شهرخبر

ایسنا/ این خبر پیرامون سوءبرداشت درباره لغو ویزای ایران و عراق برای شما نگارش شده است.

لغو ویزا بین ایران و عراق مطالبه ای بود که سالها بین دو کشور پیگیری می شد، اما ناپایداری در بدنه دولت عراق مانع از توافق طرفین و اجرای آن تاکنون شده است. با این حال، عراق چندباری به مناسبت اربعین با توجه به جمعیت زائران مشتاق از سمت ایران، ویزا را مقطعی لغو کرده بود.

اینک به پیشنهاد وزارت امور خارجه ایران، هیأت وزیران مقررات لغو روادید 45 روزه را برای دارندگان گذرنامه عادی بین ایران و عراق به شرط «عمل متقابل» تصویب کرده است. به این معنی که در صورت توافق و اقدام مشترک و متقابل دولت عراق، این ویزا بین دو کشور لغو خواهد شد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در این باره متذکر شده که براساس مصوبه هیأت دولت، این لغو روادید تا سقف 45 روز است و این عمل به شرط اقدام متقابل از سوی دولت عراق صورت می گیرد.

یک منبع مسئول در دولت عراق پس از اعلام مصوبه ایران، با اشاره به اینکه تا کنون موضع رسمی در رابطه با لغو روادید میان ایران و عراق نداشته اند، تاکید کرد که لغو روادید از اختیارات نخست وزیر است. با این وجود، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به رایزنی هایی که در سفر اخیر به بغداد با مقامات عراقی داشته، گفته است: آنها (دولت عراق) متمایل به این موضوع بوده و گویی برای انجام آن مصوبه پارلمان را لازم دارند. بنابراین اگر طرفین درباره لغو روادید به صورت «عمل متقابل» به توافق برسند، دولت ایران نیز آمادگی دارد به شهروندان عراقی اجازه دهد بدون روادید تا 45 روز در ایران سفر کنند.

خطیب زاده همچنین تاکید کرد که براساس مصوبه هیأت دولت، ایران حاضر به لغو روادید تا سقف 45 روز است و این موضوع فقط محدود به ایام اربعین نخواهد بود. این درحالی است که مقامات، متولیان و فعالان گردشگری که عراق از جمله اولویت ها و بازار اصلی شان در جذب گردشگر بشمار می آید، بر این تصورند که مصوبه دولت تنها مقطع اربعین را در برمی گیرد.

وزارت امور خارجه که پیشنهاددهنده لغو روادید بین ایران و عراق بوده، بر این باور است که اجرایی شدن لغو روادید باعث تسریع روابط دو کشور خواهد شد. سخنگوی این وزارتخانه یادآور شده که تجربه این کار را در ایام اربعین داشته ایم.

در سالهای اخیر عراقی ها بالاترین تعداد ورودی را به ایران داشته اند. آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز مؤید این موضوع است؛ در سال 97 دو میلیون و 598 هزار و 230 نفر عراقی به ایران سفر کردند که این عدد در سال 98 به سه میلیون و 165 هزار و 839 نفر رسید.

مطالعات نشان می دهند عراقی ها بیشتر برای درمان، زیارت، خرید، گردش و دیدار اقوام به ایران سفر می کنند. ولی تیموری، معاون گردشگری در سال 98 و همزمان با رشد سفر عراقی ها به ایران تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز گفت: «هر عراقی متوسط چهار شب در ایران اقامت دارد.» بیشتر عراقی ها از مرزهای زمینی به ایران سفر می کنند و نرخ ارز در سالهای گذشته اقامت آنها را از یک شب تا سه و چهار شب افزایش داده است.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق نیز سال 98 حداقل هزینه کرد هر عراقی در سفر به ایران را یک هزار دلار اعلام کرده بود. هرچند برآورد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر این است که عراقی ها، مطابق با آمار سازمان جهانی جهانگردی متوسط 1490 دلار در سفر به ایران هزینه می کنند. برخی مطالعات نیز نشان می دهند عراقی ها در سفر به ایران روزانه از صد تا هزار دلار هزینه می کنند.

سوءبرداشت درباره لغو ویزای ایران و عراق