پناهنده شدن بیش از 130 نظامی افغانستان به تاجیکستان

در دوشنبه، کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان از پناهنده شدن بیش از 130 نظامی افغانستان به این کشور خبر داد.

در این اطلاعیه وضعیت مرز تاجیکستان و افغانستان وخیم ارزیابی شده و آمده است: روز دوشنبه - 21 ژوئن گروه مسلح طالبان (که در تاجیکستان ممنوع اعلام شده است) به کمیساریای مرزی «شیرخان بندر» ولایت قندوز افغانستان حمله کرد.

در نتیجه درگیری مسلحانه که تا ساعت 9 صبح 22 ژوئن ادامه یافت، 134 نفر از نیروهای دولتی افغانستان توان مقاومت در برابر طالبان را از دست داده و به منظور نجات خود از طریق پاسگاه های مرزی شماره 3 و 4 گروهان مرزی «پنج» به قلمرو تاجیکستان پناه آوردند. مرزبانان تاجیک با رعایت اصول انسان گرایی و حسن همجواری به نظامیان افغان اجازه ورود آزادانه به خاک تاجیکستان را دادند. در میان آنها 4 نفر زخمی و یک نفر کشته وجود دارد.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان وضعیت در منطقه یادشده مرزی را وخیم توصیف کرده و تعداد نظامیان کشته و زخمی و به اسارت طالبان افتاده در شیرخان بندر را تا 100 نفر ارزیابی کرده است.

در اطلاعیه این نهاد امنیتی تاجیکستان همچنین آمده است: بر اساس اطلاعات تائید شده، طی ده روز اخیر در چهار ولایت هم مرز با تاجیکستان درگیری های بین نیروهای دولتی و طالبان ادامه داشته و در نتیجه شهرستان های «چاه یاب»، «ینگی قلعه»، «درقد»، «دشت قلعه»، «خواجه غار» ولایت «تخار»، شهرستان های «دشت ارچی»، «امام صاحب» و «قلعه زال» ولایت قندوز و دو گذرگاه «شیرخان بندر» و «کاکل» در تحت کنترل طالبان قرار گرفتند.

شیرخان بندر یک نقطه مهم تجاری، بارگیری و انتقال محموله های بین تاجیکستان و افغانستان بوده و بخش مهمی از واردات کالاهای کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا از طریق آن انجام می شود.