شهرخبر

میزان مشارکت در انتخابات شوراها ۵۰ درصد برآورد شده است

کدخبر: 419321
اقتصادنیوز :‌بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا، میزان تمایل به مشارکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۵۰ درصد برآورد شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مرکز افکارسنجی ایران (ایسپا) در این نظرسنجی که در  ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه انجام داد، از شهروندان پرسیده است «همان طور که می‌دانید همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای شهر و روستا هم برگزار خواهد شد. شما برای شرکت در انتخابات شوراها چه تصمیمی گرفته‌اید؟» در پاسخ به این پرسش از مجموع ۵۰۹۴ پرسش‌شونده، ۴۳.۲ درصد گفته‌اند قطعاً در انتخابات شوراها شرکت خواهند کرد و ۶ درصد گفته‌اند به احتمال زیاد در این انتخابات شرکت خواهند کرد. ۱۱.۱ درصد هنوز هیچ تصمیمی نگرفته‌اند، ۵.۶ درصد به احتمال کم در این انتخابات شرکت می‌کنند و ۳۳.۷ درصد نیز گفته‌اند به هیچ وجه در انتخابات شوراها شرکت نمی‌کنند.

درباره میزان تمایل به مشارکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به تفکیک محل سکونت (درصد بر حسب گزینه قطعا شرکت خواهم کرد) نیز نتایج این نظرسنجی نشان داد که تمایل به مشارکت قطعی در انتخابات شوراها در مراکز استان‌ها ۲۸.۵ درصد، در سایر شهرها ۴۷.۴ درصد و در روستاها ۶۰.۲ درصد است.

 ایسپا نظرسنجی را با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال کل کشور (شهر و روستا) و اندازه نمونه ۵۰۹۴ نفر از طریق مصاحبه حضوری در میادین و معابر شهرها و روستاها در تاریخ ۲۳ و ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ اجرا کرد.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه ۲۸ خرداد همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در سراسر کشور برگزار می‌شود.