شهرخبر

اهدای لوح تقدیر و هدیه وزیر فرهنگ به «محقق نمونه فرهنگ رضوی» در ژاپن

ایران شناس و استاد دانشگاه در ژاپن با معرفی رایزنی فرهنگی ایران در آن کشور و تایید و انتخاب بنیاد بین‌المللی فرهنگی - هنری امام رضا (ع) در هماهنگی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به عنوان «محقق نمونه فرهنگ رضوی» نوزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) برگزیده و از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهداء لوح تقدیر و هدیه نفیس مورد تجلیل قرار گرفت.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن، در آئین تکریم این محقق رضوی که به مناسبت دهه کرامت و در آستانه ولادت حضرت امام رضا (ع) در محل این رایزنی برگزار شد، حسین دیوسالار رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن به نمایندگی از سوی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمودرضا برازش رئیس بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع)، لوح تقدیر و هدیه این بنیاد را به دکتر یوایچی سوگی یاما تقدیم کرد.


دیوسالار در این ملاقات با تشکر از توجه به عمل آمده در زمینه تجلیل از ایران شناسان و اسلام شناسان ژاپنی از سوی بنیاد بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) گفت: اساتید برجسته ایران شناس و اسلام شناس ژاپنی و همچنین فرهیختگان ژاپن شناس ایرانی، نقش بی نظیر و ارزنده‌ای را در ایجاد شناخت میان دو ملت بزرگ ایران و ژاپن ایفا نموده اند که همواره قدردان زحمات و تلاش‌های ایشان بوده و هستیم.


رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن با تاکید بر این که رایزنی فرهنگی تمام تلاش خود را به منظور اجرای برنامه‌های متنوع و متعدد و زمینه سازی برای حضور، عرضه و آشنایی با دیدگاه‌ها و نقطه نظرات محققان ایران شناس و اسلام شناسان ژاپنی به کار برده است افزود: رایزنی فرهنگی برنامه ریزی جدی و منسجمی را در بهره مندی از این ظرفیت بی نظیر به کار برده تا علاوه بر اجرای نشست ها، سمینارها، کنفرانس‌های مختلف در ژاپن و حمایت از تحقیقات و چاپ کتب و مقالات محققان و اندیشمندان ژاپنی ... حضور موثر و جدی در برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی، هنری و علمی داخل کشور را نیز عملیاتی و اجرایی نماید که نمونه آن را می‌توان در این همکاری و همراهی ارزشمند مسئولان و دست اندرکاران بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در انتخاب محقق نمونه از ژاپن مشاهده نمود و این روند، با جدیت ادامه خواهد داشت.


بر اساس این گزارش در لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

فرهیخته ارجمند جناب آقای ریوایچی سوگی یاما
به پاس تلاش‌های ارزنده در جهت معرفی فرهنگ اصیل اسلامی با خلق آثار مرتبط با حضرت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی، در نوزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) به عنوان "محقق نمونه فرهنگی رضوی" برگزیده شده اید.
این افتخار را به جنابعالی صمیمانه تبریک گفته و به پاس قدرشناسی، این لوح سپاس تقدیم می‌گردد.
توفیقات روزافزون را از پیشگاه خداوند مسئلت دارم


ریو ایچی سوگی یاما محقق برگزیده و نمونه فرهنگ رضوی نیز در دیدار با رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن ضمن تشکر ویژه از دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و رایزنی فرهنگی و با اشاره به سوابق تحقیقاتی و مطالعاتی خود گفت: افتخار می‌کنم که از طرف جمهوری اسلامی ایران و این بنیاد، جایزه محقق نمونه رضوی به من مرحمت شد و از ته دل خوشحالم و سپاسگذاری می‌کنم و در این مدت تمامی اساتید و دوستان ژاپنی و ایرانی به من تبریک گفتند و هیچ چیز نمی‌توانست تا این اندازه مرا خوشحال کند و حتما بیش از گذشته تلاش خواهم کرد در خصوص امام رضا (ع)، مشهد و آستان قدس رضوی مطالعه و تحقیق نمایم.


وی در ادامه با اشاره به همکاری‌های ارزشمند اساتید و محققان ایرانی به ویژه در آستان قدس رضوی و تاکید بر این که معتقد است فعالیت‌های آستان قدس رضوی در تاریخ هنوز به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است، افزود: علاوه بر سفر‌ها و مطالعات مختلف، به طور خاص از سال ٢٠٠٤ تا ٢٠٠۶ در ایران به عنوان محقق میهمان به مطالعه و تحقیق پرداختم و در طول بیست سال گذشته نیز بار‌ها و بار‌ها به ایران و مشهد رفتم و از کتابخانه آستان قدس رضوی که به مانند یک گنج است بهره بردم و دست اندرکاران مجموعه، صمیمانه و با محبت اسناد و منابعی را که مورد نیاز بود در اختیار من گذاردند که از همه آنان تشکر می‌کنم.


سوگی یاما همچنین به دریافت‌ها و نتایج تحقیقات خود و جایگاه آستان قدس رضوی در ایجاد توسعه، اشتغال، خدمات به زائران از سراسر ایران و جهان اعم از سنی، شیعه و ...، حمایت‌های اجتماعی، فقر زدائی، آموزش‌های دینی، امور خیریه و عام‌المنفعه، مدیریت بیمارستان‌ها و ... اشاره کرد که در دوره‌های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است.


وی در پایان با تقدیر از برخی از اساتید ایرانی، ژاپنی و محققان آستان قدس رضوی همچون نصیری، حسن آبادی، فاضل هاشمی، حسین‌زاده، نعمتی، طلایی، محبوب، مرحوم دکتر هانه دا، مرحوم پروفسور یوکاوا، دکتر ساکاموتو، دکتر ساکورایی، دکتر موریموتو، دکتر آبه و ... اظهار امیدواری کرد: با توجه به علاقه‌مندی و احترام فراوان موجود میان دو ملت بزرگ ایران و ژاپن نسبت به فرهنگ و تمدن یکدیگر، همواره روابط صمیمانه و دوستانه دو کشور ادامه و پایدار باشد.

 

 

انتهای پیام/