شهرخبر

ابهام در چگونگی توزیع ۳۰ میلیون تن فولاد تولیدی کشور در بازار/ پای رانت و منافع عده ای خاص در میان است؟


ابهام در چگونگی توزیع 30 میلیون تن فولاد تولیدی کشور در بازار/ پای رانت و منافع عده ای خاص در میان است؟

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با اعلام اینکه متاسفانه برخی کارخانجات به حوزه فروش محصولات فولادی ورود پیدا کرده اند، گفت: ما نمی دانیم ۳۰ میلیون تن فولاد تولیدی کارخانجات با چه سازوکاری توزیع می شود گویا ذی نفعان این موضوع عده ای خاص هستند .

حمید رضا رستگار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با گلایه از اینکه در زنجیره تولید تا مصرف محصولات فولادی برنامه ریزی منسجمی وجود ندارد، گفت: ما نمی دانیم 30 میلیون تن فولاد تولیدی کارخانجات با چه سازوکاری توزیع می شود گویا ذی نفعان این موضوع عده ای خاص هستند چرا که در بازارم ا شاهد عرضه کافی محصول نبوده و مدام با کاهش و افزایش قیمت ها روبرو هستیم.

وی با اعلام اینکه متاسفانه برخی کارخانجات نیز به حوزه فروش محصولات فولادی ورود پیدا کرده اند، افزود: به نظر می رسد در بورس کالا نیز خریدار و فروشنده دارای یک منشا هستند و ما به عنوان فروشندگان محصولات فولادی نمی توانیم منافع مصرف کننده را در بازار تامین کنیم. 

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن با انتقاد از اینکه قیمت در بازار آهن اصلا تعادل ندارد، تصریح کرد: یک روز قیمت ها افزایش و دو روز بعد قیمت ها کاهش پیدا می کند به نحوی که ما شاهد افزایش هزار تومانی قیمت آهن طی یک هفته بوده ایم اما هیچ پاسخی در خصوص دلایل آن دریافت نکرده ایم. باید مسئولان نظارتی توضیح دهند نفع این افزایش قیمت ها به جیب چه کسانی می رود. 

رستگار اضافه کرد: چندین بار اعلام کرده ایم سازوکار توزیع محصولات فولادی اشکالات بسیاری دارد و مسئولین باید به اصلاح آن بپردازند اما متاسفانه هیچ توجهی به این موضوع نمی شود بازار آهن و فولاد امروز بلاتکلیف تر از دیروز است درم عاملات اکراه دارند نمی دانیم قیمت فردا چه تغییراتی خواهد داشت. از واحدهای نظارتی و دولت درخواست می کنیم به موضوع بازار فولاد ورود پیدا کرده و آن را ساماندهی کنند. 

وی تصریح کرد: درحال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد 15 هزار و 200 تومان است درحالی که هفته های گذشته برای این کالا رقم های کمتری اعلام شده بود.

انتهای پیام/