شهرخبر

کنترل علائم حیاتی بیماران کرونایی با یک حسگر پوشیدنی

محققان یک حسگر پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند علائم حیاتی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را در خانه کنترل کند.

کنترل علائم حیاتی بیماران کرونایی با یک حسگر پوشیدنی

به گزارش منیبان؛ محققان دانشگاه «ایلینوی» در آمریکا با همکاری یک شرکت دارویی دیجیتال به نام PhysIQ ، موفق به ابداع یک حسگر پوشیدنی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) شده‌اند که می‌تواند علائم حیاتی مبتلایان به کووید-۱۹ از جمله سطح اکسیژن و ضربان قلب آنها را ردیابی کند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، پزشکان این علائم را از راه دور مشاهده می کنند و در صورت تشخیص مشکل با بیماران تماس می گیرند تا به بیمارستان مراجعه کند. به گفته محققان، این حسگر نه تنها به جلوگیری از مراجعه غیر ضروری بیماران به بیمارستان‌ها و شلوغ شدن بیش از حد بیمارستان کمک می کند بلکه به بیماران کمک می کنند که تا دیر نشده به دنبال مراقبت های پزشکی خود باشند.

برای استفاده از این حسگر، به هر بیمار یک کیت شامل یک پالس اکسی متر، یک برچسب حسگر دارای بلوتوث و یک گوشی هوشمند داده می شود تا با خود به خانه ببرد. این برچسب حسگر که بر روی سینه چسبانده می شود، از الگوریتم هوش مصنوعی برای تعیین علائم عادی حیاتی بیمار استفاده می کند.

اگر سطح اکسیژن و یا ضربان قلب بیمار از حالت طبیعی خارج شود، این حسگر داده ها را به گوشی هوشمند ارسال می کند تا به پزشکان اطلاع دهد. سپس یک پزشک آموزش دیده این هشدارها را بررسی می کند و با بیمار تماس می گیرد تا به مطب و یا بیمارستان مراجعه کند.

اکنون محققان یک این حسگر را مورد آزمایش بالینی قرار داده اند تا بررسی کنند آیا  می تواند با اطمینان علائم حیاتی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را در خانه کنترل کند یا خیر. محققان برای این مطالعه اکنون سرگرم استخدام حدود هزار و ۷۰۰ شرکت کننده از سراسر شیکاگو هستند.

 

 

 

document.getElementById('myframe').style.height='600px';