شهرخبر
مروری بر عملکرد معاونت هنری وزارت ارشاد دولت یازدهم و دوازدهم

مسیری که در دولت یازدهم پایه‌ریزی شد در دولت دوازدهم ادامه پیدا کرد و خوانندگان زن آلبوم‌هایشان را در داخل کشور تولید و تورهای سراسری کنسرت‌هایشان را در خارج از کشور دنبال می‌کردند.

با استقرار دولت یازدهم، مباحثی همچون برجام و رفع تحریم‌ها آنچنان بر سایر مطالبات عمومی سایه انداخت که  بسیاری از مرزبندی‌های دولت یازدهم و دوازدهم از میان رفت.   با امضای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، مدیریت وقت فرهنگی علی‌الخصوص معاونت‌های زیرمجموعه وزارت ارشاد چنین استنباط کردند که با استراتژی جدید دولت که صورت نمادین آن پیاده‌روی جان کری و محمد جواد ظریف وزرای وقت امور خارجه دو کشور ایران و آمریکاست، فرصت خوبی برای همسان سازی فرهنگی در قالب پروژه نرمالیزاسیون پدید آمده است.

 اگر کارنامه عملکرد معاونت هنری وزارت ارشاد دو دولت حسن روحانی را در حوزه موسیقی بررسی کنیم، می‌توانیم به ثبت رخدادهای پرحاشیه فراوانی بپردازیم.

 اواخر آبان ۱۳۹۲ هنوز چند ماهی از انتصاب مرحوم علی مرادخانی در مقام معاونت هنری نگذشته بود که پلیس نیویورک اعلام کرد ۳ نفر به اسامی آرش و سروش فرازمند و علی اسکندریان به قتل رسیده‌اند و جوان دیگری نیز زخمی شده است. آرش و سروش فرازمند سال‌ها در نیویورک زندگی می‌کردند. این دو از فعالان موسیقی زیرزمینی در ایران بودند که به دلیل فعالیت‌های زیرزمینی و غیرقانونی تحت عنوان گروه «سگ‌های زرد» هیچگاه نتوانستند مجوز از وزارت ارشاد برای انتشار آلبوم و موسیقی‌هایشان کسب کنند و به خارج از کشور مهاجرت کردند اما نکته حائز اهمیت این است که اجساد آنها با هزینه وزارت ارشاد به ایران منتقل و در قطعه ۸۸ بهشت زهرا که هنرمندان ایران در آن خاکسپاری می‌شوند، دفن شد.

با دفن اجساد در قطعه هنرمندان این سوال مطرح می‌شود که اگر فرازمندها هنرمند به شمار می‌آیند که باید در کشور به فعالیت می‌پرداختند و مجوز کار از وزارت ارشاد دریافت می‌کردند اگر هنرمند به شمار نمی‌آیند پس چرا اجساد آنها در قطعه هنرمندان جای گرفته‌ است؟

مروری بر عملکرد معاونت هنری وزارت ارشاد دولت یازدهم و دوازدهم/ اجرای پروژه‌های همسان‌سازی فرهنگی همزمان با مذاکرات سیاسی +عکس

 اجساد باید از خارج از کشور و از قاره‌ای دیگر به ایران منتقل می‌شد. سه‌شنبه (۲۸ آبان ماه) اجساد در قطعه هنرمندان دفن شد و عصر روز خاکسپاری مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمدرضا جعفری جلوه به منزل فرازمندها رفت و ضمن عیادت از خانواده  برای بازماندگان آرزوی صبر و شکیبایی و سلامتی داشت و حضورش در خانه فرازمند را رسانه‌ای کرد و رئیس سازمان سینمایی  وقت هم با خانواده این دو فعال موسیقی دیدار کرد.

وزارت ارشاد برای تعدادی از هنرمندان به دلیل کمبود فضا در قطعه هنرمندان اجازه دفن- با وجود تقاضاهای ارائه شده از سوی خانه سینما - نمی‌دهد و تعدادی از هنرمندان را در قطعه نام‌آوران دفن می‌کنند، اما این دو فعال موسیقی نیویورکی با تصمیم معاون هنری در قطعه هنرمندان جای گرفتند. چندی بعد اخباری رسمی در رسانه‌های منتشر شد که  هزینه حمل اجساد که بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان (به سال 92) است توسط وزارت ارشاد از طریق خانه سینما پرداخت شده است.

 اما در دوره مدیریت مرحوم مرادخانی حواشی معاونت هنری در حوزه‌های تمام ناشدنی بود. شیوه‌نامه نانوشته معاونت هنری وقت اصرار به تک خوانی بانوان داشت. هنوز از روی کار آمدن دولت جدید زمان زیادی نمی‌گذشت که  حاشیه‌ها آغاز شد. داریوش پیرنیاکان در  روز جشن خانه موسیقی خواستار آزادی صدای زنان شد که اعضای هیات‌مدیره این مرکز اعلام کردند که سخنرانی او در روز جشن نظرات شخصی بوده و مفاد آن سخنان قبلا به اطلاع هیچ‌یک از اعضا نرسیده است. هرچند عده‌ای بر این باور بودند که در این جشن حضور معاون هنری وزیر ارشاد و عدم پاسخگویی مهر تاییدی بر همراستایی سیاست‌های معاونت هنری وقت با اظهارات پیرنیاکان است.

مروری بر عملکرد معاونت هنری وزارت ارشاد دولت یازدهم و دوازدهم/ اجرای پروژه‌های همسان‌سازی فرهنگی همزمان با مذاکرات سیاسی +عکس

 حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در مدت زمان کوتاهی به اظهارات پیرنیاکان پاسخ داد و  گفت: عده‌ای آمده‌اند و در مغالطه‌ای آشکار گفته‌اند که فقها دلیلی ندارند برای این که صدای زن نباید پخش شود و چرا علما و فقها می‌گویند خواننده زن نباشد؛ این طرز سخن گویی جسورانه سابقه ندارد.

رسا