به گزارش برنا؛ سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران در نشست خبری که روز یکشنبه 9 خردادماه برگزار شد، گفت: خردادماه یکی از ماه های ماندگار در خاطره مردم عزیز کشورمان است و در یک تراز بین المللی یکی از ماه های ماندگار در خاطره مقاومت است.

او افزود: از ما سوال می‌شود چرا بعد از بیت المقدس جنگ را ادامه دادیم صادقانه بگویم اگر تدبیر حکیمانه حضرت امام و مقام معظم رهبری نبود امروز شاهد تحول عظیم در عراق نبودیم چون صدام در آن زمان قرارداد اجاره هواپیما با فرانسه بست، بعد از قطعنامه 598 مجدد به کشور حمله کرد و به منافقین پناه داد لذا استراتژی جمهوری اسلامی باعث تحول عظیم در عراق شد.

اوحدی تصریح کرد: امسال سوم خردادماه عملیات آزادسازی خرمشهر مصادف با پیروزی فلسطین و غزه شد که این اتفاق بی سابقه است چون پیچیده ترین سامانه موشکی در اسرائیل مستقر شد و در طول 11 روز 4 هزار موشک به فلسطین شلیک شد و برای نخستین بار اسرائیل با ذلت اعلام کرد با قبول تمام شروط فلسطینی ها آتش بس را می پذیریم.

معاون رئیس جمهور گفت: طی سال گذشته علی رغم برخی مشکلات، با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه 8 هزارمیلیارد تومان از بدهی ها و معوقات هم به جامعه ایثارگری و هم دستگاه های طلبکار پرداخت شد و از سال 91 بخشی از مطالبات پرداخت نشده بود اما نجابت کردند و تاکنون صبر کردند.

او افزود: به مناسبت روز شهید روزهای پایانی سال 52 طرحی در بنیاد در حوزه های اقتصادی، درمانی و آموزشی افتتاح کردیم که بیانگر رویکرد مدیران ماست و درکنار کار تصفیه مطالبات برنامه های درازمدت را ادامه دادند.

رئیس بنیاد شهید اظهار کرد: زمینه اشتغال برای 3 هزار ایثارگر فراهم کردیم و در حوزه درمانی 905 تخت به تخت های بیمارستانی بنیاد اضافه شد که 150 تخت در مراقبت های ویژه بود. انشالله بیمارستان خاتم الانبیا به عنوان یک بیمارستان هزارتخت خوابی با پیشرفته ترین امکانات پزشکی، برای جامعه ایثارگری شروع به کار خواهد کرد.

او ادامه داد: سال گذشته علی رغم کرونا در حوزه کمیسیون پزشکی موفق به تشکیل 61 هزار و 500 پرونده شدیم و پزشکان ما در کمیته های استان‌ها حضور پیدا کنند.  برنامه ما برای سال 1400 این است که 70 هزار پرونده تشکیل دهیم.

اوحدی گفت: برای اولین بار کمیسیون پزشکی در سوریه، دمشق و حلب  تشکیل شد.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: سال گذشته 100 هزار  پایش سلامت انجام شد و پزشکان در محل خانواده شهدا و جانبازان و آزادگان حضور پیدا کردند که برای سال 1400 انشالله 200 هزارم رد پایش خواهیم کرد.

او افزود: پرونده بیمه الکترونیک سلامت برای هر عزیز جانباز، آزاده و خانواده شهدا داریم  که زمینه مناسبی برای پیگیری مراحل درمانی است.

رئیس بنیاد شهید عنوان کرد: سال گذشته بحران بیمه دی و تصفیه حساب با جامعه ایثارگری داشتیم که صبوری کردند. طی گذشته تنها 2 هزار مرکز درمانی داشتیم اما در حال حاضر بیش از 9 هزار مرکز طرف قرارداد داریم.

او ادامه داد: قرار است هزینه های عزیزانی که به خارج از مراکز درمانی مراجعه کردند، درب منازل آنها تصفیه شود که الان در اصفهان به صورت پایلوت در حال اجراست.

رئیس بنیاد شهید گفت: رئیس جمهور دستور دادند رسیدگی به جانبازان شیمیایی در اولویت باشد و محکوم کردن کشورهایی که دشمنان ما را تجهیز به سلاح شیمایی کردند پیگیری شود و این دستور به سه وزارتخانه ابلاغ شده است.

او افزود: سال گذشته 40 هزار اجرا  داشتیم و در سال گذشته توانستیم در معاونت فرهنگی، حضور 11 هزار ایثارگر را در اردوهای فرهنگی، تفریحی و آموزشی فراهم کنیم. پیش بینی می کنیم در سال 1400 به مناسبت هفته دفاع مقدس 40 هزارنفر از ایثارگران از این اردوها استفاده کنند.

اوحدی بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت تدوین سند ملی جهاد مقاومت را به بنیاد شهید واگذار کرد.

او افزود: حدود 8 تبصره در بودجه سال 1400 به ما تعلق پیدا کرد و جزء دستگاه های اول کشور هستیم که تخصیص های خود را به موقع دریافت کردیم.

رئیس بنیاد شهید اظهار کرد: خودرو برای جانبازان نخاعی و تجهیزاتی مانند ویلچر جزء اولین وسیله های لازم برای این عزیزان است. از میان جانبازان قطع نخاع یکی از  آنها خانم است و به من گفتند باید 10. 15 بار به اسنپ زنگ بزنم تا شرایط من را بپذیرد و  از منزل تا مقصد جابجا کند لذا تفاهم نامه ای به امضا خواهیم رساند تا خوردو برای این عزیزان فراهم شود.

معاون رئیس جمهور افزود: 70 هزار زمین برای ساخت مسکن در اختیار داریم و روز شهید 21 هزار مورد را واگذار کردیم. هفته گذشته مصوبه بسیار خوبی در هیات دولت گرفته شد تا به صورت متوسط نسبت به وام تسهیلات مسکن حدود 200 درصد افزایش درنظر گرفتیم و وام مسکن به شکلی تصویب شد تا عزیزان جامعه ایثارگری بتوانند این 21 هزار زمین را بسازند.

او ادامه داد: همچینن 5 هزار فقره وام مسکن برای کسانی که قبلا وام گرفتند و تصفیه کردند و به هر دلیل صاحب مسکن نشدند در نظر گرفتیم.

رئیس بنیاد شهید عنوان کرد: دولت ملکف است فرزندان جانباز بالای 70 درصد و شهدا را به استخدام دربیاورد. پیگیری خبر باعث شد رئیس جمهور سال گذشته دستور دهد 16 هزارنفر تا پایان دولت به استخدام دربیایند. آزمون این عزیزان 12 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد و این مرحله اول آزمون است و به این فرزندان قول پیگیری می دهیم تا ادامه پیدا کند و بتوانند پس از پایان تحصیل به استخدام دولت دربیایند.

اوحدی تاکید کرد: بیش از 9 هزار عزیز فرزند شهید، جانباز و آزاده جزء نخبگان با شاخص های شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم هستد.

رئیس بنیاد شهید گفت: 1900 نفر عزیز جانباز قطع نخاعی در کشور داریم که شرایط زندگی بسیار پیچیده و خاص دارند و نیازمندی های جدی در تجهیزات پزشکی دارند. در سنوات گذشته از جانباز می‌خواستیم به بنیاد مراجعه کند تا خدمات دریافت کند اما برنامه ریزی جامعی طراحی شده تا تجهیزات پزشکی درب منازل تحویل آنها داده شود.

او ادامه داد: برای نخستین بار مجموعه توانبخشی ایثار که وظیفه خدمت رسانی به جانبازان را دارد، صد در صد موظف به ارائه خدمات به جانبازان قطع نخاع شد.

رئیس بنیاد شهید بیان کرد: حضور حداکثری مردم در انتخابات هدف ماست اما اینکه ارزش های جامعه ایثارگری، آزادگان و شهدا ابزار اهداف سیاسی شوند ظلم بزرگی است. متاسفانه  کاندیداها هنوز  نگاه و برنامه های خود در حوزه توسعه فرهنگ ایثار را عنوان نکردند و جای چنین برنامه‌ای خالی است و متاسفانه صحبتی را از زبان آنها نشنیدیم که حتما باید توجه کنند.

اوحدی گفت: واکسیناسیون جانبازان بالای 70 و 50 درصد انجام شده اما اگر کسی جا مانده حتما به بنیاد شهید شهر خود مراجعه کند و وظیفه بنیاد شهید است افراد را واکسینه کنند. از این هفته هم جانبازان بالای 20 درصد با اولویت شیمیایی شروع خواهد شد.

//در حال تکمیل