شهرخبر

فرانس پرس خبر داد؛

۲۰۰ شرکت آمریکایی هدف حمله سایبری قرار گرفتند

۲۰۰ شرکت آمریکایی هدف حمله سایبری قرار گرفتند

یک شرکت امنیت سایبری تائید کرده که ۲۰۰ شرکت آمریکایی هدف حمله سایبری قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، شرکت امنیت سایبری «هانترس لبز» تایید کرد که در حدود ۲۰۰ شرکت آمریکایی هدف حمله سایبری یک «باج افزار» قرار گرفتند.

بر اساس اعلام این شرکت، در این حمله سایبری نرم افزار «وی اس ای» شرکت کاسیا (Kaseya) که خدمات فناوری اطلاعات و امنیت به کسب و کارهای کوچک و متوسط ارائه می‌کند، هدف حمله قرار گرفت.

شرکت کاسیا هم در بیانیه‌ای از کلیه کسانی که از نرم افزار «وی اس ای» این شرکت استفاده می‌کنند، خواسته تا اطلاع ثانوی سرورهایشان را خاموش کنند.

ماه گذشته نیز یک گروه هکر به شبکه کامپیوتری شرکت «کلونیال» که بزرگ‌ترین خط لوله انتقال سوخت در آمریکا است حمله کرد. تحت تاثیر این حمله که با استفاده از باج افزار صورت گرفت انتقال بنزین و گازوئیل در بخش‌های گسترده‌ای از مناطق شرقی آمریکا مختل شد.

شرکت «کلونیال» در نهایت برای حل این مشکل ناگزیر شد حدود پنج میلیون دلار در قالب رمز ارز به باج‌گیران بپردازد.

در حملات سایبری که با استفاده از باج‌افزار انجام می‌گیرد هکرها به شبکه کامپیوتری قربانی نفوذ کرده و با پیاده کردن یک سیستم رمزنویسی‌شده در این شبکه مانع ادامه فعالیت آن می‌شوند. تبهکاران در ازای کلید این نرم‌افزار رمزنویسی‌شده اقدام به باج‌خواهی می‌کنند.

آمریکا در ماه‌های اخیر شاهد دو حمله سایبری دیگر نیز بوده است؛ اولی نفوذ هکرها به شبکه کامپیوتری چندین نهاد دولتی با استفاده از نرم‌افزار روزآمد شده «سولار ویندز» بود. مورد دوم هم رخنه در تعدادی از سرورهای هدایت‌کننده ایمیلهای شرکت «مایکروسافت» بود.

بر اساس ادعای مقامات آمریکایی، حمله سایبری با «سولار ویندز» به هکرهای تحت حمایت روسیه نسبت داده شده است اما اخلال در سرورهای مایکروسافت احتمالاً توسط یک کارزار جاسوسی سایبری چینی صورت گرفته است.