شهرخبر

واکنش کاربران عرب به مرگ معمار جنگ‌های خونین عراق و افغانستان؛ رامسفلد جنایتکار راهی جهنم شد


واکنش کاربران عرب به مرگ معمار جنگ‌های خونین عراق و افغانستان؛ رامسفلد جنایتکار راهی جهنم شد

مرگ وزیر دفاع اسبق ایالات متحده و معمار جنگ‌های خونین عراق و افغانستان واکنش کاربران عرب را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبر مرگ «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع اسبق آمریکا که در زمان آغاز جنگ‌های تجاوزکارانه ایالات متحده علیه افغانستان و عراق ریاست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون» را برعهده داشت واکنش کاربران عرب را برانگیخته که همگی بر جنایتکار بودن این مقام آمریکایی تاکید دارند.

در این زمینه «سیف صلاح الهیتی» روزنامه نگار عراقی در صفحه توییتر خود نوشت، دونالد رامسفلد جنایتکار رفت و بغداد باقی مانده است.

«محمود رفعت» کاربر دیگر نیز در واکنش به خبر مرگ وزیر دفاع سابق ایالات متحده با انتشار توییتی اعلام کرد که او یکی از مهمترین تصمیم گیرندگان برای حمله به عراق بود که منجر به کشته شدن بیش از 2 میلیون انسان شد. همچنین رامسفلد عامل بازگشت گروه‌های تروریستی- تکفیری القاعده و داعش به کشورهای عربی است که این مناطق را ویران کردند.

یک کاربر دیگر به نام الخالد نیز نوشت، وزیر دفاع پیشین آمریکا که معمار جنگ‌های عراق و افغانستان بود مرد.

«سمیر طاهر» در صفحه توییتری خود در واکنش به این خبر اظهار داشت که آنها دنیا را ویران می‌کنند و راهی آخرت می‌شوند؛ در حالی که یک جنایتکار هستند و رامسفلد نمونه‌ای از این موارد است.

یک کاربر دیگر با اکانت ناشناس نوشت، رامسفلد جنایتکار مرد و راهی جهنم شد.

«أنس التکریتی» در این زمینه با انتشار توییتی اعلام کرد، دونالد رامسفلد مرده است و من سخنان لطیف یا مواضع دیپلماتیک تدارم که درباره مرگ او صحبت کنم و تنها می‌دانم که زندگی نامه طولانی او آغشته به خون میلیون‌ها عراقی باقی خواهد ماند و خداوند آنچه را که سزاوار اوست به وی می‌دهد.

حسین، کاربر دیگر عراقی در صفحه اجتماعی خود نوشت: رامسفلد در 88 سالگی مرد در حالی که بیشتر عمر خود را در توطئه علیه کشورها و مردم سراسر جهان گذراند و آخرین مورد آن حمله خونین به عراق بود که رامسفلد یکی از معماران آن محسوب می‌شود و خداوند همه چیز را می‌داند.

کاربر دیگری با نام مستعار الخالد در این زمینه نوشت، وزیر دفاع سابق آمریکا و معمار جنگ عراق که جان بیش از 35 هزار غیرنظامی عراقی را گرفت مرد.

«سامی آل عثمان» با انتشار توییتی نوشت، رامسفلد، جنایتکار جنگی در عراق که هنگام تجاوز آمریکا در سال 2003 میلیون‌ها عراقی را به کشتن داد و با پرتاب بمب‌های هسته‌ای در منطقه الفلوجه موجب نقص مادرزادی فرزندان عراقی تا به امروز شده اس، مرد.

«جاد الاول» دیگر کاربر عراقی در این زمینه اعلام کرد دونالد رامسفلد جنایتکار، که اشغالگری آمریکا در عراق را با بیان اینکه ترجیح می‌دهد ماشین‌های بمب‌گذاری شده در خیابان‌های بغداد باشند و نه واشنگتن توجیه می‌کرد، مرد.

«علی السیاری» کاربر دیگر عراقی است که در واکنش به مرگ وزیر دفاع سابق ایالات متحده با انتشار توییتی نوشت، رامسلفلد یکی از جنایات جنگی نسل‌کشی است و خون اعراب در جریان 12 سال حکومت بوش همچون رودخانه جاری شد و سپس دیگر روسای جمهور آمریکا این جنایت‌ها را ادامه دادند.

روز گذشته دونالد رامسفلد، وزیر دفاع دولت جورج بوش پسر که طراح اصلی جنگ عراق بود، در سن 88 سالگی درگذشت.

در زمان ریاست رامسفلد بر پنتاگون در سال 2003 نیروهای آمریکایی که به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی به عراق حمله کردند، در سه هفته موفق شدند دولت صدام را سرنگون کرده و این کشور را تحت اشغال خود درآورند. این در حالی است که بر خلاف آن چه آنها فکرش را می‌کردند حاکمیت نظم و قانون در عراق پس از صدام ممکن نشد و عراق به حمام خونی از درگیری، منازعه، جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی و باتلاقی واقعی برای آمریکایی‌ها بدل شد و هرج و مرج در عراق تقریبا تا سال 2011 ادامه یافت.

او در زمان بزرگ‌ترین حادثه «تروریستی» تاریخ آمریکا یعنی حمله القاعده در 11 سپتامبر 2001 وزیر دفاع بود. در پی آن، در جریان جنگ‌های غیرمنتظره در افغانستان و عراق، رامسفلد به یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های آمریکا تبدیل شد.

رامسفلد کسی بود که به نیروهای آمریکایی اجازه استفاده از تکنیک‌های شکنجه برای اعتراف‌گیری از مظنونان تروریستی را داد و رسوایی زندان ابوغریب هم در همین دوره در کنار زندان گوانتانامو انتقادات بسیاری را متوجه دولت آمریکا کرد. انتقادهای بسیار از ارتش آمریکا و عملکرد رامسفلد باعث شد تا بوش سرانجام در سال 2006 او را برکنار کند و رابرت گیتس جانشین وی شد.

انتهای پیام/