به گزارش روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، تابستان علیرغم همه سختی‌ها و گرمای کشنده‌اش، یک مهمان عزیز به خانه شما می‌آورد؛ هندوانه. اما شاید برایتان مهم باشد بدانید اگر به یک سری مشخص از بیماری‌ها مبتلا هستید، نباید درب خانه خود را به این مهمان شیرین و آبدار باز کنید، زیرا عناصری با خود دارد که می‌توانند سلامتی شما به شکل جدی به خطر بیاندازند.

از هندوانه به عنوان یک منبع غذایی بی‌نظیر یاد می‌شود، زیرا که مقدار زیادی مایعات دارای ویتامین و مواد معدنی در خود دارد. هندوانه همچنین ماده بسیار مهم لیکوبین را داراست که می‌تواند ساخت و ساز کلاژن را تسریع کرده و پوست را در مقابل پیامد‌های اشعه ماوراء بنفش در فصل گرما محافظت کند.

علیرغم همه این فواید کارشناسان تغذیه درباره خطرات هندوانه برای گروه‌های مشخصی از بیماران هشدار داده و تاکید کرده‌اند که خوردن هندوانه برای این افراد خطرناک است.

دکتر سویتلانا ووس، کارشناس امور تغذیه گفت که خوردن هندوانه قرمز برای افرادی که مشکلات سیستم گوارشی دارند یا به بیمار‌های مزمن سیستم گوارشی مبتلا هستند، توصیه نمی‌شود.

این کارشناس روس گفت که افراد مبتلا به اسهال، التهابات روده بزرگ، سنگ کلیه و بیماری پروستات نباید هندوانه بخورند.

او در ادامه تاکید کرد که به جز گروه‌های پیش‌گفته، دیگر افراد می‌توانند به مقدار مناسب هندوانه بخورند، زیرا که این ماده خوراکی حدود ۱۰۰ درصد مایعات دارد.

دکتر سویتلانا ووس پیشنهاد کرد افراد سالم در فصل تابستان روزی ۲۰۰ گرم هندوانه بخورند، ولی از خوردن هندوانه در دیگر فصل‌ها خودداری کنند، زیرا که به هندوانه‌های فصل‌های دیگر برای به عمل آمدن نیترات تزریق می‌شود.