به گزارش پایگاه خبری نشان :

این روزها اگر به میوه فروشی رفته باشید، حتما از قیمت بالای میوه ها حیرت زده شده اید؛ قیمت هایی که نشان می دهد انواع میوه از سبد خانواده ها حذف شده اما همچنان هندوانه از میوه هایی است که خانواده ها آن را در تفریحات و دورهمی ها در این روزهای گرم و تابستانی میل می کنند، با این حال قیمت همین میوه آبدار و آب بر هم این روزها افزایش زیادی داشته و بین 5 هزارو 500 تا 8 هزار تومان به فروش می رسد.

برخی کارشناسان دلیل این افزایش قیمت را صادرات بی رویه هندوانه می دانند ،هرچند دلایل دیگری مثل افزایش هزینه حمل و نقل را هم می توان برای آن برشمرد . با این حال جدای از این که با توجه به کم آبی کشورمان کاشت هندوانه و چنین میوه های آب بری چه توجیهی دارد ، امروز می خواهیم میزان صادرات، مبلغ فروخته شده و در نهایت قیمت این میوه در بازار کشورهای خلیج فارس را بررسی کنیم.

88 میلیون دلار صادرات هندوانه

آمار گمرک ایران از صادرات دو ماهه محصولات کشاورزی در سال 1400 نشان می دهد که هندوانه در جایگاه نخست صادرات این بخش قرار دارد و از صادرات پسته نیز سبقت گرفته است. در این مدت هندوانه با حدود 88 میلیون دلار، ارزآورترین فراورده کشاورزی کشورمان بوده است. بنابر آمارهای گمرک در فروردین و اردیبهشت امسال 402 میلیون و 576 هزار و 510 کیلو هندوانه به کشورهای دیگر صادر شده که ارزش دلاری آن 87 میلیون و 877 هزار و 240 دلار و بخش عمده این صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است. در همین مدت کشور ما 94 هزار و 700 تن خربزه به ارزش 24 میلیون دلارو 130 هزار و 700 تن سیب به ارزش 38 میلیون دلار صادر کرده است.

هر کیلو میوه صادراتی چند؟

با توجه به آن چه در بخش قبل نوشتیم، با یک حساب سرانگشتی می توان قیمت فروخته شده میوه های صادراتی را محاسبه کرد. اگر قیمت دلار را 24 هزار تومان در نظر بگیریم، هر کیلو هندوانه به تاجر خارجی 5 هزار تومان ، هر کیلو خربزه 6 هزار تومان و هر کیلو سیب هم حدود 7 هزار تومان فروخته شده است.

قیمت در بازارهای امارات

با این حال با نگاهی به فروشگاه های کشورهای حاشیه خلیج فارس به بررسی قیمت هندوانه و خربزه پرداختیم. همان طور که پیش از این خواندید، قیمت هندوانه اکنون در کشور خودمان بین 5 هزار و 500 تا 8 هزار تومان است و خربزه هم از 12 هزار تومان تا 18 هزار تومان فروخته می شود.

اما قیمت همین میوه ها که از ایران به آن کشورها صادر می شود، در فروشگاه های کشور امارات تقریبا مشابه قیمت داخل ایران است به طوری که هر کیلو هندوانه بین یک تا 2 درهم قیمت دارد و خربزه هم بین 3 تا 5 درهم. از آن جایی که هر درهم در بازار آزاد ارز، حدود 6 هزار و 700 تومان به فروش می رسد یعنی هندوانه در این کشورها بین 7 تا 13 هزار تومان و هر کیلو خربزه بین 20 تا 30 هزار تومان فروخته می شود.