«محمود صادقی» نماینده مجلس دهم در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در رابطه با اظهارات  برخی از فقهای شورای نگهبان مبنی بر اینکه ممکن است کاندیدا ها به علت اظهارات خود مورد رد صلاحیت قرار گیرند گفت: طبق قانون چنین اجازه و امکانی برای شورای نگهبان پیش بینی نشده است و اصل روال شورای نگهبان در احراز صلاحیت مورد انتقاد شدید است. در مجلس دهم شورای نگهبان در مورد منتخب اصفهان خانم مینو خالقی حرف خودش را به کرسی نشاند هر چه در مجلس برای اصلاح قانون تلاش کردیم ، شورای نگهبان مانع تراشی کرد.

او ادامه داد: خیلی عجیب است که شورای نگهبان برای اعمال نظر خودش تلاش می‌کند، با توجه به اینکه بالغ بر 500 نفر در انتخابات ثبت نام کردند اما نهایتا تعداد کمی تایید شدند و از این تعداد کم شورای نگهبان میل به اعمال سلیقه خود  دارد، جای بسی تاسف است  گویا شورای نگهبان خود را قیم می داند و دیگران را بین صغار و محجورین تلقی می کند. شورای نگهبان حتی نسبت به کاندیداهای معدودی که مورد تایید قرار گرفتند رفتار تحقیر کننده را علیه فردی که در حد ریاست جمهوری این کشور ذیصلاح شناخته شده اتخاذ می کنند،  نامزد های انتخاباتی آنقدر اختیار ندارند که در دوره تبلیغاتشان دیدگاه‌های خود را مطرح کند و این خلاف موازین جمهوری اسلامی است.

صادقی گفت: ناگفته پیدا است که چنین رفتارهایی اساسا با نزاکت جمهوری اسلامی ناسازگار هستند و رعایت شان و کرامت و احترام به انسان‌ها منجر به امید و اعتماد می‌شود اما شورای نگهبان به این امر بی توجهی می کند، بی احترامی به کاندیداها،  بی احترامی به مردم است و خلاف آزادی بیان است. کاندیدا ها حق آزادی بیان دارند. عجیب است که در این زمینه هم جناحی و یک سویه نگاه می‌شود کاندیداها در هرگونه تهمت و حمله به دولت فعلی مجاز هستند و خط قرمزی  وجود ندارد.

او افزود: به نظرم این اتفاق بیشتر از هر چیزی به اعتبار خود نهاد شورای نگهبان آسیب می زند. نهادی که در گذشته بعضی از اعضای آن پیرو قانون باید بی طرفی کامل خود را رعایت کنند آشکارا از بعضی کاندیداها حمایت کردند و وقتی که اعتراض هم می شد به اعتراض پاسخ می دادند و توجیه می کردند که فرد حمایت کننده از باب شخصی خودش  حمایت کرده است نه بعد نظارتی .

صادقی در پایان تاکید کرد: اعضای محترم شورای نگهبان باید مراقب، شان خود باشند، یکی از الزامات شان نظارتی دقت برای حفظ بی طرفی است، نباید اظهاراتی داشته باشند که به اعتماد عمومی آسیب بزند زیرا سبب کاهش مشاکرت خواهد شد.