شهرخبر
گفت‌وگوی ویژه خبری|

قاضی زاده هاشمی: پایه اصلی بازار سرمایه اعتماد است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: پایه اصلی بازار سرمایه اعتماد است و موثران بازار سرمایه مردم‌هستند. برگرداندن اعتماد به مردم توسط دولت مقتدر باعث بازگشت اعتماد مردم به بورس می‌شود.

خبرگزاری میزان - سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در گفتگوی ویژه خبری شرکت و به سوالات مطروحه پاسخ گفت. 

ضمن اینکه دولت‌های مختلف تلاش زیادی برای تامین مسکن مردم کردند، اما مشکل مسکن هنوز حل نشده است چنانچه پروژه مسکن مهر ممکن است وقتی می‌خواهد برای واگذاری به گروه خاص داده شود، این اکر به دذستی صورت نگیرد.

یک نظام جامع طراحی کردیم تا تک تک‌مردم‌ایران دارای شناسنامه نزد دولت شوند و درآمد هزینه شان مشخص شود و اگر درامد شان بیشتر بود، مالیات بدهند، ولی اگر درامدشان کمتر بود، یارانه دریافت کنند.

در کرونا خیلی از مشاغل صدمه جدی خوردند، دچار مسئله شدند و نیاز جدی به دریافت یارانه دارند، لذا پرداخت یارانه باید هوشمند شود.

سامانه جامع مالیاتی کارش اخذ مالیات است؛ لذا سامانه پیش رونده‌ای در این راستا می‌خواهیم تشکیل دهیم که همه سازمان‌های کمک رسان زیر مجموعه آن شوند؛ تا این سامانه تکمیل شود باید از آزمون‌های تعیین وسع استفاده کنیم.

دولت وظیفه دارد هر ۵واکسن ایرانی و خارجی را در اختیار مردم قرار دهد و مردم نباید وارد این موضوع شوند، اگر چنین نباشد یعنی دولت از پس این کار برنیامده است.

ما الان تجربه‌ای درباره بیماران خاص داریم و تلاش کردند، حمایت از این قشر را نقطه زن کنند؛ افراد بیمار راشناسایی و فقط به همان افراد کمک کنند.

برخی یارانه‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی را تنها به قشر خاصی می‌دهیم، اما بجای اینکه رانت ارزی بدهیم می‌توانیم از تولید کننده حمایت کرده و در نهایت از مصرف کننده حمایت کنیم، این هم در صورتی ممکن می‌شود که این‌نظام اطلاعاتی که مدنظر داریم، راه بیفتد.

ساختار‌های استضعاف گر باعث رشد نامتوازن در کشور شدند که باید آن‌ها را از بین ببریم، ما باید تبعیض مثبت ایجاد کنیم. هم اکنون در کشور، یک مرکز و مناطق پیرامون آن را پیدا کردیم. در دولت سلام به پیرامون بیشتر توجه می‌شود و منابع مالی بیشتری به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

باید زمینه رقابت، مهارت، سرمایه گذاری مهارتی به استان‌های پیرامونی داده شود و حتی اگر لازم‌بود به آن‌ها یارانه بدهیم بدهیم تا فاصله طبقاتی کاهش یابد.

حجم یارانه‌های پنهان در کشور بالاست، یکی از مزیت‌های نسبی تولید در ایران، انرژی ارزان است.

ما فعلا باید از تولید حمایت کنیم، اما در بخش مصرف، باید سهم شهروندان را از محل یارانه پنهان اعلام کنیم تا با یارانه‌ای که به آن‌ها می‌دهیم بتوانند قبض خود را پرداخت کنند و بدین ترتیب مجبور نباشند پول بیشتری پرداخت کنند.

پایه اصلی بازار سرمایه اعتماد است و موثران بازار سرمایه مردم‌هستند. برگرداندن اعتماد به مردم توسط دولت مقتدر باعث بازگشت اعتماد مردم به بورس می‌شود.

وقتی دولت عامل سقوط بورس بوده است، حداقل شرکت‌های وابسته به دولت، باید به بازگت این اعتماد کمک کنند. ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی که از بازار سرمایه خارج شده باید به صندوق تثبیت برگردد و نباید یکباره از آن خارج می‌شد.

متاسفانه هم اکنون، مسئله حکمرانی در بازار‌های مختلف مالی داریم، از سوی دیگر بیمه‌های اجتماعی رها هستند و معلوم نیست حسابرسی می‌شوند و یا خیر؟ ترازشان را به جایی ارائه می‌دهند یاخیر؟ مسئله فرماندهی واحد بر بازار‌های مالی و عدم دخالت دولت در آن، بسیار مهم است.

تنظیم‌قیمت در بورس کالا، حمایت از مصرف کننده و تنظیم تعرفه از جمله مواردی است که دولت باید در آن‌ها ورود کند.

فعالان بخش حقیقی بازار پشت و پناهی ندارند، بیمه ندارند، آموزش نمی‌بینند و در سیاست گذاری نقشی ندارند و باید برای آن‌ها یک جایگاهی در تصمیم گیری در نظر گرفته شود.

جلسات تصمیم در هر نهاد حکومتی باید پخش عمومی شود چراکه با آشکارسازی جلوی خیلی از فساد‌ها گرفته می‌شود.

ریسک پذیری جزو مولفه‌های اصلی بازار سرمایه است، می‌شود مکانیسم‌های بیمه‌ای تشکیل داد که تا حدی ریسک‌ها را بپوشاند.

 

انتهای پیام/