شهرخبر

لوکاشنکو اوکراین را به ارسال سلاح به بلاروس متهم و دستور بستن مرزها را داد


لوکاشنکو اوکراین را به ارسال سلاح به بلاروس متهم و دستور بستن مرزها را داد

رئیس جمهوری بلاروس برخی کشورهای اروپایی و آمریکا را به ایجاد گروه‌های تروریستی خفته در این کشور متهم کرد و با اشاره به ارسال گسترده سلاح از خاک اوکراین به بلاروس، دستور داد مرزهای این کشور بطور کامل بسته شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهوری بلاروس روز جمعه در سخنرانی در مراسم بزرگداشت سالروز "استقلال بلاروس" اعلام کرد که کشورهای اوکراین، آلمان، لهستان، لیتوانی و آمریکا در ایجاد گروه‌های تروریستی خفته در این کشور مشارکت دارند.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه اقدامات اقتصادی علیه بلاروس را ترجیح می‌دهد، افزود، ولی کشورهای غربی روش استفاده از "ترور در داخل کشور" را انتخاب کرده‌اند. وی هدف از گروه‌های خفته تروریستی را تغییر زورمدارانه قدرت در این کشور در "روز موعود" نامید.

لوکاشنکو همچنین دستور داد تا مرزهای بلاروس با اوکراین بطور کامل بسته شود. وی یادآور شد: «حجم قابل توجهی از سلاح از طریق خاک اوکراین وارد بلاروس می‌شود. به همین دلیل من به نیروهای مرزبانی دستور دادم تا مرزهای کشور با اوکراین بطور مسدود و تحت کنترل دقیق قرار بگیرد.»  

رئیس جمهوری بلاروس همچنین گفت که عملیات گسترده ضدتروریستی ویژه در این کشور به پایان رسیده است. وی افزود، به زودی جزییات کامل طرح‌های کشورهای غربی برای بی ثبات کردن اوضاع داخلی در بلاروس را فاش خواهد کرد.  

اوکراین اتهام‌زنی لوکاشنکو درباره ارسال سلاح به بلاروس را بی اساس نامید

وزارت امور خارجه اوکراین در این رابطه اعلام کرد که مقامات کی‌یف با اتهامات وارده از سوی رئیس جمهوری بلاروس درباره اینکه گویا ارسال سلاح گسترده‌ای از خاک اوکراین به این کشور انجام می‌گیرد، مخالف هستند.  

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «طرف اوکراینی قاطعانه ادعای الکساندر لوکاشنکو درباره ارسال سلاح از اوکراین به بلاروس را تکذیب می‌کند. ما هرگز در امور داخلی بلاروس دخالتی نداشته‌ایم و در آینده نیز قصد دخالت نداریم. ما انتظار داریم که مقامات مینسک هم همین موضع گیری را داشته باشند تا امنیت مرزهای شمالی ما تأمین شود.»

به گفته این دیپلمات، دشمن و یک تهدید خارجی جلوه دادن اوکراین، بخشی از اطلاع رسانی نادرست و گمراه کننده از سوی مقامات بلاروس است و وزارت خارجه اوکراین امیدوار است که روابط دوستانه و حسن همجواری بین دو کشور همچنان حفظ شود.

وی افزود، مقامات کی‌یف هنوز اطلاعات رسمی درباره بسته شدن کامل مرزهای بلاروس با این کشور دریافت نکرده‌اند.

انتهای پیام/