شهرخبر
حضور یک میلیون و 300 هزار رای اولی در انتخابات 1400
سیداسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات:

حضور یک میلیون و 300 هزار رای اولی در انتخابات 1400

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: بیش از یک میلیون و 300 هزار رای اولی داریم. انتظار داریم با حضور و مشارکت جدی رای اولی‌ها انتخابات 1400 جذاب شود به ویژه که جوانان نخستین بار می‌خواهند رای بدهند و شوق و ذوق دارند.

اعتمادآنلاین| سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و 300 هزار رای اولی داریم.

 

به گزارش ایسنا، سیداسماعیل موسوی اظهار کرد: انتظار داریم با حضور و مشارکت جدی رای اولی‌ها انتخابات 1400 جذاب شود به ویژه که جوانان نخستین بار می‌خواهند رای بدهند و شوق و ذوق دارند.

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: براساس قوانین انتخابات، فعالیت تبلیغاتی نامزدها برای هر یک از انتخابات مجاز است و در واقع فرصت تبلیغاتی در قانون برای آن‌ها فراهم شده است.

 

وی گفت: البته برخی از فعالیت‌های تبلیغی مجاز نیست که اگر نامزدها مرتکب آن شوند، قاعدتا تخلف انتخاباتی مرتکب شده اند.

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: هیات اجرایی و نظارت به صورت مستمر در شهرستان‌ها و بخش‌ها این امور را رصد و گزارش می‌کنند.

 

وی گفت: نکته بسیار مهمی که در این خصوص وجود دارد، بحث رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تبلیغات همه نامزدها اعم از ریاست جمهوری، مجلس، خبرگان و شوراهای شهر و روستاست.

 

موسوی افزود:​ عمدتا شوراهای شهر و روستا به هر حال نوع تبلیغاتشان نیز متفاوت است و براساس مصوبات ستاد ملی کرونا که مقرراتی را وضع کرده و مصوباتی در این خصوص داشته است که ما آن‌ها را به استان‌ها ابلاغ کردیم که با دقت رسیدگی کنند.

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور ادامه داد: اگر نامزدها و ستادهای آن‌ها شیوه نامه‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی کرونا را در تبلیغاتشان رعایت نکنند، به عنوان تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود و قاعدتا با آن‌ها برخورد خواهد شد.

 

وی درباره تعداد شعب نیز گفت: 10 هزار شعبه به تعداد شعب قبلی افزوده شده است که ما هم تصمیم به این کار داشتیم و هم از سوی ستاد ملی مکلف شدیم که شعبه‌ها را به گونه‌ای افزایش دهیم که مردم بدون دغدغه و بدون اینکه با صف مواجه شوند، بیایند و در انتخابات شرکت کنند.

 

موسوی افزود: لذا بیش از 10 هزار شعبه به تعداد شعب اضافه کردیم (اکنون تعداد شعب بیش از 70 هزار شعبه است) و نسبت به دوره‌های پیشین تعداد شعب بسیار مناسب و عدد بالایی است و طبق برآوردهای دوره‌های قبل هرجا شعبه‌ای بیش از هزار برگه رای داشت آن شعبه را دو قسمت و یک شعبه جدیدی را در کنارش ایجاد کردیم.

 

وی ادامه داد: انتظار ما این است که اگر مردم از نخستین ساعات اخذ رای به شعب و پای صندوق‌های رای مراجعه کنند و رای بدهند، بعد از ظهر و سر شب با صف مواجه نخواهیم شد.

 

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: خوشبختانه تعرفه نیز به اندازه کافی چاپ شده و صندوق‌های اخذ رای نیز آماده شده است که هم به شیوه دستی و هم به شیوه الکترونیک که ویژه شوراهای شهر خواهد بود و سایر اقلام نیز آماده است و بموقع به شهرها منتقل خواهد شد تا در روز اخذ رای مورد استفاده قرار گیرد.