شهرخبر

مراکز درمانی خصوصی یا دولتی،کدام بهتر است؟

مراکز درمانی خصوصی یا دولتی،کدام بهتر است؟

درمان موضوع بسیار مهمی در زندگی افرادی است که دچار بیماری یا حادثه یا در کل نقص بدنی شده اند. اینکه بتوانند با توجه به شرایط موجود خود بهترین گزینه را برای درمان داشته باشند و از آن بهره مند شوند. در این زمینه دو گزینه اساسی وجود دارد که ذهن بیمار و خانواده او را درگیر می کند.

به گزارش بهداشت نیوز، اینکه از مراکز درمانی و بیمارستان و کلینیک های خصوصی استفاده کند یا دولتی؟ در این زمینه چند سوال مهم برای این افراد مطرح است که در اینجا به آن ها می پردازیم:

کیفیت درمان در کجا بالاتر است

برخی معتقدند با توجه به اینکه پزشکان بسیار حرفه ای و اساتید دانشگاههای پزشکی در بیمارستان های دولتی کار می کنند، می توان مطمئن بود که درمان زیر نظر پزشک متخصص یا جراح حرفه ای انجام می شود. اما پرواضح است که در بیمارستان های خصوصی گاهی دستگاهها و امکانات تشخیصی و درمانی با کیفیت تری وجود دارند و همچنین در بیمارستان های خصوصی شما از امکانات هتلینگ بالایی هم برخوردار هستید.   به این معنی که رسیدگی به بیمار و امکانات جانبی بسیار بالاتری نسبت به بیمارستان خصوصی وجود دارد. از طرف دیگر در مراکز دولتی به دلیل تعدد مراجعه، وقت رسیدگی به بیمار گاهی به چندین ماه بعد موکول می شود که این برای بیماری هایی که حاد بوده و زمان در درمان آن ها بسیار مهم است، اصلاً خبر خوبی نیست. در بسیاری موارد هم پزشکان نامدار، علاوه بر شاغل بودن در بیمارستان های دولتی به دلیل اعتبار بالا، در یکی دو مرکز درمانی و کلینیک خصوصی هم مشغول به فعالیت هستند که می توان از آن ها بهره برد.

هزینه های درمانی را چطور پرداخت کنیم

درمان در بیمارستان های دولتی برای تمام افرادی که دارای بیمه تأمین اجتماعی یا خدمات درمانی هستند، تقریباً رایگان است. به این معنی که اگر در جایی شاغل باشید و توسط کارفرمای شما بیمه تامین اجتماعی برای شما منظور شده باشد، با استفاده از کارت ملی می توانید به مرکز درمانی مراجعه کرده و از خدمات دولتی استفاده کنید.   حتی برای افرادی که در جایی شاغل نیستند یا حتی شغلی ندارند هم این امکان توسط بیمه سلامت فراهم شده است. اما مسئله اینجاست که در بیمارستان های خصوصی معمولاً بیمه های پایه دولتی کاربردی ندارند و به ندرت مرکز درمانی را می توانید پیدا کنید که با بیمه های دولتی مثل تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، بیمه درمانی نیروهای مسلح و بیمه سلامت طرف قرارداد باشند.   بنابراین لازم است که در اینجا هزینه ها را شخصا پرداخت کنید یا با استفاده از بیمه تکمیلی هزینه درمان را پرداخت کنید. برای افرادی که بیمه تکمیلی استفاده می کنند، معمولاً در این زمینه نگرانی خاصی وجود ندارد و تا سقفی که بیمه تکمیلی آن ها ظرفیت درمانی دارد، می توانند از خدمات استفاده کنند. حتی بیمه تکمیلی گزینه اعمال جراحی مهم که اتفاقاً پرهزینه و در عین حال پر ریسک هم هستند را داراست که باز هم می تواند خیال افرادی را که باید به صورت فوری تحت عمل جراحی قرار گیرند راحت می کند.   اما فارق از اینکه در بیمارستان خصوصی یا در بیمارستان دولتی هزینه درمان خود را پیگیری می کنید باید بدانید که اولین قدم این است که از بیمه درمانی مناسبی برخوردار باشید. افرادی که به موضوع بیمه اهمیت زیادی نمی دهند از آن جمله افرادی هستند که در نهایت هزینه های گزافی را بابت این سهل انگاری خود در آینده پرداخت می کنند.   در حالی که هزینه های بیمه در مقابل هزینه های درمان بسیار ناچیز بوده و ضمن اینکه زمانی که شما حق بیمه می پردازید هیچ استرسی هم ندارید. اما داشتن استرس بابت هزینه ها خود یکی از عوامل بهبودی دیرهنگام در بیماران و همچنین ایجاد مشکلات ثانویه در خانواده آن هاست.

منبع: الو دکتر