شهرخبر

نمی‌توانیم جلوی مدرک‌فروشی و تقلب را بگیریم | برخورد با متقلبان امتحانات مجازی کار وزارت علوم نیست | ۲۰ سال است با پایان‌نامه‌فروشی درگیریم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره تقلب در امتحانات مجازی گفت: همیار تقلب و... مساله‌ای است که وجود دارد و جلوگیری از این اتفاقات واقعا کار وزارت علوم نیست، بلکه پلیس فتا و وزارت ارتباطات و... باید درگیر این مسائل شوند.

تقلب - امتحان مجازی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  درباره معضل پایان‌نامه‌فروشی اظهار کرد: حداقل ۲۰ سال است که کشور درگیر پایان‌نامه‌فروشی است و خیابان انقلاب هم محل این اقدام ناپسند محسوب می‌شود. مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم به این مسئله ورود کرده‌اند و حل برخی مسائل با دست به دست هم دادن مجموعه‌ای از عوامل زمینه ساز، اتفاق می‌افتد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره تقلب در امتحانات مجازی، گفت: همیار تقلب و ... هم مسئله‌ای است که وجود دارد و جلوگیری از این اتفاقات واقعا کار وزارت علوم نیست، بلکه پلیس فتا و وزارت ارتباطات و .. باید درگیر این مسائل شوند.

وی در ادامه بیان کرد: وزارت علوم برای جلوگیری از تقلب علمی کاری که می‌تواند انجام دهد این است که درخواست همکاری از مراجع ذی‌صلاح را داشته باشد. وزارت علوم این درخواست را داده و توسط مراجع بیرون از وزارت علوم مانند پلیس فتا و ... پیگیری شده و به میزان زیادی جلوی این مسائل را گرفته اند.

این مقام مسئول وزارت علوم ادامه داد: مطمئن هستیم که این بازخوردها ثمراتی داشته است، اما پیچیدگی‌های زیادی در این مسائل وجود دارد.

نمی‌توانیم جلوی مدرک‌روشی و تقلب را بگیریم

آهنچیان در ادامه با بیان اینکه در آموزش عالی برخی مسائل به آسانی ریشه‌کن نمی‌شوند زیرا همیشه مشتری دارند، افزود: نمی‌توان از چیزی که مشتری داشته باشد مثل پایان‌نامه‌فروشی، مقاله‌نویسی، همیار تقلب و... جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: وقتی گفته می‌شود که سوالات درز نکند اما دانشجو حاضر است به هر قیمتی سوال را بخرد مشخص است که سوالات به انواع مختلفی به دست دانشجو می رسد. این لو رفتن سوالات در امتحانات نهایی مدارس، آزمون‌های دانشگاه‌ها و در برهه‌ای حتی در سوالات کنکور نیز رخ داد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی وزارت علوم در ادامه درباره میزان گرایش دانشجویان به تقلب توضیح داد: گروهی از دانشجو که از نظر ما تعداد آن‌ها زیاد نیست متقاضی تقلب علمی هستند و به طور حتم مخاطب خود را از بین عده‌ای که به دنبال سودجویی هستند پیدا می کنند.

دستگیری تعداد زیادی از متقلبان علمی

آهنچیان یادآوری کرد: وزارت علوم به دلیل اینکه قوه انتظام‌بخش ندارد برای جلوگیری از تقلب ها از سایر مراجع کمک خواسته و آن مراجع هم اقداماتی را انجام داده‌اند که منجر به بازداشت افراد زیادی شده است. البته تعداد این جاعلان و متقلبان فزاینده است، زیرا برخی از دانشجویان همواره متقاضی هستند.

کد خبر 584006

برچسب‌ها