شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#کرونا

زالی: تا واکسیناسیون ۷۰ساله‌ها تمام نشود، سراغ بقیه نمی‌رویم | دوز دوم واکسن‌ها از همان برند دوز اول خواهد بود

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: تاکنون ۷.۴ درصد از جمعیت استان را واکسینه کرده ایم که نسبت به نرم کشوری که ۶.۲ است، عدد بالایی را نشان می‌دهد.

واکسن کرونا - سالمندان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، دکتر حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی امروز به همراه جمعی از اعضای کمیسیون و نیز دکتر منوچهر جمالی مدیرکل امور مجلس وزارت بهداشت از محل واکسیناسیون کرونا در باغ‌موزه دفاع مقدس بازدید کردند.

دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران در این بازدید درباره چرایی تجمیع مراکز کوچک واکسیناسیون در مناطق مختلف توضیح داد: در تهران متناسب با تعداد ساکنان منطقه و میزان مراجعان برای دریافت دوز اول واکسن، مراکز تجمیعی را شکل دادیم. در حال حاضر ۸۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران وجود دارد که این آمار را افزایش خواهیم داد تا ازدحام‌ها به حداقل برسد.

وی با اشاره به افزایش تعداد شیفت های واکسیناتورها، گفت: براساس پیش‌بینی‌ها مشکلات موجود طی چند روز آینده رفع خواهد شد. نگرانی اصلی که مردم در تهران داشتند این بود که نکند افرادی که دوز اول واکسن را دریافت کرده اند، از تزریق دوز دوم محروم شوند. خوشبختانه ما دپوی کافی برای ۷۰ سال به بالاهایی که دوز اول را دریافت کرده اند و آنهایی که جا مانده اند، در نظر گرفته‌ایم و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

زالی تاکید کرد: تا زمانی که مطمئن نشویم واکسیناسیون گروه ۷۰ سال به بالا تمام شده است، سراغ گروه‌های سنی دیگر نمی‌رویم.  

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: موضوع دیگری که به ازدحام ها در روند واکسیناسیون دامن زده، این شایعه بود که احتمال دارد واکسن دوز دوم افرادی که دوز اول را دریافت کرده اند، از برند دیگری باشد. ما به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم دوز دوم واکسن همه افراد از همان برند دوز اول خواهد بود.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز واکسیناسیون کرونا در باغ‌موزه دفاع مقدس به عنوان هشتادمین مرکز تجمیعی در تهران، عنوان کرد: تا امروز یک میلیون و ۱۱۰ هزار دوز واکسن در تهران تزریق شده است. ۴۰۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند.

زالی گفت: تاکنون ۷.۴ درصد از جمعیت استان را واکسینه کرده ایم که نسبت به میانگین کشوری که ۶.۲ است، عدد بالایی است. با توجه به تنوع خیلی خوبی که هم در واردات و هم در تولید داخلی واکسن وجود دارد، با سبد متنوعی از واکسن روبرو خواهیم بود.

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: چون بخش زیادی از مردم واکسن سینوفارم را دریافت کرده اند، باید بگوییم که خوشبختانه به اندازه کافی سینوفارم تهیه کرده ایم. برند دوم هم که در تهران استفاده می شود، آسترازنکا است که منابع این واکسن هم به اندازه کافی وجود دارد. برند سوم هم اسپوتنیک است که دوز دوم آن به ۹۰ درصد تزریق شده است.

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در تهران علاوه بر گروه های سنی اعلام‌شده، واکسیناسیون بیماران خاص و گروه های پزشکی هم در حال انجام است، گفت: مردم بر اساس پیامک مراجعه کنند. بهتر است مردم به منظور کاهش ازدحام در مراکز برای تزریق دوز دوم، به همان مرکزی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، مراجعه کنند.

وی در پایان از همکاری خوب هلال احمر، بسیج و سپاه خبر داد و گفت: ان نهادها همه امکانات خود را در اختیار ما قرار خواهند داد تا با افزایش مراکز بتوانیم از ازدحام جلوگیری کنیم.