شهرخبر

هندوانه به قیمت امارات!

ماجرای گرانی عجیب هندوانه در ایران / صادرات ۸۸ میلیون دلاری هندوانه در دو ماه!

آمار گمرک ایران از صادرات دو ماهه محصولات کشاورزی در سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که هندوانه در جایگاه نخست صادرات این بخش قرار دارد و از صادرات پسته نیز سبقت گرفته است.

ماجرای گرانی عجیب هندوانه در ایران / صادرات ۸۸ میلیون دلاری هندوانه در دو ماه!

به گزارش سلام نو، روزنامه خراسان نوشت: میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟

این روزها اگر به میوه فروشی رفته باشید، حتما از قیمت بالای میوه ها حیرت زده شده اید؛ قیمت هایی که نشان می دهد انواع میوه از سبد خانواده ها حذف شده اما همچنان هندوانه از میوه هایی است که خانواده ها آن را در تفریحات و دورهمی ها در این روزهای گرم و تابستانی میل می کنند، با این حال قیمت همین میوه آبدار و آب بر هم این روزها افزایش زیادی داشته و بین ۵ هزارو ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان به فروش می رسد.

برخی کارشناسان دلیل این افزایش قیمت را صادرات بی رویه هندوانه می دانند ،هرچند دلایل دیگری مثل افزایش هزینه حمل و نقل را هم می توان برای آن برشمرد . با این حال جدای از این که با توجه به کم آبی کشورمان کاشت هندوانه و چنین میوه های آب بری چه توجیهی دارد ، امروز می خواهیم میزان صادرات، مبلغ فروخته شده و در نهایت قیمت این میوه در بازار کشورهای خلیج فارس را بررسی کنیم.

۸۸ میلیون دلار صادرات هندوانه

آمار گمرک ایران از صادرات دو ماهه محصولات کشاورزی در سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که هندوانه در جایگاه نخست صادرات این بخش قرار دارد و از صادرات پسته نیز سبقت گرفته است. در این مدت هندوانه با حدود ۸۸ میلیون دلار، ارزآورترین فراورده کشاورزی کشورمان بوده است. بنابر آمارهای گمرک در فروردین و اردیبهشت امسال ۴۰۲ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۵۱۰ کیلو هندوانه به کشورهای دیگر صادر شده که ارزش دلاری آن ۸۷ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۲۴۰ دلار و بخش عمده این صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است. در همین مدت کشور ما ۹۴ هزار و ۷۰۰ تن خربزه به ارزش ۲۴ میلیون دلارو ۱۳۰ هزار و ۷۰۰ تن سیب به ارزش ۳۸ میلیون دلار صادر کرده است.

هر کیلو میوه صادراتی چند؟

با توجه به آن چه در بخش قبل نوشتیم، با یک حساب سرانگشتی می توان قیمت فروخته شده میوه های صادراتی را محاسبه کرد. اگر قیمت دلار را ۲۴ هزار تومان در نظر بگیریم، هر کیلو هندوانه به تاجر خارجی ۵ هزار تومان ، هر کیلو خربزه ۶ هزار تومان و هر کیلو سیب هم حدود ۷ هزار تومان فروخته شده است.

قیمت در بازارهای امارات

با این حال با نگاهی به فروشگاه های کشورهای حاشیه خلیج فارس به بررسی قیمت هندوانه و خربزه پرداختیم. همان طور که پیش از این خواندید، قیمت هندوانه اکنون در کشور خودمان بین ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان است و خربزه هم از ۱۲ هزار تومان تا ۱۸ هزار تومان فروخته می شود.

اما قیمت همین میوه ها که از ایران به آن کشورها صادر می شود، در فروشگاه های کشور امارات تقریبا مشابه قیمت داخل ایران است به طوری که هر کیلو هندوانه بین یک تا ۲ درهم قیمت دارد و خربزه هم بین ۳ تا ۵ درهم. از آن جایی که هر درهم در بازار آزاد ارز، حدود ۶ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می رسد یعنی هندوانه در این کشورها بین ۷ تا ۱۳ هزار تومان و هر کیلو خربزه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می شود.