شهرخبر

سرمایه‌گذاری چین در اروپا به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال اخیر رسید


سرمایه‌گذاری چین در اروپا به پایین‌ترین سطح در 10 سال اخیر رسید

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری چین در اروپا به شدت کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسیده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "دویچه وله" آلمان، بر اساس یک بررسی مطالعاتی سرمایه گذاری چین در اروپا به پایین ترین سطح در 10 سال گذشته رسیده است.

بر اساس مطالعه و بررسی مشترکی که روز چهارشنبه توسط انستیتو چین برلین (مریکس) و گروه رودیوم ارائه شده است سرمایه گذاری مستقیم چین در اتحادیه اروپا و انگلیس با 45 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 6.5 میلیارد یورو رسیده است که این پایین ترین سطح در عرض 10 سال گذشته است.

بر این اساس کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس در اروپا همچنان مهم ترین کشورهای هدف برای سرمایه گذاری مستقیم چین هستند و در این لیست آلمان در صدر قرار دارد. در جایگاه سوم هم انگلیس قرار دارد که سرمایه گذاری مستقیم آن از چین 77 درصد کاهش یافته است.لهستان هم سال گذشته یک دریافت کننده عمده جدید از چین بود.

بر اساس این مطالعه این روند کاهشی احتمالا همچنان ادامه خواهد یافت . سرمایه گذاری های چین در اروپا در سه ماهه ابتدایی سال جاری هم همچنان به روند نزولی خود ادامه دادند.اروپا همچنان یک مکان جذاب برای سرمایه گذاری برای چین است، اما اختلال های مداوم به دلیل بحران کرونا، موانع زیاد خروج سرمایه ازچین و موانع مهم نظارتی در اروپا نقش موثری در کاهش حرکت سرمایه گذاری از چین به سمت اروپا داشته است.

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، لهستان و مجارستان سال گذشته سازو کارهای بررسی خود برای سرمایه گذاری مستقیم از کشورهای ثالث را تشدید کردند که این بدین مفهوم است که برخی سرمایه گذاری ها برای چین هم مقدور نشد.

در این بررسی همچنین به این نکته اشاره شده است که روابط متشنج و رو به وخامت بین اتحادیه اروپا و چین می تواند همچنان در آینده موانعی را برای سرمایه گذاران چینی در اروپا ایجاد کند.

انتهای پیام/