شهرخبر

ایرنا/ به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شروین شکوهی درباره مصرف داروی کورتون برای درمان بیماران کرونایی افزود: بیماری کووید با مکانیسم های مختلفی برای بیمار مشکل ایجاد می کند و یکی از این مکانیسم ها که مشکلات مهمی برای بیمار ایجاد می کند، دستکاری ایمنی بدن است.

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم ادامه داد: ویروس با توجه به تغییراتی که در ایمنی بدن ایجاد می کند، باعث می شود سیستم ایمنی بدن که فعال شده برای برخورد با ویروس، از کنترل خارج شود و این مسئله به ایجاد عارضه در بدن فردی منجر می شود که سیستم ایمنی بدنش فعال شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: سیستم ایمنی بدن به جای اینکه ویروس را از بین ببرد با تولید یک سری مواد داخل خون به عوارضی همچون درگیری ریه منجر می شود و در پی آن تبادل اکسیژن بین ریه با خون صورت نمی گیرد و باعث افت اکسیژن شده و در نهایت به مرگ می انجامد.

این متخصص درباره علت تجویز کورتون به بیماران کرونایی گفت: زمانی که ایمنی بدن از تنظیمات و چارچوب خود خارج شود، یکی از داروهایی که این مسئله را کنترل و عملا ایمنی بدن را کم می کند، کورتون است.

وی با بیان اینکه در مواردی لازم است داروی کورتون برای درمان بیماری کرونا استفاده شود، افزود: در کارآزمایی های بالینی مهمی که در جهان انجام شده این نتیجه محقق شده است که در شرایط خاصی اگر کورتن با دوزهای خاصی استفاده شود، می تواند منجر به این شود که بیمار کمتر ضرر ببیند و بیماری در وی شدید نشود.

شکوهی تاکید کرد: متاسفانه برخی از پزشکان بعد از تشخیص کووید در یک بیمار از همان ابتدا به بیمار کورتن تجویز می کنند؛ در حالی که این کار اشتباه است؛ زیرا اگر زمانی که ایمنی بدن هنوز از چارچوب درست خود خارج نشده است، ایمنی بدن را کم کنیم، عملا توانایی بدن را برای مقابله با ویروس از بین می بریم و این مسئله باعث تکثیر بیشتر ویروس و بیشتر شدن عوارض آن می شود.

بیمار فقط زمانی باید کورتون دریافت کند که دچار افت اکسیژن در خون شده باشد

شکوهی با تاکید بر اینکه بیمار فقط زمانی باید کورتون دریافت کند که دچار افت اکسیژن در خون شده باشد، توضیح داد: از هر 100 نفری که کرونا می گیرند 30 نفر بی علامت هستند و به صورت اتفاقی متوجه بیماری خود می شوند. 55 نفر نیز دچار برخی از علائم بیماری هستند، اما اکسیژن خون آن ها دچار افت نشده و تنها 15 نفر از افراد مبتلا دچار افت اکسیژن می شوند.

وی با بیان اینکه از هر 100 مبتلا به کرونا 15 نفر وجود دارند که از مصرف کورتون سود می برند، تاکید کرد: برای درمان بیماران کرونایی انجام سی تی اسکن ریه لازم نیست؛ مگر زمانی که بیمار دچار افت اکسیژن شده باشد.

بیماران از اصرار بی مورد برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند

شکوهی با بیان اینکه پزشکان باید تنها در صورت لزوم از ریه بیماران سی تی اسکن بگیرند، به مردم توصیه کرد از اصرار بی مورد به پزشکان برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند و به این نکته توجه کنند که دانستن اینکه چند درصد از ریه درگیر شده است، هیچ ضرورتی ندارد.

وی با تاکید برلزوم مصرف کوتاه مدت کورتون برای بیمارانی که نیاز به این دارو دارند، گفت: کورتون باید در صورت امکان هرچه سریعتر یعنی حداکثر بین هفت تا 10 روز قطع شود، مگر درشرایط خاصی که مصرف بیشتر این دارو به لحاظ علم پزشکی برای بیمار ضروری است.

این متخصص با بیان اینکه کورتون یک شمشیر دو لبه است، گفت: کورتون با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید19 را کم کند و هم ممکن است بدن به علت تضعیف سیستم ایمنی، نتواند با ویروس مقابله کند.

شکوهی تصریح کرد: کورتون اگر بیشتر از مقدار مورد نیاز تجویز شود ممکن است عوارضی بسیار شدید و گاهی اوقات غیر قابل جبران ایجاد کند.

بالارفتن قند خون؛ یکی از عوارض مصرف کورتون

وی با بیان اینکه بیمارانی در بیمارستان بستری می شوند و کورتون دریافت می کنند که دچار افت اکسیژن هستند، گفت: یکی از مشکلاتی که در بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها وجود دارد، بالا رفتن قند خون است؛ به ویژه کسانی که قبلا دیابت داشته اند و یا در مرحله پیش دیابت هستند و با مصرف کورتون قندشان بالا می رود.

این متخصص درباره دیگر عوارض مصرف کورتون توضیح داد: باکتری ها، ویروس ها و یا قارچ هایی در بدن و یا پیرامون ما وجود دارند که توانایی این را ندارند که در افراد سالم موجب بیماری شوند، اما کورتون با کم کردن ایمنی بدن باعث می شود این ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها بتوانند باعث بیماری زایی شوند.

کورتن با کبد چه می کند؟

وی کبد چرب را یکی از عوارض مصرف کورتن در طولانی مدت عنوان کرد و گفت: کورتون بر متابولیسم چربی ها تاثیر ایجاد می کند و یکی از عوارض آن کبد چرب است.

شکوهی افزود: اگر کسی هپاتیت بی داشته باشد و درمان های لازم را نگرفته باشد، مصرف کورتن ممکن است به آسیب بیشتر کبد منجر شود.

این متخصص با اشاره به شیوع قارچ سیاه در هند هم زمان با شیوع کرونا توضیح داد: با کم شدن ایمنی بدن توسط کورتن بیماری هایی همچون قارچ سیاه نیز شایع می شوند.

وی تحت تاثیر قرار گرفتن متابولیسم چربی و ترشح برخی هورمن ها، اثر منفی بر استخوان ها و پوکی استخوان و تداخل با برخی داروهای دیگر را از عوارض مصرف کورتن عنوان کرد.

دوز کمتر؛ عوارض کمتر

شکوهی درباره راهکارهایی برای کاهش عوارض کورتون توضیح داد: این دارو هرچقدر با دوز کمتر و کوتاه مدت تر استفاده شود، عوارض آن کاهش می یابد؛ بیمارانی هم که به صورت طولانی مدت مجبور به استفاده از این دارو هستند ممکن است دچار کاهش تراکم استخوان و یا پوکی استخوان شوند. به همین خاطر باید داروهای دیگری را نیز مصرف کنند که میزان این آسیب را کمتر کند.

این متخصص ادامه داد: همچنین افرادی که به صورت طولانی مدت این دارو را مصرف می کنند، باید برای جلوگیری از بیدار شدن عفونت هایی که در بدن وجود دارد، داروهای دیگری را مصرف کنند.

از قطع خودسرانه و ناگهانی کورتون بپرهیزید

وی درباره ضرورت قطع تدریجی داروی کورتون اظهار کرد: اگر کورتون را با دوز بالاتر از دوز فیزیولوژیک بیشتر از 20 روز تجویز کنیم، ترشح کورتون به صورت طبیعی در بدن دچار اختلال می شود.

شکوهی ادامه داد: بنابر این زمانی که بیمار کورتون را بیشتر از دوز فیزیولوژیک در مدت زمان بیشتر از سه هفته مصرف کند و به صورت یک باره آن را قطع کند، کورتون دیگر در بدن بیمار ترشح نمی شود و این مسئله می تواند عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: برای جلوگیری از این مشکل، کورتون در کسانی که بالاتر از دوز فیزیولوژیک بدن و بیشتر از سه هفته مصرف شده باشد، باید به صورت تدریجی قطع شود؛ البته قبل از سه هفته قطع تدریجی لازم نیست و می توان آن را قطع کرد.

این متخصص تاکید کرد: در صورت ابتلا به کرونا مصرف کورتون تنها در شرایط خاصی لازم است و آن زمانی است که اکسیژن خون کاهش یافته باشد. کسی که تنگی نفس ندارد و اکسیژن خونش پایین نیست اصلا احتیاج به کورتون ندارد و مصرف این دارو به ضررش تمام می شود.

شکوهی اضافه کرد: بیماران کرونایی که به دلیل بیماری دیگری کورتون مزمن مصرف می کنند، باید حتما به پزشک خود مراجعه کنند؛ زیرا در شرایطی که تب بالا داشته باشند باید مقداری دوز مصرفی کورتون بیمار توسط پزشک معالج افزایش یابد.

بیماران پیوندی مبتلا به کرونا

وی افزود: برخی از بیماران پیوندی کورتون را به صورت مزمن و در کنار آن داروهای دیگری نیز مصرف می کنند. زمانی که چنین بیمارانی به کرونا مبتلا می شود، دوز داروهای او باید توسط پزشک دوز تغییر کند.بنابر این، این بیماران در صورت ابتلا به کرونا حتما باید با پزشک معالج خود در ارتباط باشند تا کمترین مشکل برایشان ایجاد شود.