شهرخبر

قدرت خرید ایرانی‌ها در چهار سال گذشته چقدر کم شد؟

بخش قابل توجهی از مردم، نمود بهبود اوضاع اقتصادی کشور و موفقیت یک رئیس جمهوری را در تغییر اندازه سبد خرید و سفره غذای روزانه خود و خانواده‌شان جستجو می‌کنند.

قدرت خرید ایرانی‌ها در چهار سال گذشته چقدر کم شد؟

به گزارش منیبان، مطابق اعلام مرکز آمار ، درصد رشد نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه گذشته در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ۴۱ درصد رسیده است. نرخی بی‌سابقه از آبان ماه سال ۱۳۹۸ که چهار سال پیش و در آستانه انتخابات سال ۱۳۹۷ تنها ۷.۱ درصد بوده است.

در همین حال، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز نشان می‌دهد که خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۴۶.۹ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

fj0rxsaigsynowo8i25l.jpg

همچنین بررسی ۲۰ قلم کالای اساسی منتخب که در اغلب سبد مصرفی خانوارهای ایرانی وجود داشته است، نشان می‌دهد که قیمت این اقلام طی چهار سال گذشته بین ۱۰۱ تا ۴۱۵ درصد بالا رفته و حداقل دو برابر شده و در مورد کالایی همچون چای بیش از ۵ برابر شده است.

rhdq3j0bgiags9muodcl.jpeg

مطابق اعلام مرکز آمار ، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری در اردیبهشت ماه گذشته به ۲۵۹.۵۳ واحد رسیده است. این شاخص چهار سال پیش، ۱۰۸.۱۲۹ واحد گزارش شده بود. این بدان معناست که در این فاصله قدرت خرید خانوارهای ایرانی به طور متوسط ۲.۴ برابر کاهش یافته و به بیش از نصف آن در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

document.getElementById('myframe').style.height='600px';