شهرخبر
رئیسی مایل به سپردن کابینه‌اش به چهره‌های تندرو اصولگرا نیست؟ / رئیس‌جمهور منتخب تمایلی به کار با سعید جلیلی ندارد / جلیلی به اصرار اصولگراها از انتخابات 1400 کناره‌گیری کرد

رئیسی مایل به سپردن کابینه‌اش به چهره‌های تندرو اصولگرا نیست؟ / رئیس‌جمهور منتخب تمایلی به کار با سعید جلیلی ندارد / جلیلی به اصرار اصولگراها از انتخابات 1400 کناره‌گیری کرد

روزنامه شرق نوشت:‌ به نظر می‌رسد که ابراهیم رئیسی تمایلی به سپردن کابینه به چهره‌های مشهور به داشتن سیاست‌های خاص و تند ندارد. عملکرد این چندروزه او در تماس با فعالان به‌ویژه اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگاران منتقد در کسب نظرخواهی از آن‌ها حاکی است که او حداقل در قدم نخست به‌دنبال ارائه یک چهره متعامل است.

اعتمادآنلاین|به نظر می‌رسد که ابراهیم رئیسی برای حرکت در مسیر مخالفت با برجام از سوی بخشی از جریان اصولگرایی تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ درحالی‌که خودش به‌نوعی از موافقت با ادامه‌دادن مسیر برجام سخن گفته و سخنگوی اسبق وزارت خارجه هم تأکید کرده که رئیسی درخصوص برجام ادامه مذاکرات و گفت‌وگو را تأیید کرده است، اما روزنامه کیهان به‌تازگی خواستار اعلام مرگ برجام از سوی رئیسی شده بود.


روزنامه شرق در ادامه یادداشت خود نوشت: درخواست کیهان از رئیسی با سخنان صریح او در مناظرات در حمایت از برجام فاصله معنی‌داری دارد. رئیسی گفته بود: ما به برجام که با 9 بند رهبری آن را تأیید کردند، متعهدیم؛ اما برجام را شما نمی‌توانید اجرا کنید. برجام به یک دولت مقتدر نیاز دارد.آقایان اقتدار خارجی امتداد اقتدار داخلی است؛ مرغ و تخم‌مرغ و جوجه‌کشی مشکل این‌چنینی نمی‌تواند اقتدار ایجاد کند. او گفته بود که برجام یک توافقی است که براساس مذاکرات به وجود آمده است و آنچه دولت در فرایندی که طی شده، با تمام اشکلاتی که دارد و رسانه‌های گروهی هم بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند،به وجود آمد؛ ولی این یک سند ملی است و باید به آن احترام بگذاریم.

 

جالب اینکه در مناظره‌ها هم این سخنان رئیسی درباره برجام چندان با استقبال خوب سعید جلیلی از مخالفان برجام روبه‌رو نشد.

 

شنیده‌ها حاکی از این است که رئیسی تمایلی به کار با سعید جلیلی ندارد. او را در سمت وزیر خارجه نپذیرفته و شنیده‌ها حاکی از قطعی‌شدن علی باقری‌کنی، از نزدیکان جلیلی، برای این سمت است؛ آن هم درحالی‌که به‌تازگی شنیده شده دو نماینده از تیم ابراهیم رئیسی به کمیته تطبیق متن نهایی توافق احتمالی ایران و گروه 1+4 اضافه شده‌اند و تعداد اعضای کمیته به هفت نفر رسیده است. سیدعلی حسینی‌تاش، معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و علی باقری، معاون سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، از طرف رئیسی در جلسات این کمیته شرکت می‌کنند.

 

زمانی که سعید جلیلی معاونت اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه را برعهده داشت، باقری‌کنی مدیرکل اروپای مرکزی و شمالی این معاونت بود و پس از سعید جلیلی مدتی به‌عنوان معاون اروپای وزیر امور خارجه فعالیت کرد و پس از حضور جلیلی در شورای عالی امنیت ملی علی باقری به‌عنوان معاون او منصوب شد. در جریان مذاکرات هسته‌ای در زمان جلیلی، باقری از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران بود. رئیسی همچنین او را به‌عنوان رابط وزارت خارجه در دوران انتقال دولت جدید معرفی کرده است.

 

برخی اخبار حاکی از این بود که سعید جلیلی هم تمایل به کناره‌گیری به نفع رئیسی نداشته و با اصرار اصولگرایان مجبور به انصراف شده است. جلیلی سه روز پیش در پاسخ به این سؤال که چنانچه رئیس‌جمهور منتخب سمتی به شما پیشنهاد بدهند، خواهید پذیرفت، گفت: در هر زمینه‌ای کاری از دستمان بربیاید، به همه دوستان کمک خواهیم کرد.

 

به نظر می‌رسد که ابراهیم رئیسی تمایلی به سپردن کابینه به چهره‌های مشهور به داشتن سیاست‌های خاص و تند ندارد. عملکرد این چندروزه او در تماس با فعالان رسانه‌ای و سیاسی و دبیرکل‌های احزاب از جریان‌های مختلف و به‌ویژه اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگاران منتقد در کسب نظرخواهی از آنها در نحوه اداره دولت حاکی است که او حداقل در قدم نخست به‌دنبال ارائه یک چهره متعامل از خودش است. شیوه‌ای که البته از سوی جانشین او در قوه قضائیه هم گویا پی گرفته شده و برخی روزنامه‌نگاران یا فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب از تماس مشابه ازسوی دفتر محسنی‌اژه‌ای خبر داده‌اند.