش و نیروهای انسانی شد تا اموال مکشوفه در وضعیت بهتری نگهداری شوند.

از قاچاق پوشاک به صادرات پوشاک رسیده‌ایم

در ادامه این نشست مباحثی درباره ادعای چند روز قبل مؤیدی مبنی بر کاهش 60 درصدی قاچاق پوشاک در کشور و اینکه این ادعا از سوی اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک رد شده است، مطرح شد که  به خواست رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با شیرازی، عضو اتحادیه فروشندگان پوشاک تهران تماس تلفنی گرفته شد و شیرازی از کاهش قابل توجه قاچاق پوشاک  و رونق تولید پوشاک در کشور خبر داد.

در ادامه مؤیدی با تأکید بر اینکه وضعیت ما در بحث پوشاک بسیار خوب شده است، گفت: در بسیاری از لوکس‌ترین مجتمع‌های تهران فروشنده‌ها کالا و پوشاک ایرانی را با برند خارجی می‌فروشند. تأکید می‌کنیم چرخ تولید پوشاک در کشور متوقف نشده است. البته باید فرهنگ سازی شود که مردم برند ایرانی را به برند خارجی ترجیح دهند.

امحای 12 میلیارد نخ سیگار قاچاق در بندرعباس

وی همچنین درباره قاچاق سیگار گفت: تصمیم گرفتیم که سیگار قاچاق در هر صورتی امحا شود و حتی یک نخ از آن هم در بازار به فروش نرسد. بر همین اساس دیروز 12 میلیارد نخ سیگار را در بندر عباس امحا کردیم.

مؤیدی ادامه داد: 65 میلیارد نخ سیگار نیاز بازار است که 60 میلیارد نخ آن در داخل کشور تولید می‌شود. در گذشته تنها 15 تا 20 میلیارد نخ تولید داشتیم تا اینکه تلاش‌ها نتیجه داد و با احداث کارخانجات مورد نیاز بیش از 90 درصد نیاز سیگار کشور تولید داخل است و تنها 10 درصد آن قاچاق است که آن هم در همان بحث معافیت‌های مرزی وارد می‌شود.

اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره فروش اینترنتی کالای قاچاق

در ادامه بحث فروش کالاهای قاچاق در سایت‌های اینترنتی به میان آمد که شایسته در این باره گفت: در فضای مجازی دو نوع کالای قاچاق می‌توانیم مشاهده کنیم؛ یکی سایت‌ها و درگاه‌های رسمی هستند که با مجوز جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند که خوشبختانه طی سال گذشته همه آنها را توجیه کرده و آموزش دادیم. مبنای ما ماده 13 است یعنی کالاهایی که باید کد رهگیری داشته باشند. در این باره بیش از 300 سایت را با اعلام به دادستانی مسدود کردیم که البته به برخی از آنها بعد از اصلاح اجازه فعالیت دادیم.

وی افزود: مشکل ما در رسانه‌هایی است که برای کسب و کار ایجاد شده‌اند اما مجوز قانونی و رسمی ندارند. بخش عمده‌ای از فروش کالاهای قاچاق در سایت‌ها در این رسانه‌ها انجام می‌شود که در حال گفتگو با وزارت ارتباطات هستیم تا سازوکاری ایجاد شود که بتوانیم این سایت‌ها را مدیریت کنیم. بخشی هم توسط ارسال پیامک‌های انبوه انجام می‌شود که در این باره هم با وزارت ارتباطات توافق کردیم تا با اعلام ما این سرشماره‌ها مسدود شوند.

وی تأکید کرد: البته در این باره یک ملاحظه هم داریم که در ذیل ممانعت‌ها، کسب و کار فضای مجازی دچار آسیب نشود. ستاد هم در حوزه پیشگیری دستورالعملی تهیه کرده که به زودی ابلاغ خواهد شد تا نسبت به سایت‌های که شبهه دارند، سریع‌تر و جدی‌تر برخورد شود.

انتهای پیام/