شهرخبر

عکس | این پهپادهای ایرانی کابوس آمریکایی‌ها شدند | نمونه ایرانی پهپاد پیشرفته آمریکایی

فرماندهان آمریکایی اخیراً از تهدیدات پهپادی در عراق اظهار نگرانی کرده‌اند؛ این درحالی است که چندی پیش نیز ژنرال مکنزی به برتری هوایی پهپادهای ایرانی در منطقه اعتراف کرده بود. 

پهپاد مهاجر-۶ مسلح به ۴ بمب هدایت شونده قائم

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، هفته گذشته رسانه‌های آمریکایی در گزارشی مدعی شدند که حملات پهپادی در عراق، کاخ سفید را عمیقاً نگران کرده است. 

در همین رابطه یک مقام آمریکایی به واشنگتن پست گفته است که تهدید در حال تکامل پهپادها، بزرگترین نگرانی عملیاتی ارتش آمریکا در عراق است. 

این اظهار نظر پس از آن صورت گرفته است که یکی از آشیانه‌های هواپیماهای سیا در استان اربیل عراق با یک پهپاد انتحاری هدف قرار گرفت. 

فروردین ماه امسال نیز ژنرال فرانک مکنزی فرمانده تروریست‌های آمریکایی سنتکام از تضعیف برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا برای نخستین مرتبه بعد از جنگ کره سخن گفته بود. مکنزی در این رابطه به کمیته خدمات نیروهای مسلح کنگره آمریکا گفته بود: «استفاده گسترده ایران از پهپادهای کوچک و متوسط برای عملیات‌های شناسایی و هجومی بدین معناست که برای اولین بار از زمان جنگ شبه‌جزیره کره [اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی] ما بدون برتری کامل هوایی، عملیات انجام می‌دهیم.» 

 ژنرال فرانک مکنزی فرمانده مرکزی ارتش آمریکا
 ژنرال فرانک مکنزی فرمانده مرکزی ارتش آمریکا

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که حملات پهپادی نیروهای یمنی علیه مواضع عربستان سعودی افزایش یافت و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از دستاوردهای پهپادی خود رونمایی کرده مدعی شدند برد این پهپادهای به سرزمین‌های اشغالی هم خواهد رسید. 

پس از آن حملات توسط هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور علیه پایگاه‌های آمریکایی در عراق نیز افزایش یافت. آمریکایی‌ها اما معتقدند که ایران این پهپادها را در اختیار گروه‌های مقاومت قرار داده و درحقیقت این ایران است که عملیات‌های پهپادی علیه آمریکا و متحدانش در منطقه را رهبری می‌کند؛ موضوعی که تا کنون هیچ‌کدام از فرماندهان و مقامات ایرانی آن را تأیید نکرده‌اند. 

قدرت پهپادی ایران اما طی چند دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته به‌صورتی که به‌گفته فرماندهان ایرانی، هم‌اکنون ایران جزو ۱۰ کشور برتر سازنده پهپاد در جهان قرار دارد. نکته‌ای که در این بین از اهمیت بیشتری برخوردار است، دستیابی ایران به فناوری ساخت انواع پهپادها در اوج تحریم‌های آمریکا است. 

پهپاد شاهد۱۴۹ یا غزه جدیدترین پهپاد سپاه پاسداران است که برخی کارشناسان آن را نمونه ایرانی MQ-۹ آمریکایی می‌دانند.

علاوه بر این سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا کنون موفق شده است چندین پهپاد آمریکایی را که وارد آسمان ایران شده‌اند به تسخیر خود در آورد به‌طوری که هم‌اکنون ایران بزرگترین کلکسیون پهپادهای غنیمتی آمریکا در جهان را در اختیار دارد. 

بارها تصاویر ضبط‌شده توسط پهپادهای ایرانی از ناوگروه‌های آمریکایی در خلیج فارس نیز منتشر شده است که نشان‌دهنده توانایی پهپادهای ایرانی برای رصد ناوهای آمریکایی در خلیج فارس است. 

فرماندهان نیروهای مسلح ایران بارها تأکید کرده‌اند که روند قدرت‌افزایی در حوزه دفاعی را هرگز متوقف نمی‌کنند و قصد دارند همچنان این روند را ادامه دهند، موضوعی که در صورت استمرار چالش بزرگی برای آمریکا و متحدانش در غرب آسیا می‌باشد.