شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#واکسن

تازه‌ترین خبر‌ها از ساخت و تولید واکسن پاستور

تازه‌ترین خبر‌ها از ساخت و تولید واکسن پاستور

مدیر طرح مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا، آخرین اخبار از مرحله ۳ آزمایش انسانی این واکسن را تشریح کرد.

تازه‌ترین خبر‌ها از ساخت و تولید واکسن پاستوردکتر احسان مصطفوی افزود: بعد از اینکه این سازمان بر اساس مستندات ارائه شده، واکسن را اثربخش و بی خطر تشخیص داد، واکسیناسیون عمومی با این واکسن آغاز خواهد شد.
وی درباره آخرین وضعیت کاآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک که به صورت تولید مشترک میان ایران و کوباست، گفت: کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن کرونای تولید مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران، پس از انجام موفق مرحله یک و دو در کشور کوبا بر روی جمعیتی در حدود ۱۰۰۰ نفر، در هشت شهر کشور از اردیبهشت آغاز شد و اولین تزریق کارآزمایی بالینی واکسن کرونای مشترک کوبا و ایران در ششم اردیبهشت در شهر اصفهان آغاز شد. تا پایان اردیبهشت ۲۴ هزار نفر در این شهر‌ها وارد شدند و تزریق اول واکسن را انجام دادند.

پایان تزریق دز دوم تا آخر خرداد
مدیر طرح مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا، افزود: از چهارم خرداد نیز تزریق دوم واکسن آغاز شده است و تاکنون بیش از ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر واکسن دوم را تزریق کرده‌اند. پیش‌بینی ما این است که تا پایان خرداد تزریق دوم هم به پایان برسد. باید توجه کرد که دو هفته بعد از تزریق دوم، مدت زمانی است که حد مطلوب ایمنی‌زایی واکسن کرونا محسوب می‌شود.
آقای مصطفوی ادامه داد: بنابراین از دو هفته بعد از تزریق دوم، مطالعه اثربخشی این واکسن آغاز می‌شود و افراد در یک بازه زمانی دو تا سه ماهه مورد پیگیری قرار خواهند گرفت. در این مدت، کارایی واکسن در افرادی که واکسن را دریافت کردند، در مقایسه با افرادی که واکسن‌نما را دریافت کرده‌اند، مقایسه شده و تاثیر این کاندیدای واکسن در پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار، شدید و مرگ ناشی از کرونا مورد مقایسه قرار گرفته و سنجیده می‌شوند. البته همزمان مطالعه ایمنی سلولی و هومورال نیز بر روی درصدی از افراد انجام خواهد شد.

واکسن "پاستوکووک" تاکنون عوارض جدی نداشته است
وی درباره عوارض احتمالی این واکسن در مرحله سوم مطالعه بالینی، گفت: ما سیستم فعالی برای گزارش‌گیری از افراد و داوطلبان دریافت واکسن طراحی کرده ایم. به طوری که افراد هم خودشان می‌توانند وارد سامانه شده و ثبت عوارض و رخداد‌های بعد از واکسن را داشته باشند و هم همکاران ما به صورت فعال با آن‌ها تماس می‌گیرند؛ بنابراین عملا از تمام افرادی که در مطالعه شرکت کرده اند، عوارض بعد از تزریق را سوال و ثبت می‌کنیم. خوشبختانه تاکنون عارضه جدی و شدید ناشی از تزریق این واکسن در هر دو تزریق انجام شده گزارش نشده و عوارض گزارش شده خفیف بوده است. در اغلب افراد نیز هیچ عارضه‌ای، حتی درد محل تزریق نیز گزارش نشده است.

تاثیر واکسن ایرانی-کوبایی بر جهش‌های شایع کرونا
دکتر مصطفوی درباره مطالعه واکسن پاستوکووک بر روی انواع جهش‌یافته ویروس کرونا نیز گفت: کشور کوبا در حال بررسی تاثیر این واکسن بر روی واریانت‌های شایع است که نتایج اولیه آن هم امیدوارکننده بوده است و نشان داده که این واکسن در برابر واریانت‌های شایع شناخته شده در دنیا، اثربخشی و ایمنی‌زایی خودش را همچنان حفظ می‌کند.

آغاز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی - کوبایی بر کودکان
مدیر طرح مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا، همچنین گفت: کوبا آزمایش این کاندیدای واکسن را بر روی کودکان هم آغاز کرده است. در این مطالعه، مطالعات کارآزمایی بالینی مرحله اول و دوم این واکسن برای سنین بین سه تا ۱۸ سال در دستور کار قرار گرفته است و برای اجرای طرح، ۳۵۰ خردسال واکسینه خواهند شد.

"پاستوکووک" چه زمانی وارد واکسیناسیون عمومی کشور می‌شود؟
وی درباره زمان ورود واکسن به واکسیناسیون عمومی کشور، گفت: ما همزمان با کارآزمایی بالینی، تولید این واکسن را هم در انستیتو پاستور ایران با نام " پاستوکووک" آغاز کرده ایم. لازمه واکسیناسیون عمومی این است که نتایج مطالعات انجام شده روی این کاندیدای واکسن که در اختیار سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرد توسط این سازمان و سایر مراجع ذی صلاح بررسی شده و اثربخشی و بی خطری واکسن تایید شود. بعد از اینکه این سازمان بر اساس مستندات ارائه شده، واکسن را اثربخش و بی خطر تشخیص داد، واکسیناسیون عمومی با این واکسن آغاز خواهد شد.
دکتر مصطفوی گفت: پیش بینی مان این است که در اواخر مرداد و اوایل شهریور، بتوانیم تحلیل اولیه بررسی اثربخشی این کاندیدای واکسن را انجام دهیم و نتایج در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گیرد. البته تحلیل نهایی بررسی اثربخشی این واکسن برای شهر‌هایی که دو دز تزریق واکسن را داشته اند احتمالا در مهر ارائه می‌شود.