شهرخبر

جزئیات تکمیل ۲۸ ایستگاه مترو از نگاه شرکت راه‌آهن شهری


جزئیات تکمیل 28 ایستگاه مترو از نگاه شرکت راه‌آهن شهری

شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه روند تکمیل ۲۸ ایستگاه مترو را در دوره اخیر مدیریت شهری را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پنجمین دوره مدیریت شهری تهران رو به پایان است و به زودی با برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در 28 خرداد، فصل جدیدی از مدیریت شهری با افراد تازه‌نفس آغاز خواهد شد اما همواره در ماه‌های پایانی فعالیت هر دوره، بیش از پیش به نقاط ضعف و قوت مدیران حوزه‌های مختلف پرداخته می‌شود.

یکی از حوزه‌های حائز اهمیت در شهر تهران، حمل و نقل عمومی به ویژه مترو است که نقش به‌سزایی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا که یکی از معضلات پایتخت به شمار می‌آید، دارد. بعد از مدیریت 12 ساله قالیباف به عنوان شهردار تهران توسعه خطوط مترو به صورت جدی در دستور کار مدیریت شهری قرار داشت و تحولات قابل توجهی در این زمینه صورت گرفت و این عملکرد سطح انتظارات و مطالبه گری شهروندان را افزایش داد به گونه‌ای که انتظار داشتند همان رویه با شتاب بیشتری ادامه یابد اما بر خلاف این تصورات اوایل کار مدیران شهری، کارها به کندی پیش رفت.

در این راستا چندی پیش خبرگزاری تسنیم، گزارشی با تیتر «شعبده‌‌بازی مدیریت شهری تهران با افتتاح ایستگاه‌های مترو!»   از وضعیت پیشرفت فیزیکی ایستگاه‌های مترو در زمان آغاز به کار مدیریت فعلی با استناد به کتاب جامع اطلاعات مترو جدولی را منتشر کرد که نشان می‌داد ایستگاه‌های مترو در آن مقطع پیشرفت فیزیکی قابل توجه و بالایی داشته است اما شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه امروز گزارشی را منتشر کرده که حاکی از آمار و ارقام دیگری است و طبق آن جدول منتشرشده در گزارش تسنیم فقط به میزان پیشرفت فیزیکی ایستگاه ها اختصاص داشته نه تجهیزات!

در این گزارش که با عنوان « مروری بر روند تکمیل 28 ایستگاه مترو که در این دوره و تا به امروز افتتاح شده اند» منتشر شده آمده است: 

44 ماه از دوره کنونی مدیریت شهری می‌گذرد و حالا در ماه‌های پایانی این دوره، کارنامه عملکردی شهرداری تهران و واحدهای تابعه آن، معیاری برای سنجش میزان موفقیت یا ناکامی متولیان امر در اجرای برنامه‌های وعده داده شده، تلقی می‌شود؛ اما فرق دوره‌ای که سپری شد با دوره‌های قبل از آن، شرایط بسیار سخت اقتصادی حاکم بر کشور بود که به گواه و اذعان کارشناسان امر، بی سابقه و حادتر از همیشه به نظر می‌رسید.

در این میان شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) به عنوان یکی از ارکان بحث توسعه حمل و نقل عمومی، با همکاری و پشتیبانی تمام دست اندرکاران امر کارنامه ای از خود برجای گذاشته که قضاوت در مورد آن را باید به مردم سپرد و بس؛ شهروندانی که به عینه خیلی از مسائل را دیدند و فارغ از تمایلات سیاسی و جناحی، می‌توانند در مورد کارهای انجام شده، نظر واقعی دهند.

در آبان ماه 1396 کادر جدید مدیریت مترو بر اساس وضع موجود با اهم و فی الاهم کردن نیازهای اولویت‌بندی شده شبکه حمل و نقل ریلی پایتخت، چند هدف را نشانه‌گذاری و بر اساس آن عمل کرد. این موارد عبارت بودند از: الف) رفع نقایص ایستگاه های افتتاح شده خطوط مختلف و خصوصاً خط 7 که به لحاظ ایمنی مشکل جدی داشته و در صورت سهل انگاری، بازی با جان و امنیت مسافران را در برداشتند ؛ نواقصی از قبیل فقدان سیستم سیگنالینگ و یا سامانه های تهویه و اطفای حریق، پله های فرار، سامانه‌های اصلی و پشتیبان تامین برق، اشکال در ریل گذاری و ... . به این ترتیب در وهله نخست ایستگاههای خط 7 و حتی برخی ایستگاه های خطوط 3 و 4 که در حال بهره‌برداری بودند و چنین نواقصی با شدت و ضعف متفاوت در آنها احساس می‌شد، ایمن‌سازی شد و به طور استاندارد در اختیار شهروندان قرار گرفت.

ب) نکته مهم دیگر، تکمیل و ساخت ایستگاه‌های بیشتر بود. به عبارت دیگر به جای احداث و حفر بی‌هدف تونل‌های بیشتر که دغدغه‌های جاری مردم را پاسخگو نبود، بهره‌برداری از ایستگاه‌های نیمه تمام در دستور کار قرار گرفت. این ایستگاه ها البته در ادوار پیشین مدیریت شهری به درصدی از تکمیل نائل آمده بودند اما مسئله قابل توجه آنجاست که بدانیم با پیشرفت عملیات ساختمانی هر ایستگاه، نمی‌توان آن را قابل بهره‌برداری دانست؛ یعنی سهم بخش ساختمانی 45 درصد کل عملیات اجرایی احداث یک ایستگاه است و 55 درصد باقی مانده را بخش تجهیزات و تاسیسات شامل می‌شود که اتفاقاً هزینه های گزاف و کارهای اداری خاص خود را در بر دارد.

با تمام این اوصاف، میانگین پیشرفت عملیات اجرایی در 16 ایستگاه از خط 7 تا پایان شهریور 1396 حدود 49 درصد بوده است (بخش‌های ساختمانی و تجهیزاتی در مجموع) که طی سال‌های اخیر تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند. 12 ایستگاه از خط 6 نیز که در این دوره کامل شده اند، تا پایان شهریور 1396 به طور میانگین 41 درصد پیشرفت مجموع کارهای ساختمانی و تجهیزاتی داشته اند. جدول تهیه شده در این زمینه، درصد پیشرفت تمام ایستگاه ها را به تفکیک مشخص کرده است. ایستگاه اقدسیه از خط 3 نیز حدود 45 درصد پیشرفت داشته که طی کمتر از 4 سال تکمیل و اخیراً افتتاح شد. البته در کنار ساخت و تکمیل ایستگاه‌ها، در این دوره حدود 40 کیلومتر تونل مترو نیز برحسب ضرورت احداث و یا کامل شد.

ج) سومین اولویت برنامه‌های مدیریت شهری در حوزه عملیات ساخت و ساز و توسعه شبکه مترو، اقدامات زیرساختی و بلندمدتی بوده که ثمرات آن در سال‌های آینده به بار خواهد نشست. تکمیل و ساخت پایانه‌هایی از قبیل آزادگان، اکباتان، کلاهدوز و ...  به همراه تلاش برای طراحی و تولید قطار ملی مترو که عدم وابستگی به شرکت‌های خارجی را در برداشته و حل مشکل کمبود ناوگان حمل و نقلی مترو را تا حدود زیادی امکان‌پذیر می‌سازد، از جمله مهمترین اقدامات یاد شده است.

در کنار این موارد، احداث 5 پست برق در خطوط مختلف، اضافه کردن 19 رام قطار، حرکت به سمت دستیابی به منابع مالی جدید مانند اوراق مشارکت، مناسب‌سازی ایستگاه‌ها برای استفاده معلولان و افراد کم توان جسمی و حرکتی، رفع نواقص 30 ایستگاه بهره برداری شده و همچنین ایستگاه های تازه تاسیس با نصب و راه اندازی 280 رشته پله برقی، 62 دستگاه آسانسور و 78 سامانه تهویه هوا، ساخت 12 ورودی جدید و اقدام برای توسعه خطوط 3، 4، 6 و 7 مترو از دیگر تمهیداتی است که به مرور زمان آثار و تاثیرات خود را نشان خواهد داد و شبکه خطوط مترو را به حد و اندازه های استاندارد جهانی نزدیک تر می کنند.

در کنار توجه اکید به این 3 اولویت اجرایی البته موارد متعددی همچون ارتقا سیستم‌های نرم‌افزاری مربوط به فعالیت‌های مترویی، راه‌اندازی کمیته ساخت داخل برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های نیروی کار داخلی، احیاء شرکت مجتمع‌های ایستگاهی و از همه مهمتر طراحی خطوط چهارگانه جدید بر اساس طرح جامع حمل و نقل ریلی پایتخت که با آغاز عملیات عمرانی اولین ایستگاه از خط 10 (ایستگاه میدان دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه 22) همراه شد، بخشی از تلاش های صورت گرفته در این دوره مدیریتی بود که با زحمت خانواده بزرگ مترو تهران و البته پیگیری ها و حمایت های مدیران ارشد شورای شهر و شهرداری تهران حاصل شده است. 

بی‌تردید بسیاری از این موارد در دوره‌های آتی مدیریت شهری تکمیل و تقدیم مردم خواهد شد که این امر مربوط به ذات و جنس کارهای عمرانی است؛ فعالیت‌هایی که زمانبر بوده و لزوماً در یک دوره مدیریتی شروع و خاتمه نمی پذیرند اما شرط انصاف آن است که زحمات دست‌اندرکاران دوره‌های مدیریتی قبل و بعد از دوره خود را ضایع و زائل نکنیم.

شهر تهران , شهرداری تهران , شورای شهر تهران , متروی تهران , ایستگاه مترو ,

شهر تهران , شهرداری تهران , شورای شهر تهران , متروی تهران , ایستگاه مترو ,


1-    ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس به دلیل آنکه ایستگاه تقاطعی در خطوط 6 و 7 بوده و دسترسی‌های مجزا دارد، دو بار در لیست آورده شده است.
2-    اینکه درصد پیشرفت عملیات ساختمانی و تجهیزاتی ایستگاه های افتتاح شده به عدد 100 نرسیده به آن خاطر است که علیرغم نصب آسانسور و پله برقی در تمام ایستگاه های افتتاح شده اخیر، هنوز تمام پله برقی ها و آسانسور های طراحی شده برای آنها کامل نشده است و در طول زمان خریداری و راه‌اندازی می‌شوند. البته در وضع موجود نیز تمام ایستگاه‌ها از پله برقی و آسانسور به تعدادی که امکان خریداری بوده است، برخوردار شده‌اند.
ضمناً یکی از دلایل عدم اعلام صد درصدی تکمیل ایستگاه‌ها، ساخته نشدن ورودی‌های دوم آنها است که خللی در افتتاح یک ایستگاه ایجاد نمی‌کند اما به هر ترتیب چون در طراحی ها آمده است، باید به مرور زمان و بعد از بهره‌برداری ایستگاه احداث شوند.

به گزارش تسنیم، همانطور که در گزارش های قبلی خبرگزاری تسنیم هم به آن اشاره کردیم، منصفانه نیست اگر بگوییم در این دوره هیچ عملکرد مثبتی وجود نداشته است اما انتقاد اصلی به‌ کم‌کاریها و کاستی‌هایی است که مدیران شهری با هدر دادن زمان و به نوعی مدیریت نامناسب پدید آوردند در حالی که می‌توانستند در این  4 سال  کارنامه بهتری به نمایش بگذارند و خدمات بیشتری به شهروندان تهرانی ارائه کنند اما جای این پرسش وجود دارد که چنانچه آمار منتشر شده در کتاب مذکور آمار کامل و مورد تأیید شرکت مترو نیست، چطور از سوی مدیران مربوطه آن هم در همین دوره، اجازه چاپ گرفته است؟! چرا مدیران مربوطه، آن زمان نسبت به آمارهایی که در یک کتاب در اختیار عموم قرار گرفته، واکنش نشان ندادند؟  

این موارد پرسش‌هایی است که باید پاسخ آن را جویا شد اما در نهایت این مردم هستند که می‌توانند عملکرد مدیریت شهری را قضاوت و ارزیابی کنند.

انتهای پیام/