شهرخبر

اعتراض شهروندان سعودی به افزایش ۴۵۰ درصدی قیمت سوخت در دوره ملک سلمان


اعتراض شهروندان سعودی به افزایش 450 درصدی قیمت سوخت در دوره ملک سلمان

عربستان از زمان پادشاهی ملک سلمان با افزایش ۴۵۰ درصدی قیمت سوخت روبه‌رو بوده که این موضوع منجر به اعتراضات بسیاری از شهروندان سعودی شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سعودی لیکس، عربستان از زمان سلطنت « سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان و پسرش « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی افزایش بی سابقه قیمت بنزین را تجربه کرده است.

برجسته ترین بحران‌ها در طول سالهای سلطنت ملک سلمان و پسرش گسترش فقر، بیکاری ، تکدی گری ، فساد اخلاقی و همچنین گسترش کافه‌های شبانه و نمایش‌های مد در سرزمین دو مسجد مقدس نیز بوده است.

با وجود وعده‌های بن سلمان از طریق چشم انداز 2030 مبنی بر متنوع‌سازی اقتصاد کشور، شهروندان سعودی تاثیرات مثبتی بر زندگی خود یا به طور کلی بر شرایط عربستان احساس نکردند؛ چرا که این کشور برای اولین بار در ژوئن سال 2020 شاهد وضع مالیات بر ارزش افزوده با نرخ 15٪ بود و علاوه برآن کمک‌هزینه‌های معیشتی کارمندان دولتی نیز لغو شد.

قبل از ورود ملک سلمان به دربار سلطنتی ، قیمت بنزین در پایان سال 2015 (بنزین 91 = 0.45 ریال) (بنزین 95 = 0.60 ریال) بود. در ژوئن 2020 ، قیمت بنزین به (91 بنزین = 18/2 ریال) (بنزین 95 = 33/2 ریال) رسید و بنابراین افزایش قیمت بنزین در زمان ملک سلمان و پسرش حدود 450 درصد بوده است.

شرکت غول نفتی آرامکو سعودی عصر پنجشنبه قیمت‌های جدید بنزین در عربستان را برای ماه ژوئن اعلام کرد که از صبح جمعه در داخل عربستان اعمال شد. قیمت‌های ماه ژوئن به شرح زیر بود: بنزین 91 از 2.08 ریال در هر لیتر به 2.18 ریال و بنزین 95 از 2.23 ریال در هر لیتر به 2.33 ریال افزایش یافت.

بررسی دوره ای قیمت سوخت اعلام شده توسط آرامکو نشان داد که قیمت‌های ماه ژوئن کمتر از قیمت های مشابه آنها در سپتامبر گذشته است.

این امر موجب خشم و عصبانیت شهروندان سعودی شده است. «وافی الهلالى» فعال سعودی در این زمینه نوشت: متأسفانه خالی شدن جیب شهروندان سعودی همچنان در حال افزایش است. قیمت جهانی نفت بالا رفته، این بدان معنی است که رژیم آل سعود سود می‌کند . چرا قیمت آن را به صورت داخلی بالا می‌برید در حالی که حقوق و دستمزد همچنان بدون تغییر باقی مانده است.هدف شما از افزایش قیمت بنزین جز خالی کردن جیب شهروندان نیست.

یک فعال سعودی دیگر نیز تاکید کرد: به جای پرداخت میلیاردها دلار برای باشگاه‌های ورزشی و تفریحی که هیچ منفعتی ندارند و تنها پول را هدر می‌دهید، برای شهروندان و در زمینه یارانه بنزین هزینه کنید.

« عبدالله الغامدی» فعال سعودی دیگر نیز در همین راستا نوشت: چرا با وجود بهبود قیمت نفت ، قیمت سوخت و خدمات سوختی در حال افزایش است؟ رژیم آل سعود قصد دارد سوخت و خدمات سوختی را در داخل عربستان به بالاترین قیمت برساند، حتی اگر قیمت نفت در سطح جهانی نیز افزایش یابد. این رژیم از این طریق می‌خواهد ثروت خود را افزایش دهد.

وی گفت: وضع مالیات‌های جدید و پروژه خصوصی‌سازی نشان می‌دهد که رژیم آل سعود می‌خواهد ملت سعودی را زیر فشار له کند و از طریق آن‌ها ثروتمندتر شود،چه بساکه ملت فقیرتر می‌شوند و تنها راه حل این مشکل انقلاب علیه رژیم آل سعود است.

الغامدی در ادامه تاکید کرد: کشوری با مردم و سرزمین مقدسات ، ثروت ، ارتش ، وزارتخانه‌ها ، دانش پژوهان و دانشگاه‌هایش تصور کنید، همه اینها در دست یک شخص ( محمد بن سلمان) است که هر طور که دوست دارد آن را اداره می‌کند و هیچ کس نمی‌تواند با یک کلمه از او انتقاد کند که این یک بدبختی بزرگ است. بزرگترین آن این است که این فرد از نظر روانی و ذهنی آشفته و در زمینه سیاسی و نظامی شکست خورده است.

«سعید بن ناصر الغامدی» فعال سیاسی دیگر نیز اعلام کرد: این واقعیت ثابت شده وجود دارد که خسارات اقتصادی عظیم عربستان به دلیل سیاست‌های متزلزل ولیعهد سعودی با فشار بر جیب شهروندان سعودی و تحمیل مالیات‌های سنگین و قیمت‌های بالا بنزین جبران می‌شود که آخرین مورد افزایش قیمت بنزین است.

انتهای پیام/