شهرخبر

توافق روسیه و آمریکا درباره آغاز سریع مذاکرات درباره ثبات راهبردی


توافق روسیه و آمریکا درباره آغاز سریع مذاکرات درباره ثبات راهبردی

روسای جمهوری روسیه و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از توافق برای آغاز گفت‌وگوهای جامع درباره ثبات راهبردی در آینده نزدیک خبر دادند که هدف از آن کاهش خطر از سر گیری مسابقه تسلیحاتی و تهدید بروز جنگ هسته‌ای است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، در بیانیه مشترک "ولادیمیر پوتین" و "جو بایدن" روسای جمهوری روسیه و آمریکا در پایان مذاکرات دو طرف در ژنو تأکید شده است که فدراسیون روسیه و ایالات متحده در آینده نزدیک گفت‌وگوهای جامع، اصولی و پرانرژی را در خصوص ثبات راهبردی آغاز خواهند کرد.  

در این بیانیه که متن آن در سایت رسمی کاخ کرملین منتشر شده، آمده است: «روسیه و آمریکا در آینده نزدیک مذاکرات دوجانبه جامعی را درباره ثبات راهبردی آغاز می‌کنند که بسیار پرمحتوا و با انرژی خواهد بود. دو کشور از طریق این گفتگوها تلاش خواهند کرد تا اساس کنترل تسلیحات در آینده و اقدامات برای کاهش خطرات مربوط به آن را مشخص کنند.»

رهبران دو کشور همچنین یادآور شدند که روسیه و آمریکا نشان داده‌اند که حتی در دوران تنش در روابط دوجانبه قادر هستند تا در تحقق اهداف مشترک در راستای تأمین قابل پیش‌بینی بودن در عرصه ثبات راهبردی و کاهش خطر از سر گیری مسابقه تسلیحاتی و تهدید بروز جنگ هسته‌ای به توافق رسیده و پیشرفت کنند.

در این سند تأکید شده است که تصمیم اخیر مسکو و واشنگتن برای تمدید 5 ساله توافقنامه مربوط به اقدامات برای ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به پیمان استارت-3) گویای پایبندی هر دو طرف به لزوم کنترل تسلیحات هسته‌ای است و این موضوع بار دیگر در جریان مذاکرات روسای جمهوری روسیه و آمریکا مورد تأیید طرفین قرار گرفت.  

در این رابطه، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز شب گذشته در پایان نشست سران روسیه و آمریکا در ژنو اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند که مختصات گفتگوهای آتی دوجانبه درباره ثبات راهبردی هر چه سریعتر مشخص گردد.  

ریابکوف یادآور شد که طرف روسی برای نتیجه نشست سران پوتین-بایدن که در شکل یک بیانیه مشترک درباره ثبات راهبردی منتشره ارزش زیادی قائل است که نشان دهنده پایبندی به توافقات اصولی بین دو کشور در سال 1985 در رابطه با این واقعیت است که جنگ هسته‌ای احتمالی هیپ برنده‌ای نخواهد داشت و هیچیک از طرفین خواستار افزایش چنین ریسکی نیست.

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شد که هنوز زود است درباره جزییات دقیق مذاکرات دوجانبه در این زمینه سخن گفت، هرچند انتظار می‌رود که مشخصات این گفتگوها به زودی تعیین شود.

انتهای پیام/