شهرخبر

با پول دناپلاس اتومات توربوشارژ تویوتا کرولا ۲۰۲۱ بخرید

در یک حرکت عجیب؛ کمبود قطعه ایران خودرو به طور کامل حل شده و این شرکت فروش فوری محصولات خود را آغاز کرده است.

 با پول دناپلاس اتومات توربوشارژ تویوتا کرولا ۲۰۲۱ بخرید

به گزارش منیبان، شرکت ایران خودرو که در ۳ سال گذشته مدام از کمبود قطعه می‌نالید و فروش نداشت، به یک باره مشکل خود را حل و فروش فوری محصولات خود را آغاز کرده است. در همان دوره‌ای که ایران خودرو و سایپا مدعی عدم وجود قطعه بودند، تمام قطعات یدکی مدل‌های رایج در بازار موجود بود و هیچ یک از نهاد‌های نظارتی به این مساله ساده توجه نمی‌کرد.

همانگونه که پیش از این بار‌ها میز بازار تحریریه بار‌ها هشدار داده بود، کمبود قطعه ادعایی خودروسازان غیرواقعی و با هدف فشار بر نهاد‌های تصمیم گیر برای افزایش قیمت انجام می‌شود. خودروسازان تا زمانی که به قیمت‌های دلخواه نرسیدند از فروش فوری خودداری کردند و سیاست بهینه؛ این نبود که بازار به مدت ۳ سال معطل و در نهایت به افزایش قیمت بیانجامد. سیاست درست این بود که قیمتگذاری خودرو حذف شده و همزمان واردات آزاد شود تا بازار گزینه‌های در دسترس مردم را بالا برده و خودروسازان را مجبور به ارائه قیمت‌های رقابتی کند.

سیاست انحصارگرایانه کنونی باعث از بین رفتن رفاه مردم و اجحاف عمومی شده است. با قیمت‌های جدید اعلامی توسط ایران خودرو، دناپلاس اتومات توربوشارژ با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان معادل بیش از ۱۹ هزار دلار است. یعنی تقریبا با یک تویوتا کرولا ۲۰۲۱ با قیمت ۲۰ هزار دلار برابری می‌کند. اگرچه کرولا ۲۰۲۱ را با تنها ۲۰ درصد پیش پرداخت و اقساط ۵ ساله با ۱ درصد بهره هم می‌توان خرید، اما چنین گزینه‌ای برای دناپلاس اتومات وجود ندارد.