شهرخبر

بازخوانی ماجرای توقیف جنجالی محموله‌ لوازم خانگی به ظن قاچاق و آرای سازمان تعزیرات/ سرنوشت درخواست اعاده دادرسی چه شد؟


بازخوانی ماجرای توقیف جنجالی محموله‌ لوازم خانگی به ظن قاچاق و آرای سازمان تعزیرات/ سرنوشت درخواست اعاده دادرسی چه شد؟

آرای مربوط به یکی از جنجالی ترین پرونده‌ های توقیف کالا به ظن قاچاق از سوی تعزیرات حکومتی صادر شده است. نکته جالب توجه اینکه درخواست اعاده دادرسی در این پرونده به دادستانی کل ارائه شده است.

به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، بهمن ماه چند سال قبل بود که مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان از کشف و ضبط  52 کانتینر لوازم خانگی قاچاق خبر داده بود.

عزیزالله کناری (در گفت و گو با خبرگزاری دولت) این محموله را شامل دو هزار و 28 دستگاه یخچال ساخت کشور کره جنوبی ذکر کرده بود. وی ارزش گمرکی محموله کشف شده را بیست میلیارد ریال عنوان کرد و گفته بود، این محموله به‌نام اجزا و قطعات فریم یخچال (بدنه پلاستیکی داخل یخچال) در مبداء اظهار شده بود.به گفته مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان محموله یادشده از کره جنوبی  بارگیری و دارای اسناد بازرسی و سایر اسناد نهادهای ذیربط این کشور است که به صورت خلاف تنظیم شده است.

این پرونده در آن زمان جنجال زیادی به پا کرد و حالا آرای بدوی و تجدید نظر (اولیه و تکمیلی) پرونده مذکور از سوی سازمان تعزیرات حکومتی  صادر شده است. به صورت خلاصه اینکه، ابتدا رای بدوی صادر می‌شود اما در رای تجدید نظر  شرکت مذبور با ارائه یک سری مستندات و ظاهرا با عدم ارائه مستندات کافی سازمان شاکی،‌ تبرئه می‌شود. اما این پایان کار نبود و گمرک ایران درخواست اعاده دادرسی در این خصوص را به مراجع ذی صلاح رائه کرده است.

در ادامه بخشی از دادنامه تجدیدنظر (اولیه) که یک سال بعد از رای بدوی صادر شد،‌ قابل مشاهده است. ظاهرا 5 ماه بعد بخشی از این دادنامه تجدیدنظر، اصلاح شده است.

در این بخش از دادنامه تجدیدنظر آمده است، نه اسناد ارائه شده شرکت منضم به اظهارنامه جعلی است و نه هیچ گونه مغایرتی از حیث وزن، تعداد، جنس و خصوصیات وجود دارد؛

با عنایت به بند ح ماده 113 قانون امور گمرکی، اطلاق عنوان قاچاق به کالا منوط به تحقق چهار شرط، اظهار کالا  تحت عنوان کالای دیگر، دوم کمتر بودن حقوق ورودی کالای اظهاری و ارزیابی شده، سوم به کارگیری نام دیگر برای کالای اظهار شده و چهار استفاده از اسنادخلاف واقع است.

 

قاچاق , گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

قاچاق , گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

...علیهذا با توجه به محتویات پرونده اظهارات و مدافعات به عمل آمده تجدیدنظر خواه و ارائه مدارک و مستندات و همچنین عدم ارائه مدارک از سوی سازمان شاکی، شعبه اتهام قاچاق را در خصوص شرکت... محرز و ثابت تشخیص نداده و در اجرای بند ب ماده 455 قانون ایین دادرسی کیفری مصوب سال 92ضمن نقص دادنامه تجدیدنظر خواسته مستند به اصل فقهی اصاله البرائه حکم برائت شرکت مذبور  صادر و اعلام می‌نماید.

همچنین تعیین تکلیف کالای توقیفی بر عهده گمرک شاکی می‌باشد. رای صادره قطعی و لازم الاجرا می‌باشد.

درخواست اعاده دادرسی گمرک از معاون قضایی دادستان کل کشور در خصوص پرونده

در ادامه درخواست اعاده دادرسی گمرک ایران خطاب به معاون قضایی دادستان کل کشور قابل مشاهده است. در مکاتبه قسمت حقوقی گمرک ایران خطاب به آقای عمرانی، ضمن ارائه برخی مستندات از قبیل دادنامه صادره از شعبه تجدید نظر ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی،‌ دادنامه تصحیحی و تکمیلی مرتبط با آن که مورد  اعتراض گمرک قرار گرفت،‌ آمده است، در نهایت دادنامه نهایی در مهر ماه  سال 1398 در شعبه اول تجدید نظر ویژه سازمان تعزیرات صادر شده است. بر این اساس در پیوست لایحه اعاده دادرسی موضوع درخواست اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری ایفاد می‌گردد.

در بخش نهایی این مکاتبه نیز تاکید شده است، با توجه به عدم حصول نتیجه علیرغم پیگیریهای به عمل آمده خواهشمند است، دستور فرمایید اعمال اعاده دادرسی از طریق دادستانی محترم کل کشور پیگیری و اقدام لازم معمول گردد.

قاچاق , گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

با توجه به پیگیری به عمل آمده از دادستانی کل کشور بهتر است گمرک ایران به صورت مستقل نتیجه این مکاتبه و همچنین اقدامات لازم در خصوص  ماده 201 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی را اعلام نماید.

انتهای پیام/