شهرخبر

گفتگوی حسین فرزامی با خبرورزشی

حمله یک استقلالی به داوران/ نتایج لیگ برتر را داوران تعیین می‌کنند!/ داوران ما چاق هستند و چابکی لازم را ندارند

ناصر حجازی محبوب پرسپولیسی‌ها هم بود

پیشکسوت استقلال گفت: شخصیت ناصر حجازی به گونه‌ای بود که هم پرسپولیسی‌ها او را دوست داشتند و هم استقلالی‌ها و این به خاطر صراحت لهجه و البته صداقتی بود که همواره با طرفداران فوتبال و هموطنان داشت.

حمله یک استقلالی به داوران/ نتایج لیگ برتر را داوران تعیین می‌کنند!/ داوران ما چاق هستند و چابکی لازم را ندارند

خبرورزشی - در آستانه سالروز در گذشت ناصر حجازی با یکی از هم تیمی‌های او در سال‌های دور در دهه ۴۰ همکلام شدیم. حسین فرزامی در گفتگو با خبرورزشی درباره شرایط این روزهای استقلال، شکایت پادوانی و البته سالروز درگذشت زنده یاد ناصر حجازی حرف زد. متن این پرسش و پاسخ در ادامه می‌آید:

استقلال به صنعت نفت رسید. این بازی را چطور پیش بینی می کنید؟

به اعتقاد من این روزها در فوتبال برد و باخت فقط دست داوران است.

چطور؟

وقتی داور آفساید را پرچم بزند یا نزند تکلیف یک بازی مشخص می شود. وقتی در دور برگشت اکثر بازی‌ها با یک گل به پایان می رسد همان یک اشتباه کافی است نتیجه زحمات یک تیم زیر و رو شود.

بیشتر در این باره توضیح می‌دهید؟

برد و باخت این روزها به ضعیف یا قوی بودن تیم‌ها بستگی ندارد بلکه به میزان اشتباهات داوران ربط پیدا می‌کند. از قدیم این مسائل مطرح بوده است و با این وضعیت تا ابد هم مشکل برطرف نمی‌شود.

کدام وضعیت؟

وقتی داوران ما به لحاظ فیزیکی چاق هستند و چابکی لازم را ندارند و از طرفی مسائل فنی و اصولی داوری را رعایت نمی کنند دیگر چه انتظاری می توان داشت؟ من الان بیشتر از بازی استقلال در گرمای آبادان، نگران داوری این بازی هستم. مثل اتفاقاتی که در این دو بازی قبلی در لیگ برای استقلال رخ داد. همه دیدند در مصاف با پرسپولیس چطور داور پنالتی مسلم روی قائدی را نگرفت. البته از این فدراسیون با این رؤسا چیزی بیشتر از این نمی توان انتظار داشت.

ظاهراً پادوانی از استقلال شکایت کرده و غرامت ۹ میلیون دلاری خواسته است. فکر می‌کنید استقلال در این زمینه چقدر مقصر بود؟

 وقتی مدیران باشگاه به پرداخت حقوق بازیکنان خارجی بی اهمیتی می کنند هر بلایی سرشان بیاید ناشی از سوء مدیریت و طبیعی است. این بچه ۱۱۰ هزار دلار طلب داشت ولی پولش را ندادند تا حالا از استقلال شکایت کند و غرامت ۹ میلیون دلاری بخواهد. فیفا هم که در این مواقع ذینفع است قطعاً طوری حکم صادر می کند که از ۲۰ درصد پولی که به حساب بازیکن می‌رود یک چیزی هم گیر خودش بیاید.

درباره سالروز درگذشت ناصر حجازی و دوستی‌تان با او در دهه ۴۰ بگویید؟

ما آن زمان همه چیز را در پول نمی دانستیم. یادم هست وقتی تصمیم گرفتیم راهی دانشگاه شویم ناصر به دانشسرای زبان‌های خارجی رفت و گفت که می‌خواهد زبان بخواند ولی من و ۴،۵ نفر دیگر از هم دوره‌ای‌های‌مان رفتیم و تربیت بدنی خواندیم. او از همان دوران یک جوان دوست داشتنی بود و در نهایت به اسطوره باشگاه استقلال تبدیل شد.

چرا؟ دلیل خاصی داشت؟

صداقت و صراحت لهجه ناصر همیشه و همه جا زبانزد بود. همه او را دوست داشتند. چه پرسپولیسی و چه استقلالی. روحش شاد باشد. امیدوارم فوتبالیست‌های این دوره و زمانه از این قبیل بازیکنان قدیم درس بگیرند و همه چیز فوتبال را در پول نبینند.