شهرخبر

افشاگری نیویورک تایمز درباره رابطه قاتلان خاشقچی با آمریکا

یک روزنامه آمریکایی می‌گوید چهار تن از عوامل سعودی دخیل در قتل خاشقچی، یک سال پیش از این جنایت، در آمریکا آموزش نظامی دیده بودند. 

جمال خاشقچی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، چهار تن از عاملان سعودی دخیل در قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقدی که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در شهر استانبول سر به نیست شد، در آمریکا آموزش دیده اند. 

بنابر گزارش نیویورک تایمز، گفته می‌شود که آن‌ها یک سال قبل از این اقدام، در ایالات متحده و تحت نظارت شرکت «سربروس» که مجوز فعالیتش را از وزارت خارجه آمریکا گرفته، آموزش نظامی دیده بودند. 

در واکنش به گزارش تایمز، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که طبق قوانین، این وزارتخانه نمی‌تواند درباره خدمات (به اصطلاح) دفاعی که تحت مجوز، به سایر کشورها ارائه می‌شود و در رسانه‌ها درباره آن‌ها گمانه زنی شده است؛ صحبت کند. 

وی همچنین مدعی شد که سیاست آمریکا در قبال عربستان سعودی، بر مبنای اولویت دادن به حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر است. 

گزارش‌های امنیتی آمریکا حاکی از آن است که قتل خاشقچی و سلاخی کردن جسد او با رضایت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده است. 

پیشتر، شرکت سربروس در پاسخ به سوالات نمایندگان کنگره آمریکا، به نقش خود در آموزش چهار تن از عوامل قتل خاشقچی اذعان کرده بود حال آنکه دولت ترامپ مانع از ارائه این پاسخ‌ها به کنگره شد. 

البته، دولت بایدن هم با وجود اطلاع از نقش بن سلمان در این جنایت هولناک هیچ اقدامی علیه او انجام نداد و فقط با این توجیه (که بر خلاف دولت ترامپ) طرف گفتگوی ما ملک سلمان است و نه ولیعهد سعودی، قضیه را مسکوت گذاشت. 

مجوز ارائه آموزش‌های شبه نظامی به گارد سلطنتی سعودی برای نخستین بار سال ۲۰۱۴ و از سوی وزارت خارجه دولت اوباما صادر شد و تا یک سال بعد از روی کار آمدن ترامپ دوام داشت.