شهرخبر

ژنرال صهیونیست تشریح کرد؛ ۷ خان امنیتی کابینه جدید اسرائیل


ژنرال صهیونیست تشریح کرد؛ 7 خان امنیتی کابینه جدید اسرائیل

رئیس اسبق سرویس جاسوسی نظامی اسرائیل ۷ چالش فراروی کابینه جدید رژیم صهیونیستی را برشمرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای به قلم آموس یادلین تحلیلگر برجسته این رژیم و رئیس اسبق سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل (أمان) و رئیس مرکز مطالعات امنیت داخلی در دانشگاه تل آویو تاکید کرد که کابینه جدید اسرائیل با چالش‌های امنیتی مهمی مواجه است، به ویژه اینکه مسائل حساسی در حال شکل گیری است که تفاوتی بین مواضع جریان حاکم شامل راست گراها و چپ گراها در خصوص آن وجود ندارد.

این تحلیلگر ارشد صهیونیستی که دیدگاه‌ها و نظراتش نقش قابل توجهی در تصمیم سازی‌های کابینه‌های متعدد اسرائیلی دارد، تاکید کرد که کابینه تغییر که سوگند یاد کرده است، مواضعی متفاوت از کابینه قبلی در مسائل خارجی و امنیتی به استثناء موضوع فلسطین ندارد. در موضوع فلسطین شکاف عمیقی بین راست گراها و چپ گراها وجود دارد، اما در خصوص مسائل عمیق‌تر و مهمتر توافق داخلی در میان تمامی احزاب وجود دارد.

این نویسنده اسرائیلی مثال‌هایی را در این خصوص زده و می نویسد که حضور ایران در میان کشورهای هسته‌ای و حضور نظامی این کشور در سوریه و عراق و همچنین پروژه موشک‌های نقطه‌زن حزب الله و اوضاع سوریه و تهدید نظامی حماس در غزه ضد اسرائیل و همچنین مناسبات تل‌آویو با آمریکا و چین و روسیه به علاوه توافق نامه‌های عادی سازی و موقعیت سیاسی رژیم اسرائیل در جهان از جمله مسائل عمده‌ای است که تفاوت‌های ایدئولوژیک میان راست گراها و چپ گراها در خصوص آن وجود ندارد.

وی می‌افزاید که این مسائل سیاسی به علاوه موضوعات دیگر نیازمند سیاستی مدرن و به روز و تغییری اساسی در کابینه اسرائیل است و باید در سایه چالش‌های مهم و فوری فراروی اسرائیل و همچنین تغییرات ژئوپلیتیک در جهان و خاورمیانه مناقشات و تجدیدنظر لازم در این زمینه صورت بگیرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد که واقعیت این است که مقامات سیاسی اسرائیل طی دو سال گذشته تمرکز خود را روی بقای سیاسی خود قرار داده و وارد چهار انتخابات شده و در عین حال با ویروس کرونا نیز درگیر بودند.

یادلین نوشت که از کابینه اسرائیل خواسته می شود که تمرکز ویژه‌ای را در مسائل مهم و فوری و استراتژیک داشته باشد و این مسائل را در برنامه کاری کابینه امنیتی و سیاسی خود قرارداده و در 10 نشست اول آنها را بررسی کند. وی 7 اولویت اسرائیل در این زمینه را شامل موارد زیر مطرح می کند:

اول: ایران و برنامه هسته‌ای این کشور که به زعم این کارشناس صهیونیستی تهران امروز از سال 2018 نیز به بمب هسته‌ای نزدیک‌تر است و اسرائیل باید سیاستی مدرن را جهت مقابله با پیشرفت ایران در این پرونده تدوین کند.

دوم: دومین اولویت از نظر این کارشناس صهیونیست تهدیدات نظامی ناشی از حضور حزب الله لبنان است که اسرائیل با وجود سکوت 15 ساله خود نتوانسته آینده خود را تضمین کند. این در حالی است که حزب الله توان بالایی از موشکهای نقطه زن را در کنار نیروی زمینی گسترده و توانمند برای خود ایجاد کرده و به چالشی بزرگ برای ارتش و جبهه داخلی اسرائیل تبدیل شده است. لذا شورای وزیران اسرائیل باید از جنگ دوم لبنان درس بگیرد و جایگزین های استراتژیک و نظامی قبل از آغاز جنگ را به خوبی بررسی کند.

سوم: به نوشته این مقام سابق امنیتی رژیم صهیونیستی، موضوع سوم در خصوص استراتژی درگیری بین جنگ‌ها است و کابینه باید ارزیابی جدید و دقیقی در خصوص میزان تحقق اهداف این استراتژی و توانایی آن برای جلوگیری از حضور نظامی ایران در سوریه، لبنان و غرب عراق ارائه داده و مخاطرات آن را بررسی کند.

چهارم: نکته بعد در خصوص تهدیدات حماس در غزه است. جنگ اخیر بدون تصمیم واضحی به پایان رسید و مشخص نشد که قدرت بازدارندگی اسرائیل محقق شده است یا نه. علاوه بر این که هیچ معیار ویژه‌ای برای آتش‌بس و حل مسائل مربوط به اسرا و مفقودان و بازسازی غزه و توقف توان نظامی حماس ارائه نشده است.

به نوشته این کارشناس صهیونیستی جنگ اخیر غزه نشان داد که حماس بازدارندگی قابل توجهی دارد و از نظر نظامی ضعیف نیست. بلکه روز به روز قدرت خود را افزایش می دهد. لذا اسرائیل باید به دنبال تغییر استراتژی خود در این خصوص باشد و قدرت خود را برای از سرگیری درگیری‌ها با حماس حفظ کند.

پنجم: وی پنجمین چالش فراروی کابینه جدید را توافقنامه‌های عادی سازی با کشورهای عربی دانست و نوشت که این موضوع از منظر عربستان که به دنبال ایجاد آمادگی‌های امنیتی در برابر ایران است، بسیار مهم ارزیابی می‌شود؛ لذا کابینه اسرائیل باید به دنبال ایجاد ائتلاف‌های فنی و اقتصادی همزمان با سازماندهی مجدد نیروهای آمریکایی در خاورمیانه باشد. البته باید توجه داشت که سعودی‌ها نیز موانع خاص خود را در این زمینه دارند و افکار عمومی آنها به صورت جدی با این توافق مخالف است.

ششم: وی ششمین چالش را به موضوع احیای مناسبات با اردن اختصاص داده که در سال‌های اخیر به پایین‌ترین سطح خود در طول موجودیت اسرائیل رسیده است. علاوه بر اینکه مهمترین نکته در خصوص مناسبات خارجی اسرائیل، موضوع ارتباط با آمریکا به عنوان مهمترین متحد رژیم صهیونیستی است که اهمیت ویژه‌ای در ابعاد نظامی، اقتصادی، صنعتی و سیاسی دارد. وی با اشاره به اینکه دولت گذشته دونالد ترامپ حامی مطلق اسرائیل بود، تاکید کرد که باید تفاهم‌های سابق با دولت آمریکا حفظ شود.

هفتم: هفتمین چالش از منظر این کارشناس صهیونیستی، موضوع درگیری فلسطینی- اسرائیلی است که اختلافات گسترده‌ای در میان طرف‌ها و احزاب اسرائیلی در این خصوص وجود دارد. کابینه کنونی تلاش دارد شرایط را در اوضاع کنونی تثبیت کند اما ممکن است تحت فشارهای خارجی به ویژه آمریکا و اروپا جهت از سرگیری روند سیاسی و تعلیق شهرک‌سازی قرار بگیرد.

وی در پایان گزارش خود تاکید کرد که برخی موضوعات در ابعاد سیاست داخلی اسرائیل بر روند فعالیت‌های امنیت داخلی این رژیم تاثیر می‌گذارند که از جمله مهمترین آنها مناسبات اعراب و یهودیان و ایجاد امنیت شخصی به ویژه در منطقه النقب و الجلیل و همچنین طرح معادلات اقتصادی، اجتماعی و آموزشی و جلوگیری از پدیده افراط‌گرایی بین گروه‌های راستگرای صهیونیستی جهت ممانعت از بروز درگیری در آینده است. علاوه بر این که کابینه جدید باید به دنبال تقویت موقعیت از دست رفته اسرائیل در رسانه‌ها و فضای دیپلماتیک جهان باشد.

انتهای پیام/