شهرخبر
کاهش مدت اقامت بیماران در مراکز درمانی تهران در موج چهارم

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با کرونا تهران: میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در موج چهارم کاهش داشته و میزان اقامت بیماران در بیمارستان‌ها در موج چهارم بیماری ۵/۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاهش مدت اقامت بیماران در مراکز درمانی تهران در موج چهارم دکتر علیرضا زالی صبح امروز در جلسه ویژه شورای فرماندهی ستاد مدیریت کرونا که در قرارگاه ثارالله برگزار شد با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا، اظهار داشت: امروز هفتمین جلسه مشترک ستاد کرونا با قرارگاه ثارالله تهران است. ما در آستانه شکل گیری یک حماسه بزرگ ملی انتخابات هستیم و من همه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت می‌کنم.
وی ادامه داد: بنا بر فرمایش رهبری، مردم در روز جمعه نامزد اصلح را انتخاب خواهند کرد. امیدوارم مردم یک نامزد انقلابی و اصلح را انتخاب کنند. در شهر تهران چهار انتخابات در سال جاری انجام می‌شود و جمعیت رای دهنده استان تهران معادل با ۱۳ استان کشور است.
دکتر زالی اضافه کرد: تهران گرانیگاه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور است و هر پدیده بحرانی می‌تواند کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.
وی گفت: جمعیت استان تهران بیش از ۱۴میلیون نفر است و چگالی جمعیتی و تراکم نفرات در تهران بیشتر از سایر شهر‌های کشور است و روزانه بیش از یک میلیون نفر برای امور درمان وارد تهران می‌شود.
دکتر زالی افزود: امروزه ۲۵۰ هزار نفر در طول روز از ناوگان اتوبوس استفاده می‌کنند. یک میلیون و ۳۵۰ هزار اتباع خارجی در تهران داریم و نیمی از این افراد به ثبت رسیده اند. جمعیت ساکن در سکونت‌های غیر رسمی، چالشی از نظر مسایل بهداشتی و درمانی محسوب می‌شود. به دلیل شرایط خاص تهران ما یک مدلی متفاوت با سایر مناطق برای مقابله با بیماری کرونا در نظر گرفتیم.
وی تاکید کرد:تمام ظرفیت چهار دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران برای مقابله با بیماری کرونا استفاده شده است و یک تعامل بین بخشی و هم گرایی خوبی در تهران برای مقابله با بیماری کرونا انجام شده است.
دکتر زالی ادامه داد: کارنامه سپاه و بسیج در تهران بسیار درخشان است و در قالب طرح شهید سلیمانی موفقیت‌های بزرگی کسب شده و سپاه و بسیج مشارکت خوبی با ستاد مقابله با بیماری کرونا داشته اند.
وی گفت: تا به امروز یک میلیون و ۸۷۰ هزار نفر تاکنون به بیمارستان‌ها و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به بخش‌های بهداشتی مراجعه کرده و بیش از ۲۹۰ هزار نفر تا به امروز در مراکز درمانی بستری شده اند.
فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: واکسیناسیون کودکان، مادران باردار، غربالگری مادران باردار و پوشش‌های بهداشتی بیماران خاص در دوران بیماری کرونا کاهش پیدا نکرده و مرگ و میر مادران باردار در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ کمتر شده است.
دکتر زالی گفت: در موج چهارم با ویروس چموش انگلیسی مواجه بودیم و در میزان مراجعه نسبت به موج قبلی اش ۴۳ درصد رشد داشته ایم. میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در موج چهارم کاهش داشته است. میزان اقامت بیماران در بیمارستان‌ها در موج چهارم بیماری به ۵/۵ کاهش پیدا کرده است.