شهرخبر

خروج رسمی نظامیان آمریکایی از افغانستان هفته آینده تکمیل می‌شود


خروج رسمی نظامیان آمریکایی از افغانستان هفته آینده تکمیل می‌شود

درحالی که گزارش‌ها حاکی از تصمیم آمریکا برای حفظ هزار نظامی در افغانستان است، مقامات این کشور از احتمال خروج نظامیان باقیمانده تا هفته آینده خبر می‌دهند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، یک مقام ارشد آمریکایی به «لس‌آنجلس تایمز» گفت که روند خروج رسمی نظامیان آمریکایی به احتمال زیاد تا یکشنبه (13 تیر) تکمیل می‌شود و پس از آن پایگاه هوایی بگرام به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

این درحالی است که به نظر می‌رسد روند خروج نظامیان آمریکایی از دستکم دو هفته گذشته متوقف شده باشد.

 یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها از احتمال باقی ماندن حدود هزار نظامی آمریکایی در افغانستان نیروها برای تامین امنیت سفارت آمریکا و فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی خبر داده است.

پیش از این «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته بود که آمریکا ممکن است به دلیل پیشروی‌های طالبان و ناامنی‌های افغانستان سرعت روند خروج نیروهایش از افغانستان را کاهش دهد.

وی همچنین تاکید کرد که ضرب‌الاجل جو بایدن برای خروج همه نظامیان آمریکایی از افغانستان تا 11 سپتامبر (20 شهریور) در جای خود باقی می‌ماند.

براساس تازه‌ترین بیانیه رسمی درباره روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تاکنون معادل 763 هواپیمای ترابری C-17 پر از تجهیزات نظامی از افغانستان خارج شده است.

همچنین تاکنون بیش از 14 هزار و 790 قطعه تجهیزات نظامی نیز برای انهدام به آژانس دفاع لجستیک سپرده شده است.

انتهای پیام/.