شهرخبر

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تشریح جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه صورت گرفت.

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را در سفر به روسیه برای امضای برنامه اقدام اجرایی مشترک لغو روادید گروهی همراه کرد، به پرسش ها و ابهام هایی که در این باره مطرح شده است، پاسخ داد.

او پیرامون تشریح جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه گفت: هشتم فرودین سال 1396 برابر با 28 مارچ 2017 موافقت نامه ای بین دولت جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در زمینه لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور توسط وزرای امور خارجه امضا شد. در همان موافقت نامه اشاره شده برای اجرایی شدن، باید یک برنامه اجرایی نوشته شود. قرار بود این برنامه یک ماه بعد نوشته شود که البته انجام شد، اما چون موضوع پیچیده بود و دو طرف سخت گیر بودند، این برنامه رفت و برگشت زیادی داشت؛ ما سال 2018 آن را آماده کرده بودیم، اما طرفین به برخی کلمات، مفاهیم و فرآیندها شک، شبهه و اعتراض وارد کردند. در نهایت این برنامه مهر سال 1399 (2020) آماده شد. قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضا به روسیه سفر کند که با اوج گرفتن ویروس کرونا، دولت روسیه امضای این برنامه را به تعویق انداخت تا اینکه با سفر آقای مونسان به روسیه برنامه اجرایی اقدام مشترک لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی امضا شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی پیرامون تشریح جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه گفت: اجرای برنامه اقدام مشترکِ لغو رواید سفرهای گروهی ایران و روسیه برای دوره زمانی 2021 تا 2023 اعتبار دارد که قابل تمدید به دوره های مشابه است. علاوه بر این، با نامه رسمی از سوی وزارت امور خارجه دو کشور، برنامه اجرایی امکان اصلاح دارد.

به گفته او، برای اجرایی شدن لغو روادید سفرهای گروهی، به لحاظ قانونی و دیپلماتیک لازم است بین وزارت امور خارجه دو کشور یادداشت دیگری مبادله شود که یک ماه پس از اعلام وصول آن، روادید برای سفرهای گروهی شهروندان ایرانی و روسی لغو خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی به بیان ساده درباره لغو روادید گروهی گفت: طبق موافقت نامه ایران و روسیه، ویزا یا روادید انفرادی لغو نشده و همچنان برای سفر شخصی یا بدون تور به روسیه یا ایران لازم است به سفارتخانه مراجعه شود، هزینه و مدارک مورد نیاز پرداخت و ارائه شود. بعد از طی فرآیندی، روادید دریافت خواهد شد. اما اگر شخصی قصد دارد با گروه یا تور سفر برود می تواند به یکی از آژانس هایی که مجوز این سفرها را دارد و بعدها نام آن ها اعلام می شود، مراجعه کند و در فهرست پنج تا پنجاه نفره مسافران قرار گیرد؛ در آن صورت روادید برای این مسافر لغو می شود.

اژدری درباره امکان حذف هزینه ویزا برای سفرهای گروهی که مشمول لغو روادید شده اند، اظهار کرد: تا جایی که اطلاع داریم بخشی از این هزینه ممکن است حذف شود و مقداری از آن دریافت شود. فکر می کنم هزینه ویزای روسیه درحال حاضر 85 یورو باشد، ممکن است مثلا فقط 10 یورو از آن دریافت شود. البته جزئیات هزینه ویزا هنوز مشخص نشده و اینها مواردی است که در کمیته های فنی دو کشور بررسی می شود. حتی در صحبت های وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و طرف روس تاکید شد که جزئیات لغو رواید گروهی به کمیته های فنی واگذار شود.

او درباره نظر وزارت خارجه درباره حذف هزینه ویزا در سفرهای گروهی، گفت: ممکن است وزارت خارجه هم نظری داشته باشد، به هر حال هزینه آن را سفارتخانه ها دریافت می کنند و کمیته های فنی دو کشور درباره آن تصمیم می گیرند.

او در پاسخ به اینکه برخی معتقدند لغو روادید گروهی از سال 1396 برقرار شده و اکنون از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام خاصی انجام نشده و اتفاق تازه ای نیافتاده است، گفت: خیر اینطور نیست. دو سند رسمی برای لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان ایران و روسیه امضا شده است. وزیران امور خارجه دو کشور نیز آن را امضا کرده اند. در همان موافقت نامه اصلی در دو ماده اشاره مستقیم شده که از طریق تدوین برنامه اقدام مشترک، لغو روادید سفرهای گروهی به اجرا گذاشته می شود.

او اضافه کرد: در ماده سه این موافقت نامه مشخصا آمده که «مراجع ذی صلاح طرفین، نمونه های مدارک معتبر مسافرتی را از طریق مجاری دیپلماتیک حداکثر تا 30 روز پس از امضای موافقت نامه مبادله خواهند کرد.» در ماده چهار نیز آمده که «مراجع ذی صلاح طرفین، یکدیگر را در خصوص مدارک معتبر مسافرتی جدید یا تغییر مدارک معتبر مسافرتی موجود مطلع کرده و نمونه های جدید یا تغییریافته از طریق مجاری دیپلماتیک، 30 روز قبل از صدور و یا اعتبار ارسال خواهد شد. طرفین، فهرست نهادهای مسئول برای اجرای این موافقت نامه را که از این به بعد مرجع هماهنگ کننده نامیده می شود و همچنین تغییرات و متمم های مربوط به این فهرست ها از طریق مجاری دیپلماتیک را مبادله خواهند کرد.»

اژدری افزود: مواد موافقت نامه ای که بین وزرای خارجه دو کشور امضا شده تصریح می کند که مرجع هماهنگ کننده و مسئول اجرای موافقت نامه از سوی جمهوری اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یا نمایندگان ذی صلاح آن است. از سوی فدارسیون روسیه نیز آژانس فدرال گردشگری و مجاری قوه قضاییه در حوزه گردشگری استانهای روسیه معرفی شده اند. بنابراین اجرای این موافقت نامه به وزارت گردشگری سپرده شده تا جزئیات آن را با همتای روس مشخص کند.

او درباره اراده و تمایل دولت روسیه برای اجرای لغو روادید سفرهای گروهی، با توجه به اظهارات برخی مقامات وزارت امور خارجه روسیه در گذشته در خصوص این که لغو روادید فقط از سوی بخش خصوصی این کشور پیگیری شده است و از طرف دیگر، ضمانت اجرایی این برنامه و همکاری از سوی سفارتخانه ها، تصریح کرد: این موافقت نامه را وزارت امور خارجه روسیه امضا کرده است. از طرفی، آژانس گردشگری فدرال روسیه، یک آژانس دولتی است و بخش خصوصی نیست و زیر نظر وزارت توسعه اقتصادی روسیه فعالیت می کند، پس ما با بخش خصوصی طرف نیستیم. نه موافقت نامه اصلی بین بخش خصوصی دو کشور امضا شده و نه برنامه اقدام مشترک. از سوی دیگر، خانم دوگوزووا که طرف امضای آقای مونسان در برنامه اجرایی اقدام مشترک بود، بالاترین مقام گردشگری روسیه را به لحاظ دولتی به عهده دارد.

او اضافه کرد: درباره همکاری کردن یا برخورد سلیقه ای سفارتخانه ها در اجرای لغو روادید سفرهای گروهی، ممکن است اعمال سلیقه شود و یا یک سفیر سختگیری داشته یا نداشته باشد. به هر حال اگر این برنامه اجرا نشود، قوانین خود را زیرپا می گذارند.

اژدری همچنین متذکر شد: این موافقت نامه برای همه آژانس ها نیست. قرار است ما و دولت روسیه تعدادی دفاتر خدمات مسافرتی و تورگردان را معرفی کنیم که این اتفاق در سال 2018 رخ داد. همزمان با جام جهانی فوتبال در روسیه، 68 دفتر را معرفی کردیم، روسیه هم قصد داشت آژانس های خود را معرفی کند. طبق موافقت نامه ای که در سطح وزرای امور خارجه دو کشور امضا شده است، ما موظفیم هر سال فهرست آژانس های معتبر را که مدنظر است و می توانند با طرف روس تبادل گردشگر داشته باشند معرفی کنیم. بنابراین همه آژانس ها نمی توانند لغو روادید سفرهای گروهی داشته باشند، تنها آژانس هایی که مورد تایید وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران و طرف روس هستند، چنین امکانی را دارند.

او در ادامه گفت: البته ما آن 68 آژانس را که در سال 2018 معرفی کرده بودیم، بروزرسانی می کنیم، چون بعضی از آن آژانس ها دیگر نیستند، لغو شده اند یا خودشان کار نمی کنند و از طرفی، خیلی ها مایلند به این برنامه بپیوندند. بنابراین، این فهرست بازنگری و بروزرسانی خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در پاسخ به اینکه پس از لغو روادید گروهی چه پیش بینی برای بازار سفر در روسیه و ایران شده است، با توجه به نظرات مخالفی که وجود دارد و معتقد است لغو روادید گروهی مزیت خاصی برای گردشگری ایران ندارد، اظهار کرد: فکر می کنم تعداد زیادی گردشگر روس در ایران داشته باشیم. مطالعات بازار نشان داده روس ها به سفرهای ماجراجویانه و مقاصد ناشناخته و اکوتوریستی علاقه مندند. تعدادی از آژانس داران روس که اخیرا با حمایت یک شرکت هواپیمایی ایرانی به کشورمان سفر کرده بودند نیز این حرف را تایید کرده اند. سفر آنها در رسانه های روسیه بازخورد خوبی داشت، حتی در دیدار با آقای مونسان در مسکو، از اشتیاقشان برای اجرای تور در ایران صحبت کردند.

او افزود: آقای آندره ایگناتووا، رئیس اتحادیه آژانس داران گردشگری روسیه که همراه آن گروه به ایران سفر کرده بود، در تهران به ما گفت «همین حالا دو میلیون و 500 هزار گردشگر روس هستند که تور ترکیه را خریده اند ولی به خاطر کرونا ترکیه نمی روند. آن ها برای سفر به نقاط ناشناخته آماده اند. ما به ایران آمده ایم تا بررسی کنیم که آیا می توانیم ایران را جایگزین ترکیه کنیم.» بعد از یک هفته سفر در ایران شگفت زده شده بودند.

او در پاسخ به این سوال که آیا از نظر آژانس داران روس ایران با وجود ویروس کرونا آماده سفر بود، گفت: از نظر کرونا که فعلا هیچ کشوری آماده سفر نیست. درحال حاضر مانع اصلی برای اجرای این موافقت نامه، بسته بودن مرزها به روی گردشگران خارجی است که تلاش می کنیم ستاد ملی کرونا را متقاعد کنیم مرزها را با توجه به پروتکل کاملی که ارائه کرده ایم، دست کم برای ورود گردشگران برخی کشورها از جمله روسیه باز کند؛ گردشگرانی که واکسینه شده اند، یا تست منفی کرونا همراه دارند؛ مدل های مختلفی را که همین حالا در دنیا اجرا می شود به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده ایم.

اژدری در پاسخ به این سوال که لغو روادید سفرهای گروهی از چه زمان اجرا می شود، گفت: پس از اعلام وصول یادداشت وزارت امور خارجه دو کشور که البته زمانی که در روسیه بودم، آقای سفیر به همکارانشان در تهران تاکید کردند یاداشت تفاهم را سریعتر ارسال کنند.

 تشریح جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه