شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ویروس کرونا#حیوانات

چرا نباید به حیوانات مواد استریل کننده بزنیم؟

ایرنا/برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطوح، لباس ها و دست ها اغلب از مواد استریل کننده استفاده می کنیم. اما آیا آن را به صورت و موهای خود هم می زنید؟

استفاده زیاد از مواد استریل کننده موجب خشکی پوست و آسیب دیدن آن می شود؛ حتی در برخی از موارد ابتلا به اگزمای پوستی نیز گزارش شده است. می توانیم با استفاده از کرم های مخصوص این آسیب وارد شده به پوستمان را جبران کنیم؛ اما آیا می دانستید مواد استریل کننده برای حیوانات خطرهای جدی تری دارند؟ در ادامه «ایرنا زندگی» به بررسی این آسیب ها می پردازد.

اف دی ای، اداره غذا و دارو آمریکا اعلام کرده است که از مواد استیریل کننده ای که بر پایه الکل هستند برای خود استفاده نکنید. به گزارش ریدرز دایجست، این موادی که برای انسان ها مضر هستند و برای حیوانات مضرترند. هیچ موردی تا به حال مبنی بر اینکه سگ ها ناقل کرونا هستند گزارش نشده است. ویروس کرونا نمی تواند مدت زیادی در بین پشم حیوانات زنده بماند، زیرا راهی برای تغذیه کردن ندارد. ولی متاسفانه برخی افراد مواد استریل کننده را روی پشم حیوانات اسپری می کنند که منجر به مشکلات جدی و حاد در حیوان و حتی مرگ می شود.

چرا مواد استریل کننده برای حیوانات خطرناک است؟

در مواد استیریل کننده بر پایه الکل اغلب اتانول وجود دارد که بسیار برای انسان خطر آفرین است. درصد خطر این مواد در حیوانات کوچک جثه، بیشتر می شود. اتانول بر روی سطح اسپری شده باقی می ماند و برای برخی حیوانات که غریزه ی لیس زدن خود را دارند، بسیار خطرناک است. در ابتدا مزه اتانول برای حیوانات کمی عجیب است ولی بعد از مدت کوتاهی، حس چشایی آنها عادت کرده و به کار خود ادامه می دهند. دکتر زاک پیلوسوف، دامپزشک مرکز بیمه دامپزشکی، می گوید: «آمار مسمومیت حیوانات به دلیل اتانول، تقریبا برابر با آمار مسمومیت انسان ها است». مواد استریل کننده اغلب دارای 60 درصد الکل هستند که در حیوانات موجب افت شدید دمای بدن، اختلال های تنفسی، افت قند خون، عدم تعادل، افسردگی های عصبی، کما، تشنج و نهایتا مرگ می شود. الکل همچنین موجب خشکی پوست نیز می شود که روی حیوانات می تواند انواع حساسیت های پوستی را به وجود آورد و حتی موجب ریزش پشم و موهای آنها نیز شود.

از نظر دامپزشکان، پشم و موی حیوانات باید به طور مرتب هفته ای 2 بار تمیز شود که بهتر است از دستمال های مرطوب مخصوص حیوانات استفاده کنیم. می توانید از یک دستمال پارچه ای، آب ولرم (داغ نباشد) صابون یا مقداری شامپو نیز استفاده کنید که ویروس کرونا را غیر فعال شود. اگر شما تا به حال از مواد ضد عفونی کننده برای حیوان خود استفاده کردید و آنها مشکلاتی مانند بیرون روی، حالت تهوع، اختلال تنفسی، خواب آلودگی و عدم تعادل را دارند، سریعا به مرکز دامپزشکی مراجعه کنید.

منبع: ریدرز دایجست