شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#مجلس#مجلس نمایندگان#رئیس جمهور

اقدام مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن قدرت و اختیارات جنگی رئیس جمهور


اقدام مجلس نمایندگان آمریکا برای محدود کردن قدرت و اختیارات جنگی رئیس جمهور

مجلس نمایندگان آمریکا در تازه ترین اقدام خود برای محدودکردن قدرت و اختیارات رئیس جمهور، دو مجوز جنگی دیگر را لغو کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، مجلس نمایندگان آمریکا که پیش از این مجوز جنگی 2002 مربوط به عراق را لغو کرده بود، در تازه ترین اقدام خود دو مجوز دیگر مربوط به جنگ‌های قبلی ارتش آمریکا در خاورمیانه را لغو کرده است.

 

بر اساس این گزارش، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه بحث های تفصیلی خود درباره محدود کردن قدرت و اختیارات جنگی رئیس جمهور، دو مجوز جنگی دیگر مربوط به مداخله‌های نظامی ارتش آمریکا در خاورمیانه طی سال‌های گذشته را لغو کردند.

این گزارش افزود: مجلس نمایندگان آمریکا با 366 رای موافق در برابر 46 رای مخالف بخشی از 7 لایحه‌ای را که مجوز اقدام نظامی در سال 1991 میلادی علیه عراق را صادر کرده بود، لغو کردند. نمایندگان آمریکایی همچنین قطعنامه جنگی سال 1957 میلادی را نیز لغو کردند که بر اساس آن به رئیس جمهور ایالات متحده اجازه می‌داد علیه هر کشور یا گروهی در خاورمیانه که در چارچوب تروریسم بین المللی علیه منافع آمریکا اقدام نظامی می‌کر‌د، واکنش نظامی و جنگی نشان دهد.

نکته قابل توجه در این رای گیری آن بود که همه آرا مخالف برای لغو این مجوزها از سوی نمایندگان جمهوریخواه بوده است.

این در حالی است که هفته قبل نیز مجلس نمایندگان آمریکا مجوز جنگی 2002 عراق را لغو کرده و قدرت و اختیارات رئیس جمهور را محدود نموده بود. لغو این مجوزها پس از آن صورت گرفته است که دستور جو بایدن برای انجام حملات هوایی به سوریه و عراق، جنجال‌های زیادی را در محافل داخلی و نمایندگان آمریکایی به راه انداخته است.

انتهای پیام /