شهرخبر

رونمایی از مجسمه سیصد کیلویی جورج فلوید | متهمی که نماد شد!

مجسمه برنز ۷۰۰ پوندی (۳۱۷ کیلوگرمی) جورج فلوید در نیوآرک نیوجرسی رونمایی شد.

George Floyd

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فاکس‌نیوز، راس جی باراکا، شهردار نیوآرک گفت: امیدوارم مجسمه جورج فلوید، زمانی که مردم از کنار آن عبور می‌کنند و آن را می‌بینند، الهام‌بخش آنها شود تا در مبارزاتی که درست در اینجا در نیوآرک و نیوجرسی اتفاق می‌افتد مشارکت داشته باشند.

جورج فلوید مرد ۴۶ ساله سیاهپوستی بود که در ماه مه سال ۲۰۲۰ کشته شد، در حالی که دریک شووین افسر وقت پلیس مینیاپولیس،(هنگام بازداشت فلوید به جرم سرقت)، برای چند دقیقه زانویش را روی گردن او فشار می‌داد. مرگ او باعث اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی در ایالات متحده و همچنین نقاط مختلف جهان شد.

شوین در آوریل به جرم قتل درجه دو، قتل درجه سه و آدمکشی درجه دو محکوم شد. قرار است در اواخر ماه ژوئن حکمش صادر شود.

مجسمه جورج فلوید روز چهارشنبه توسط راس جی باراکا شهردار نیوآرک، لئون پیکنی بازیگر و فیلمساز، استنلی واتس مجسمه‌ساز و دیگر مقامات شهر در خارج از ساختمان شهرداری نیوآرک رونمایی شد.

این مجسمه به سفارش لئون پیکنی و با مجسمه‌سازی استنلی واتس اهدا شد.

پیکنی روز چهارشنبه در مراسمی گفت: ما با ارج نهادن به انسانیت جورج فلوید، درصددیم که نشان دهیم انسانیت همه انسان‌ها را ارج می‌نهیم. این مجسمه برای این بود که مردم به یاد بیاورند چرا با وجود چنین بیماری همه‌گیر وحشتناکی راهپیمایی کردند و من نمی‌خواستم آنها این اتفاق را فراموش کنند.

واتس که ۴۰ سال است مجسمه‌سازی می‌کند، گفت این مجسمه را به این علت ساخته است که جورج پس از مرگش به یادگار بماند.

واتس گفت: من تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم، زیرا مردم در جایگاهی کلیدی قرار دارند. همه ما می‌دانیم که این یک اتفاق وحشتناک غیرانسانی بود.

همچنین رونمایی از این مجسمه درست چند روز قبل از  گرامیداشت پایان بردگی در ۱۹ ژوئن ۱۸۶۵ بود.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه لایحه‌ای امضا کرد که ۱۹ ژوئن را روز تعطیلی ملی تعیین می‌کرد.