شهرخبر

«تحوّل تولید ۲۵۰ میلیون نفری در کشاورزی» ــ ۶ | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند


«تحوّل تولید 250 میلیون نفری در کشاورزی» ــ 6 | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند

آمارهای رسمی به‌وضوح نشان می‌دهد رویکرد تحول‌خواهی در هیچیک از چهار وزیر سابق حوزۀ کشاورزی، طی ۳۲ سال گذشته، وجود نداشته است.

خبرگزاری تسنیم؛  کارگروه بررسی‌های ویژۀ اقتصادی؛ پروندۀ ویژۀ  «مزرعۀ پدری» ، بخش  132

کارگروه ویژۀ خبرگزاری تسنیم در حوزۀ کشاورزی، با ارائۀ ادلۀ متنوع و متقن طی سالیان اخیر همواره بر این گزاره پای فشرده که ظرفیت سرزمینی و انسانی میهن عزیز ما تکافوی تولید غذا برای حدود 500 میلیون نفر را دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

+گزارش ویژه تسنیم| این یک بلوف نیست؛ «ایران، می‌تواند غذای 500میلیون نفر را تأمین کند»
+"یارانه نقدی" 5سال صرف واردات 2قلم کالا/ بانک مرکزی: ضریب خودکفایی در 8سال تغییر محسوس نداشت
+ امام خمینی(ره):‌ فقط آذربایجان‌ها یا خراسان برای تأمین غذای کشور کافی است
+رهبر انقلاب:ایران می‌تواند 4برابر جمعیتش، غذا تولید کند/گزیده 3دهه پیگیری امام خامنه‌ای درخصوص «خودکفایی در غذا»
از عمر برخی از گزارش‌های فوق‌آمده، بیش از 4 سال می‌گذرد، اما در این مقطع، و جهت یاری دولت آینده، سلسله گزارش‌هایی آماده شد و تعدادی از آنها روی خط رفت که در فاز اول این تحول، انگارۀ «تأمین غذا برای 250 میلیون نفر»، که مجموع نفوس ایران و کشورهای همسایه است،  را «شدنی» و «ضروری» ارزیابی می‌کند. یادداشت‌های پنجگانۀ محمدتقی امانپور، مدیر جهادی و دانشمند و تنها معاون وقت آموزش تحقیقات وزارت جهادسازندگی طی سال‌های حیات طیبۀ این وزارتخانه، در همین راستا طی روزهای گذشته روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت.
برای دسترسی به این یادداشت‌ها، «مزرعۀ پدری» را ببینید

اکنون، در بحبوحۀ انتخاب و چینش مدیران و وزرای دولت آینده، تأکید بر یک نکتۀ اساسی حائز اهمیت می‌نماید: رویکرد تحول‌خواه، با روش و مشی هیچیک از وزرای سابق جهادکشاورزی سازگار نبوده است.

چه اینکه در زمان تمامی وزرای این حوزه، از 1368 تاکنون، با اندکی نوسان و کم و بیش، تقریباً روندی یکسان و کند و لَخت و ناکارآ بر این وزارتخانه سایه انداخته است. بر این مبنا، استفادۀ دوباره از مدیران و وزرای گذشته، که سوابقشان گویای عدم تحول‌گرایی بوده، تأکیدات مکرر و امیدبخش و دقیق آیت‌الله رئیسی، بر گفتمان «تحولی» در دولت آینده را به محاق خواهد برد. نمودارها و داده‌های زیر، به‌روشنی این گزاره را تأیید خواهد کرد.

در این زمینه از گزارش‌های پیشین  «مزرعۀ پدری»  بیشتر بخوانید

+وزرایی که نان مردم را آجر کردند/مقایسه عملکرد 4 وزیر کشاورزی در «خودکفایی گندم»
+«برنج» 28 سال قربانی انفعال 4 وزیر/خودکفایی در حد شعار ماند

روند تولید کل محصولات کشاورزی، در رشدی بسیار کند از سال 1382 تاکنون، از حدود 82 به 120 میلیون تن رسیده است. گو اینکه با احتساب تولید 118 میلیون تنی سال گذشته، این میزان از سال 1395 تاکنون نه‌تنها رشد نداشته، که تا حدی کاهشی نیز بوده است.

پرونده "مزرعه پدری" ,

با توجه به رشد جمعیت کشور، از 68 به 84 میلیون نفر طی این سال‌ها، این میزان تولید حتی نیازمندی‌های داخلی را نیز تأمین نمی‌کند، به نحوی که وابستگی کشور به واردات اقلام این حوزه هر سال بیشتر شده است:

پرونده "مزرعه پدری" ,

طرفه اینکه در دولت‌های نهم و دهم، این روند بیشتر از دو دورۀ وزارت محمود حجتی و همینطور عیسی کلانتری زیر علامت سؤال قرار دارد. به میزان واردات محصولات عمدۀ زراعی در دو دولت نهم و دهم توجه بفرمایید:

پرونده "مزرعه پدری" ,

با نگاهی به تولید این محصولات، دلیل افزایش واردات مشخص می‌شود. دولت‌های نهم و دهم، در بهبود تولید این اقلام نیز موجه عمل نکرده‌اند:

پرونده "مزرعه پدری" , نه‌تنها در تولید اقلام زراعی، که در مدیریت تولید دام نیز شرایط کم و بیش به همین شکل بوده است:

پرونده "مزرعه پدری" ,

برای تقریب به ذهن، و دریافت مناسب از تبعات گوناگون حاصل از این روند عدم مزیت‌بخشی به حوزۀ کشاورزی، کوچ روستاییان کشور، به شهرها، مثال مناسبی است. این روند طی سال‌های 1368 تاکنون، روندی یکسان و خطی را نشان می‌دهد، و بر گزارۀ طرح شده، صحه می‌گذارد:

پرونده "مزرعه پدری" ,

 تأکید می‌شود، عدم وجود رویکرد تحول‌خواه ــ با نگاه نیل به تولید غذا برای 250 میلیون نفر ــ در هر چهار وزیر گذشتۀ حوزۀ کشاورزی از سال 1368 وجود داشته، و این روحیه، برخلاف انتظار، در دولت‌های نهم و دهم، پررنگ‌تر هم بوده است. گفتمان تحول‌خواهی مستلزم حضور مدیران و رهبرانی است که با تمام وجود به ظرفیت‌های بی‌نظیر کشاورزی ایران اسلامی باور داشته باشند، و این باور، در سوابقشان متبلور باشد. 

انتهای پیام/