شهرخبر

جوانترین کاندیدای انتخابات 1400 چند ساله است؟/اطلاعات دیگر کاندیداها

کدخبر: 414872
اقتصاد نیوز : اسامی کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور اعلام شد و بر اساس آن، سعید جلیلی، محسن رضایی، سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی به عنوان هفت گزینه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری با هم رقابت می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، 5 کاندیدای اصولگرا، یک کاندیدای اصلاح طلب و یک اعتدالگرا در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باهم به رقابت می پردازند. اسامی کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور اعلام شد و بر اساس آن، سعید جلیلی، محسن رضایی، سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی به عنوان هفت گزینه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری با هم رقابت می کنند. 

سعید جلیلی برای دومین بار به صحنه انتخابات ریاست جمهوری آمده است تا شانس خود را بیازماید. او سال ۹۲ هم عزم ریاست جمهوری کرده بود اما در طوفان مناظرات انتخاباتی شانسی برای پیروزی نیافت و با کسب ۴ میلیون و ۱۶۸ هزار رای (۱۱/۳۶ درصد) نفر سوم رقابت ها شد.

گرچه تصور می شد با آمدن رئیسی او دیگر پا به عرصه نگذارد اما به نظر می رسد جلیلی در قامت یک کاندیدای پوششی قرار است ایفای نقش کند.

مسن‌ترین نامزد انتخابات با ۴ بار کاندیداتوری!

محسن رضایی هم در حالی برای چهارمین بار ردای کاندیداتوری به تن کرده و سودای پاستور را دارد که در سال‌های ۸۴، ۸۸ و ۹۲ نیز شانس خود را امتحان کرده بود. او در سال ۸۴ پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد و در سال‌های ۸۸ و ۹۲ به ترتیب با ۶۸۱ هزار (۱/۷۳ درصد) و ۳ میلیون و ۸۸۴ هزار رای (۱۰/۵۹ درصد) سوم و چهارم شد.

همچنین محسن رضایی با۶۶ سال سن، عنوان مسن‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ از آن خود کرد. 

ابراهیم رئیسی که یکبار تجربه کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دوازهم و شکست در برابر رقیب قدر خود حسن روحانی را در پرونده دارد، ظهر ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به ساختمان سیاسی خیابان فاطمی رفت تا برای دومین بار نامزد بزرگترین ماراتن سیاسی کسور شود. 

ابراهیم رئیسی در خرداد ۹۶، توانست ۱۵٬۸۳۵٬۷۹۴ رای کسب کرده و در جایگاه دوم قرار گرفت. 

محسن رضایی رکورد زد /رقابت ۵ به یک اصولگرایان و اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

حضور یک اصلاح طلب و یک اعتدالگرا در جمع نامزدها

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز درحالی شانس خود برای نشستن بر مسند ریاست جمهوری امتحان می کند که در سال‌های ۹۲ و ۹۶ نیز  در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد، اما مجوز عبور از فیلتر شورای نگهبان را دریافت نکرد. 

محسن مهرعلیزاده، تنها کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ۱۴۰۰، نیز در هشتمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده و توسط شورای نگهبان رد شد. مهرعلیزاده که با حکم رهبر انقلاب توانست به لیست نامزدها بازگردد. مهرعلیزاده در انتخابات ۸۴ توانست ۱٬۲۸۸٬۶۴۰ رای بدست بیاورد. او اینبار تنها اصلاح طلب حاضر در صحنه است اما از سوی جبهه اصلاحات معرفی نشده است.

عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی برای اولین بار شانس خود را برای حضور در گردنه رقابت ها برای فتح پاستور امتحان می کنند. 

همتی که رئیس کل بانک مرکزی است کاندیدای اعتدالگرای فهرست نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ است بر این باور است که کشور به یک رئیس جمهور اقتصاددان نیاز دارد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم ۵۰ سال سن به عنوان جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ لقب گرفته است.