شهرخبر

۸۰ کشته و مفقود بر اثر وقوع سیل در دو کشور جنوب آسیا

مقامات در دو کشور نپال و بوتان اعلام کردند بر اثر وقوع سیل و رانش زمین ناشی از بارش‌های شدید فصلی، ۸۰ نفر در این دو کشور کشته و مفقود شدند.

۸۰ کشته و مفقود بر اثر وقوع سیل در دو کشور جنوب آسیا

به گزارش منیبان، باران‌های موسمی (مانسون) که از ژوئن تا سپتامبر به طور منظم در جنوب آسیا ادامه دارد همه ساله خسارت جانی و مالی زیادی دراین منطقه برجای می‌گذارد. 

نشریه "کاتماندو پست" در این خصوص نوشت: بر اثر بارندگی‌های شدید یک روز گذشته، رودخانه ملامچی در نپال طغیان کرده است و خسارات زیادی به شهرها و روستاهای حاشیه این رودخانه و زمین‌های کشاورزی وارد کرده است. 

آرجون بندری فرماندار بخش هلامبو در نپال گفت: بر اثر طغیان رودخانه و سیل، تاکنون ۸ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر مفقود شده‌اند. درمیان مفقود شدگان ۳۴ کارگر حضور دارند که هنگام وقوع سیل مشغول کار بر روی پروژه تامین آب شرب ملامچی بوده‌اند. 

پراکاش ساپکوتا رییس پلیس منطقه ملامچی گفت: باران‌های شدید یک روز گذشته خسارت شدیدی به بازارها و خانه‌های روستاییان وارد کرده است. بیش از ۱۰۰ خانه کاملا تخریب شده و تعدادی زیادی از ساختمان‌ها در زیر گل و لای مدفون شده است. 

در کشور بوتان در همسایگی نپال نیز ۱۰ نفر به دلیل وقوع سیل جان خود را از دست داده‌اند. 

"لوتای تیشرینگ" نخست وزیر بوتان ضمن تایید کشته شدگان در سیل به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و اعلام کرد بالگردهای امداد و نجات برای کمک به مجروحان به منطقه اعزام شده‌اند. 

سال گذشته سیل‌های گسترده در طول فصل بارانی در جنوب آسیا بیش از ۱۷ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و یک هزار و ۲۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند.

document.getElementById('myframe').style.height='600px';