شهرخبر

درخواست ریاست‌جمهوری لبنان برای تشکیل دولت طبق قانون اساسی


درخواست ریاست‌جمهوری لبنان برای تشکیل دولت طبق قانون اساسی

دفتر ریاست‌جمهوری لبنان از طرف‌های مربوطه خواست تا برای تشکیل دولتی طبق مفاد قانون اساسی به روند تشکیل کابینه کمک کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المیادین، دفتر ریاست جمهوری لبنان در واکنش به ادامه بحران سیاسی این کشور و پرونده تشکیل دولت با صدور بیانیه‌ای از مراجع داوطلب خواست برای کمک به روند تشکیل دولت با رعایت مفاد قانون اساسی در این روند کمک کنند.

ریاست‌جمهوری لبنان از این مراجع خواست تا تفسیر قانون اساسی را برای ایجاد هنجارهای جدید گسترش ندهند.

در این بیانیه آمده است، ما به بسیاری از پیشنهادهای ارائه شده برای تشکیل دولت پاسخ مثبت دادیم و سوء استفاده‌ها را نادیده گرفتیم. دولتی که در کشور تشکیل می‌شود باید ماده 53 و بندهای 2 و 3 و 4 و 5 قانون اساسی را رعایت کند.

منابع آگاه گزارش دادند که نبیه بری سه روز به سعد حریری فرصت داده تا به دنبال راه حلی برای تشکیل سریع دولت باشد؛ این در حالی است که حریری در مدت بیش از 7 ماه قادر به تشکیل دولت نبود و منابع سیاسی لبنان معتقدند این که حریری طی سه روز بتواند راه حلی برای بن بست سیاسی کشور پیدا کند تقریباً غیر ممکن است؛ به ویژه اینکه او همچنان در جبهه مقابل مواضع تیم رئیس جمهوری از جمله «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی قرار دارد.

منابع لبنانی هشدار دادند که این کشور دیگر تحمل این وضعیت و یا هرگونه استدلال برای به تاخیر انداختن تشکیل دولت را ندارد و اگر در روزهای آینده مشکل سیاسی لبنان حل نشود روزهای سخت‌تری در انتظار مردم این کشور خواهد بود.

انتهای پیام/